CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Rize L Tipi hapishanesinde 60 yaşındaki hasta mahpus darp edildi

Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutsaklar, koğuşlarının değiştirilmesine karşı çıktıkları için onlarca gardiyanın ve askerin saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan tutsaklardan 3’ünün ayağının kırıldığı ve hastaneye dahi götürülmediği belirtildi.

Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar, koğuşlarının değiştirilmesine karşı çıktıkları gerekçesiyle gardiyan ve askerlerin saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda 3 tutsağın ayağının kırıldığı ve hastaneye dahi götürülmediği belirtildi. 9 Ekim’de yaşanan saldırıyı ailesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran siyasi tutsaklardan Murat Şimşek, kendisiyle birlikte 5 kişinin saldırıya uğradığını ve saldırıda yaralanmalarına rağmen hastaneye götürülmediklerini belirtti.

Ağabeyinin bir ay önce Şırnak M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiğini ifade eden Şimşek’in kardeşi Dozdar Suat Şimşek, siyasi tutsakların cezaevi idaresi tarafından sistematik işkenceye maruz bırakıldığını dile getirdi. Ağabeyiyle yaptığı telefon görüşmesini aktaran Şimşek, onlarca asker ve gardiyanın tutsaklara saldırdığını anlattı.

‘Artık bize ne yaparlar bilmiyorum’

Abisinin, saldırı sonucunda 3 tutsağın ayağının kırıldığını anlattığını dile getiren Şimşek, abisinin şu ifadelerini aktardı: “Geçen Cuma günü koğuşlarımıza gelen askerler ve gardiyanlar arkadaşlarımızı bizden uzaklaştırmaya ve kopartmaya çalıştılar. Biz de bu duruma izin vermeyerek direndik ve slogan attık. Ancak koğuşlara 20 kişi girerek, hepimizi darp etti. 5 kişiyi koğuştan çıkararak koridora alıp ters kelepçelediler. Koridorda herkese cop tekme, tokat, hakaret ve küfür gibi insanlara yapılmayacak işkenceleri yaptılar. Benim ayak ve kaburgam zedelendi. Mahir Bayram, Nihat Demirtaş ve Recep Bal ayakları kırılan bazı arkadaşlar. Ömer Esen 60 yaşında bel ameliyatlı ancak o da işkenceye maruz kaldı. Vücudunun bazı bölgelerinde zedelenme var. Ancak bizi hastaneye götürmediler. Ben şimdi sana telefondan bunu anlatıyorum. Şuan zaten telefonlar da dinleniyor. Artık bize ne yaparlar bilmiyorum. Bizler siyasi tutsaklar olarak bu durumun kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz. Bu saldırılara karşı mücadele edeceğiz.”

Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz cezaevi idaresi ise bilgi veremeyeceklerini belirtti.

Diha 18.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Ekim 2015 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: