CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Japonya Hükümeti Ceza İnfaz Kurumlarında Çalışan Sağlık Görevlisi Sayısındaki Yetersizliği Gidermeli

 

Sağlık çalışanı sayısında yetersizlik çeken hapishane ve ıslahevi sayısı gün geçtikçe artıyor. Tutuklu ve hükümlülerin düzgün tedavi görebilmeleri için acilen önlem alınmalı.

Hapishane ve ıslahevlerinde çalışan tıp doktoru sayısını yeterli düzeyde tutmayı amaçlayan özel bir tedbir yasası yıl sonundan önce yürürlüğe girecek şekilde hazırlandı. Yeni yasanın öne çıkan şartları arasında sağlık görevlilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşzamanlı olarak özel hastanelerde işe alınmalarının kolaylaştırılması gibi adımlar yer alıyor. Ceza infaz kurumlarındaki tıbbi bakımı fiilen iyileştirecek tedbirler için çabalanmalı. Bu kurumlarda çalışan sağlık görevlileri devlet memurudur; hastalık teşhisi, tedavisi ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlemesi gibi görevleri vardır.

Mahpuslar devlet iktidarı altında kapalı tutuluyorlar, bu yüzden hükümetin başlıca görevlerinden biri mahpusların ihtiyacı olan fiziksel-ruhsal tedavi olanaklarını ve hijyenik koşulları sağlamaktır. Tıbbi görevlilerin hapishanelerdeki rolü çok önemli çünkü mahpusların sağlığının korunması tahliye sonrası sürecin rahatça gerçekleşmesi için ilk adım. Buna rağmen bu kurumlarda çalışan sağlık görevlilerinin sayısı gittikçe azalıyor. Halihazırda ülke genelinde 257 çalışan var ve bu yasal olarak gereken sayının %20 kadar altında. Giderek artan boş kadro sebebiyle 20’yi aşkın ceza infaz kurumunda sağlık görevlisi bulunmuyor.

Sağlık çalışanının yokluğu hapishanenin acil sağlık durumlarındaki sorumluluklarını yerine getirememesine de sebep olabilir. Kurum dışında bir hastaneye sevk edilmesi gereken hasta bir mahpus olduğunda kurum çalışanları herhangi bir firar teşebbüsünü engellemek adına hasta mahpusa eşlik etmek zorundadır. Mahpusların tedavileri hiçbir sigorta tarafından kapsanmadığı için kurum dışında tedavi edildikleri takdirde faturanın tamamı devlet tarafından karşılanmak durumunda. Kurum dışı tedaviler ise kurum-içi tedavilere oranla çok daha masraflı.

 

Mahpuslar hızla yaşlanıyor

 

Sağlık görevlilerinin ceza infaz kurumlarında çalışmaktan çekinmelerindeki en büyük etken ise çalışma ortamlarının tıbbi bilgi ve yeteneklerini geliştirmelerini zorlaştırması. Sağlık görevlilerinin eşzamanlı olarak başka sağlık kurumlarında çalışma istekleri ise devlet memuru oldukları gerekçesiyle kısıtlanmış durumda. Bu da sağlık çalışanlarının özel sektörde profesyonel deneyim biriktirmelerini engelliyor. Hapishanede görülebilecek vakaların değişkenliği oldukça sınırlı. Hapishanelerde çalışan sağlık görevlilerinin mesleki olarak sürekli gelişen tıbbi teknolojilerden geri kalma endişeleri anlaşılabilir bir durum.

Yeni yasa sağlık görevlilerinin başka kurumlarda da çalışabilme izinlerini adalet bakanlığına bağlıyor. Bu izingeçmişte hem başbakanın hem de adalet bakanının onayına bağlıydı. Yasa aynı zamanda sağlık çalışanlarının mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimlere katılabilmelerini kolaylaştırmak için esnek zamanlı çalışmalarının önünü açıyor. Şu anki çalışma koşulları düşünüldüğünde yasanın getirdikleri makul yenilikler. Ancak bir başka konu ise hapishane çalışanlarının maaşlarının özel sektördeki tıp doktorlarından düşük olması. Maaş standartlarını düzenlemek hükümet için zor olabilir fakat bu koşullar altında çalışanları kurumda tutmak hayli zor görünüyor. Bu koşullar altında, hükümet özel sektörden emekli olan tecrübeli tıp doktorlarını işe almayı da göz önünde bulundurmalı. Ceza infaz kurumlarında çalışan sağlık memurları, direnen mahpusları tedavi ederken stresle başa çıkmak zorundalar. Kurumlarda bu stresi azaltacak önlemler alınması da önem taşıyor.

 

Hapishane nüfusu son yıllarda hızla yaşlanıyor ve bu tıbbi tedavi gereksinimini arttıran bir durum. Yaşlanan mahpusların tahliye sonrası tekrar suça teşebbüs etmelerini engellemek ise zor görünüyor. Adalet Bakanlığı, yerel yönetimler ve toplumsal refah için çalışan kurumlarla işbirliği yaparak tahliye edilen mahpusların istihdam ve barınma olanaklarını kolaylaştırmalı ki tekerrürün önüne geçilebilsin.

Kaynak: The Yomiuri Shimbun, 27 Eylül 2015

Çeviri:Başak Gemici

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: