CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan için refakatçiye izin verilmedi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesinden sorumlu tutulan ve 22 yıldır tutuklu bulunan hasta tutsak Mehmet Emin Özkan (76), tüm girişimlere rağmen serbest bırakılmazken, kaldırıldığı hastanede oğlunun Özkan’ın yanında refakatçi olarak kalmasına izin verilmedi.
Cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklar, tahliye edilmeği gibi ağır tecrit koşulları altında tutuluyor. Bu tutsaklardan biri de 76 yaşındaki Mehmet Emin Özkan. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik düzenlenen suikasten sorumlu tutulan Özkan, olaydan sonra gözaltına alındı, tutuklandı, hakkında açılan dava sonucu delilsiz “müebbet hapis” cezasına çarptırıldı. Aydın’ın JİTEM tarafından öldürüldüğü yıllar sonra ortaya çıktı ve Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Yüzbaşı Tünay Yanardağ hakkında açıldı. Dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, suikastla bağlantısı olduğu iddiasıyla müebbet hapse çarptırılan Özkan’ın girişimleri sonuçsuz kaldı. Şu an Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutulan Özkan, yakalandığı sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor.
5 kez kalp krizi geçirdi
Diyarbakır Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, 22 yılda kaldığı cezaevinde 5 kez kalp krizi geçiren Özkan’a 25 Mayıs 2015 tarihinde rapor verdi. Raporda, Özkan’ın yüzde 87 oranında engelli olduğu belirtilerek, “Hasta cezasını mahkum koğuşunda devam edemeyeceği, hastanın hastalığının ağır bir hastalık olarak ceza ve infaz kurumlarında hayatını yalnız idame ettirebilmesi hayati tehlike doğurabilir” denildi.
Tahliye edilmemesi üzerine Özkan Adli Tıp Kurumu’na müracaat etti. ATK, hazırladığı raporda, “Hükümlünün cezasının infazına engel teşkil edecek ağır bir hastalığı olmadığı ve Ceza İnfaz Kurumu koşullarında hayatını devam ettirebilir” iddiasında bulundu.
‘Kalp krizi geçiren babamı, o haliyle kelepçeleyip ring arabasına bindirdiler’
Özkan, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutsaklar listesinde de yer alırken, Özkan’ın “Demans, troid ve kalp yetmezliği” gibi sağlık sorunları mevcut. Özkan’ın oğlu Murat Özkan, önceden hiçbir hastalığı bulunmayan babasının cezaevine girdikten sonra birçok hastalığa yakalandığını belirterek, babasının 26 Eylül Cumartesi günü rahatsızlandığını ve arkadaşlarının cezaevi idaresini zorlamasıyla birlikte hastaneye kaldırıldığını söyledi. Aynı gün iki defa hastaneye kaldırılan Özkan’ın cezaevine götürüldükten iki gün sonra bu sefer cezaevinde kalp krizi geçirdiğine dikkat çeken oğul Özkan, “Babamın kalp krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırıyorlar ve anjiyo oluyor. İki gün hastanenin yoğun bakım servisinde kalan babamı, o haliyle kelepçeledikten sonra ring arabasına bindirip cezaevine geri götürdüler. Ring arabasının kapısını kapattıklarında babam ‘nefes alamıyorum, kapıyı açın’ demesine rağmen o haliyle götürdüler. Bundan anlaşıldığı gibi babamı cezaevinde ölüme terk ettiler” dedi.
‘Baban teröristtir, bu yüzden izin vermiyorum’
Babasını hastane süresince görebilmek ve yanında refakatçi kalabilmek için savcılığa müracaat ettiklerini aktaran Özkan, savcının kendisine “Baban teröristtir, bu yüzden kesinlikle izin vermiyorum” dediğini aktardı.
‘Görüşe bile artık çıkamıyor’
Babasının hafızasının yitirmesi ve artık en temel ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamayacak aşamaya gelmesi nedeniyle ilaçlarını dahi arkadaşlarının yardımıyla alabildiğini söyleyen Özkan’ın kızı Selma Özkan ise, kapı çalındığında veya telefon çaldığında babasına ilişkin olumsuz bir haberle karşılaşacakları korkusu ile yaşadıklarını kaydetti. Gün geçtikçe durumunun daha da kötüleştiğini ifade eden Özkan, “Babam görüşe bile artık çıkamıyor. Çok az bir ömrü kaldı ve istiyoruz ki son zamanlarını ailesiyle geçirsin” dedi.
‘Devlet haksız duruma düşmesin diye babamı bırakmıyorlar’
Babasının kasıtlı olarak bırakılmadığına dikkat çeken kızı Özkan, “Babam işlemediği bir suçtan dolayı yıllarca cezaevinde. Babamı bıraksalar devlet haksız duruma düşecek sırf bunun önüne geçebilmek için kasıtlı bırakmıyorlar” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı’na da seslenen Özkan, cezaevlerinden başka tabutların çıkmaması için hasta tutsakların derhal tahliye edilmesini istedi. Özkan, babasına cezaevinde bir şey olursa bunun sorumlusunun devlet olacağını ve bunun peşini bırakmayacaklarını söyledi.

DİHA 03.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.566 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: