CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Yılmaz Kahraman beyin tümörüne rağmen ameliyat edilmiyor

Silivri Cezaevi’nde tutulan ve beynindeki tümörden kaynaklı 9 aydır ameliyat edilmeyi bekleyen hasta tutsak Yılmaz Kahraman, cezaevinde ölüme terk edildi. Kardeşinin tedavi adı altında birçok cezaevine sürgün edildiğine dikkat çeken Kahraman’ın ablası Remziye Kahraman, “Kardeşim Metris Cezaevi’ne sevk edildikten sonra 2 Ekim tarihinde ameliyat edileceği aktarıldı. Ancak 2 Ekim günü geldiğinde kardeşime ‘Sevkimiz çok, araba ve askerimiz yok’ denilerek hastaneye götürmeyip ameliyat etmediler. Kardeşimin ameliyat edilmesini beklerken, kardeşim Silivri Cezaevi’ne sürgün edildi. Sürgüne gelince arabaları var da, hastaneye mi yok” diye sordu.
Türkiye’de devreye sokulan savaş politikalarıyla beraber hasta tutsaklar üzerindeki baskılar da arttı. Birçoğu ölüm sınırında olan hasta tutsakların çoğu tedavi adı altında ya daha kötü hapishanelere sevk ediliyorlar ya da tedavileri erteleniyor. Hasta tutsaklardan biri olan Yılmaz Kahraman, beynindeki tümör nedeniyle görme yetisini kaybetmesine rağmen, tedavi edilmediği gibi tedavi adı altında bulunduğu Kırıkkale Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi’ne, oradan İstanbul Metris Cezaevi’ne en son olarak ta Silivri Cezaevi’ne sürgün edilerek ölüme terk edildi. Tek başına kalamayan, duvarlara tutunarak ancak yürüyebilen Kahraman, Kırıkkale Tıp Fakültesi tarafından “acilen ameliyat edilmesi gerekiyor” kararına rağmen yaklaşık 9 aydır ameliyat edilmiyor.

Kardeşine ilişkin bilgi veren Kahraman’ın ablası Remziye Kahraman, kardeşinin tutuklandığı zaman hiçbir hastalığı olmadığına dikkat çekerek, “Kardeşim cezaevine girmeden önce sağlıklı biriydi. Cezaevine girdikten sonra kardeşimin sürekli baş ağrıları ve baş dönmeleri başladı, artık kitap okuyamayacak duruma geldi. Hastaneye her gittiğinde migren, sinüzit diye geçiştirip ağrı kesici veriyorlardı. En son 24 Şubat’ta hastaneye gittiğinde başında ‘ur’ olduğu tespit edildi” dedi.

‘Bir ayın ardından tam 9 ay geçti’

Kardeşinin ameliyat edilmesi için hastaneye başvurduklarında, hastane yetkililerin malzeme ve doktorların olmadığı gerekçesiyle ameliyatı bir ay sonra yapacaklarını söylediğini aktaran abla Kahraman, “Bir ayın ardından tam 9 ay geçti. Kardeşimin hastalığı ilk tespit edildiğinde tümör bir milimdi. O zaman ameliyat edilseydi, kardeşim iyileşmişti şimdi” dedi.

‘Gözleri görmeyen kardeşim, tek hücreye konuldu’

Temmuz ayında kardeşinin ameliyat için bulunduğu Kırıkkale Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi’ne sevk edildiğini, ancak buraya getirildiğinde tekli hücreye konulduğuna işaret eden abla Kahraman, “Gözleri görmeyen ve görüşe ya da revire çıktığında duvarlara tutunarak yürüyebilen kardeşim ameliyat edilmeyi beklerken, tek hücreye konuldu” şeklinde konuştu. Kardeşinin burada da ameliyat için Numune Hastanesi’ne başvurduğunda mahkum koğuşunun tadilatta olduğu gerekçesiyle ameliyat edilmediğini belirten abla Kahraman, bu kez İstanbul Metris Cezaevi’ne sevk edildiğini aktardı.

‘Bıraksınlar biz ameliyat edelim’

Kardeşinin Metris Cezaevi’ne sevk edildiğinden sonra defalarca hastaneye başvurduğunu ve en son 2 Ekim tarihinde ameliyat edileceğini aktardıklarını anlatan abla Kahraman, “2 Ekim tarihi geldiğinde kardeşime ‘sevkimiz çok, araba ve askerimiz yok’ denilerek hastaneye götürmediler ve ilaçlarını kestiler. Biz kardeşimin ameliyat edilmesini beklerken, kardeşim Silivri Cezaevi’ne sürgün edildi. Sürgüne gelince arabaları var da hastaneye mi yok” diye sordu. Kardeşinin durumun acil olduğunu belirten Kahraman, “Kardeşimi ameliyat etmiyorlarsa bıraksınlar biz ameliyat edelim. Buna da müsaade etmiyorlar” dedi.

‘Gözleri tamamen görmüyor ve böbrekleri iflas etmiş durumda’

Kardeşinin gözlerinin artık tamamen görmediğini, böbreklerinin iflas ettiğini ve hafıza kaybı yaşadığına dikkat çeken abla Kahraman, kardeşinin temel ihtiyaçlarını bile karşılamayacak duruma geldiğini söyledi.

‘Devlet, sokakta öldüremediği insanı cezaevine atıp, yavaş yavaş öldürüyor’

“Devlet, Kürtlerle barışmak istiyorsa, ilk adım olarak hasta tutsakları bıraksın” diyen abla Kahraman, kardeşi ve onun gibi yüzlerce hasta tutsağın derhal bırakılmasını istedi. Kardeşine bir şey olması durumunda devlet yetkililerini sorumlu tutacağını belirten abla Kahraman, “Devlet, sokakta öldüremediği insanı cezaevine atıp, yavaş yavaş öldürmeye başladı. Artık ‘yeter’ diyoruz. Biz sadece ‘barış’ diyoruz ve gençlerimizi sokakta, cezaevlerinde öldürmekten vazgeçsinler” dedi.

DİHA 23.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.208 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: