CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Buca Hapishanesinde çift kelepçe ile askere bağlama uygulaması hasta mahpusların

Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde kalan devrimci tutsaklar DİHA’ya ulaştırdıkları mektupta, cezaevlerindeki baskı ve işkencenin giderek arttığını belirterek, Kırıklar Cezaevi’nde ters kelepçe uygulamasından tecrit ve izolasyona kadar birçok hak ihlali yaşandığını aktardı. Tutsaklar, “Hastane ve mahkeme gidiş gelişlerinde normal kelepçe, çok kapılı, çok bölmeli ringler yetmiyormuş gibi şimdi de pranga ağırlığı gibi bir askerini kolumuza bağlamakta, çift kelepçe ile askere bağlama uygulaması başlatılmıştır” dedi.

AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kirli savaş politikaları ile birlikte cezaevlerindeki baskı ve hak ihlallerinin dozajı da giderek artıyor. Daha önce de sık sık hak ihlalleri ile gündeme gelen ve son dönemde kamuoyu tarafından “Devlet işkencesinin pilot bölgesi” olarak nitelendirilen Kırıklar cezaevlerinde kalan PKK, MLKP ve MKP’li tutsaklar, yaşadıkları hak ihlallerini anlatan mektubu aileleri aracılığıyla DİHA’ya ulaştırdı. Tutsaklar mektubunda, 7 Haziran seçimlerinde umduğunu bulamayan AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yenilgisinden devrimci demokrat ve yurtsever güçleri sorumlu tuttuğunu belirtti.

Mektupta AKP’nin Kürt halkına “Kıyamet” yaşatmaya çalıştığı ifade eden tutsaklar, “Bunun intikamını da başlattığı kural, hukuk, ahlak tanımaz, savaşla almaya çalışıyor. Resmi, gayri resmi ve sivil şiddet aygıtlarıyla ahlaki-politik toplumun demokratik direnç ve değerleri topyekun bir sindirme yıldırma saldırısı altına alarak biat ettirilmeye çalışılıyor. ‘Kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yaparız’ düsturu ferman ve fetvasına uygun kadın, çocuk, yaşlı demeden insanlarımız öldürülmekte toplumun kutsaliyeti olan mezarlık, cami ve cem evlerimiz bombalanmaktadır. Özyönetime, onuruna sahip çıkan Kürtlere kıyamet yaşatılmaktadır” dedi.

‘Baskı ve sindirme politikasının dozajı arttı’

AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kirli savaş politikalarının cezaevlerinde de uygulandığını vurgulayan tutsaklar, savaş politikalarına paralel olarak cezaevlerinde de baskı ve sindirme uygulamalarının arttığını ifade etti. Yaşanan baskıları anlatan tutsaklar, şöyle devam etti: “Bu savaş ve yıldırma uygulamaları eş zamanlı olarak cezaevlerinde de uygulanmaktadır. Baskı sindirme politikasının dozajı olabildiğince arttırılmış, her gün yeni yeni hukuk dışı uygulamalarla karşılaşıyoruz. Cezaevlerine girişte ailelerimiz ve bizler ‘Çıplak arama’ adı altında onu kırıcı, insanlık dışı uygulamalara maruz kalıyoruz. Dosyalarımıza aylarca gizlilik kararı getirilerek hakkımızda hangi iddiaların olduğunu bilmeden tutuluyoruz. Aylar sonra kurgusal ve uyduruk iddialarla açılan dosya için bu sefer aylarca duruşmayı bekliyoruz.”

‘Cezaevi idaresi yargı kurumu gibi davranıyor’

Duruşma günlerinde ise mahkemeye götürülmeyerek kendilerine telekonferans sisteminin dayatıldığını ifade eden tutsaklar, bu dayatmayı reddettiklerinde ise cezaevi idaresinin yargı kurumu haline dönüştüğünü ve cezalandırıldıklarını anlattı. Tutsaklar, “Duruşma günleri geldiğinde de mahkemeye çıkartılmıyoruz. Cezaevinde kurulan telekonferans üzerinden yargılama dayatılıyor. Telekonferansla yargılamayı kabul etmediğimiz için ifadelerimiz alınmıyor, savunma hakkımız elimizden alınıyor. Savunma alınmadan zamana yaydırılmış tek taraflı bir yargılama sürdürülüyor. Böylece tedbir amaçlı tutukluluk fiili cezaya dönüştürülüyor. Ya da en hafifinden yılları yüzyılları bulan cezalarla karşılaşıyoruz. Bu da yetmiyormuş gibi cezaevi idari kurum olmasına rağmen yargı kurumu gibi davranıp sayısız disiplin cezaları ve infaz yakmalarıyla karşılaşıyoruz” diye belirtti.

‘Hasta tutsaklar planlı bir şekilde ölüme terk ediliyor’

Mektupta en demokratik ve hukuki hak taleplerine bile ayları bulan iletişim, ziyaret, sosyal aktivite ve hücre cezaları verildiğini belirten tutsaklar, birbirleriyle, aile ve dışarıyla iletişim haklarının kısıtlandığını ve katı bir tecrit ile izolasyona tabi tutulduklarını belirtti. Ayrıca son dönemde cezaevinde jandarma komutanının emirleri doğrultusunda çift kelepçe uygulamasının başladığının da altını çizen tutsaklar, şunları aktardı: “Son dönemde dış güvenlikten sorumlu jandarma Emin İpek de bu cezalandırma sindirme seremonisine dahil olmuştur. Hastane ve mahkeme gidiş gelişlerinde normal kelepçe, çok kapılı, çok bölmeli ringler yetmiyormuş gibi şimdi de pranga ağırlığı gibi bir askerini kolumuza bağlamakta, çift kelepçe ile askere bağlama uygulaması başlatmıştır. Bu uygulamanın amacı güvenlik değil cezalandırma, yıldırma, hasta olan arkadaşlarımızın tedavisini engelleyerek hastalık durumunu ağırlaştırma, sağlığını bozma ve bilinçli planlı bir şekilde ölüme sürüklemektir.”

‘Onurumuz ve özgürlüğümüz için veremeyeceğimiz bedel yoktur’

Yaşadıkları hak ihlallerini Adalet Bakanlığı, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı, savcı ve başsavcıya bildirdiklerini ifade eden tutsaklar, bunlara rağmen hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Onurlu duruşlarından zerre kadar taviz vermeyeceklerini vurgulayan tutsaklar, “Niçin bu koşullarda tutulduğumuzun bu uygulamalara maruz bırakıldığımızın farkındayız elbette. Demokratik, eşit, özgür bir toplum-yaşam talep etmenin bedelini biliyor, onur ve şerefle üstleniyoruz. Onurumuz ve özgürlüğümüz için veremeyeceğimiz bedel yoktur. Bu onurlu duruş ve direnişimiz her şeye rağmen devam etmektedir. İnsanlık değerlerinden zerre kadar taviz vermeyeceğimizi başta bu uygulamaları yapanlar ve kamuoyunun bilmesini isteriz” diye belirtti.

‘Doğacak sonuçlardan AKP sorumlu olacak’

Kamuoyuna duyarlılık ve destek çağrısı yapan tutsaklar son olarak şunları kaydetti: “Son olarak Bizleri cezaevleriyle, cezalarla, hak kısıtlamaları, hastalık ve benzeri insanlık dışı uygulamalarla yıldıracağını sananlar yanılmaktadır. Tüm bu saldırı, yıldırma, sindirme ve kuralsız, hukuksuz, ahlaksız uygulamalara karşı geçmişte nasıl direnmişsek bundan sonra da bedeli ne olursa olsun layıkıyla direnmesini biliyoruz, direneceğiz. Asla bu onur kırıcı sindirme, yıldırma politikalarına razı olmayacağız. Doğacak olumsuz sonuçlardan da bizler değil, başta AKP, Bakan, savcıları ve Jandarma Komutanı Emin İpek sorumlu olacaktır. Basına ve kamuoyuna çağrımızdır bu konuda duyarlılık bekliyoruz.”

DİHA 01.10.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2015 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 274.392 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: