CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Çift kelepçe uygulaması mahpusların sağlığa erişim hakkı engelleniyor

Çift kelepçeli uygulamanın devreye konulduğu Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde uygulamaya karşı çıkan tutsaklar önce darp ediliyor, sonra disiplin cezası alıyor. Tutsak yakını Naime Kara, işkenceye dönüşen uygulamadan kaynaklı tedavi edilmeden hastaneden geri getirilen tutsakların ölüme terk edildiğini söyledi. İzmir TAY-DER üyesi Musa Karbadağ ise, uygulamanın tutsakların iradesini kırmaya yönelik olduğunu kaydetti.

Kürdistan’daki özel savaş konseptiyle paralel olarak cezaevlerinde siyasi tutsaklara dönük baskı ve işkence uygulamaları da giderek artarken, İzmir’de hak ihlallerinin pilot bölgesi haline gelen Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde çift kelepçeli uygulamayla tutsakların tedavi hakları engelleniyor. İki ayı aşkın bir süredir insan onurunu hiçe sayan çift kelepçe uygulaması devreye konulurken, kelepçeli tedaviyi kabul etmeyen tutsaklar askerler tarafından darp edildikten sonra cezaevine tedavi edilmeden geri götürülüyor. En son DHKP/C’li tutsak Erdal Bek, sevk edildiği hastanede kelepçeli tedaviyi kabul etmediği için askerler tarafından kolu kırıldı.

Berk’e yönelik darp, görüntülere yansımasına rağmen şu ana kadar adli bir soruşturma açılmazken, tutsaklar ise cezalandırılıyor. Kelepçeli uygulamaya karşı tepki gösteren tutsaklara görüş cezası verildiği öğrenildi. Cezaevi yönetimi tarafından sık sık “Bizi 19 Aralık operasyonundan tanıyorsunuz” şeklinde tehditler alan tutsaklara, çift kelepçe uygulamasının dışında çıplak aramanın dayatıldığı ve savunma haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

‘Göz için gidenin kolu kırılıyor’

Oğlu Fikret Karadağ ile görüşen TAYAD üyesi Naime Kara, tutsaklara insanlık onuruna aykırı bir biçimde çift kelepçenin dayatıldığını, bu nedenle tutsakların tedavisinin yapılmadığını söyledi. Tedavi için giden tutsakların darp edilerek geri gönderildiğine dikkat çeken Kara, “Göz için gidenin kolu kırılıyor. Aylarca tedavileri yapılmıyor. Kelepçe çıkarılmadan göz muayenesi, diş tedavisi yapılmak isteniyor” dedi.

‘Tutsakları ölüme terk ediliyor’

Tutsak ailesi olarak sık sık cezaevine ve ihlallerin yaşandığı hastanelere gittiğini belirten Kara, uygulamanın sadece sıradan bir kelepçe olayı olmadığını ve tutsakların tedavilerini geciktirilerek ölüme terk edildiklerini söyledi. Tedavi hakları ellerinden alınan tutsaklara aynı zamanda disiplin ve adli soruşturmaların açıldığını ifade eden Kara, “Oğlum önceki gün bayraklı adliyesine götürülmüş. Bütün bunlara rağmen kamu malına zara vermekten dava açıyorlar. Eli kolu bağlı biri, kamu malına nasıl zarar verir? Darp edildikten sonra yaklaşık beş saat hiçbir ihtiyacı karşılanmadan ring aracında bekletiliyor. Havasız kalınca sadece ringin küçük camını kırıyor. Bunun için dava açıyorlar. Yine tutsaklardan Ufuk Keskin’e görüş cezası vermişler. Diğerleri de bu cezalarla karşı kaşıya” dedi.

‘Çift kelepçe uygulaması bir işkence yöntemi’

İzmir TAY-DER üyesi Musa Karbadağ ise, savaş politikasından bağımsız olmayan çift kelepçe uygulamasının tutsakları ölüme mahkum etme anlamına geldiğini kaydetti. Uygulamanın tutsakların iradesini kırmaya yönelik bir işkence yöntemi olduğunu söyleyen Karbadağ, Ege Bölgesi’nde Şakran ve Kırıklar cezaevlerinin uygulama için pilot olarak seçildiğine dikkat çekti.

DİHA 23.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.475 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: