CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kırıklar F tipi hapishanesinde hasta mahpuslara çift kelepçe uygulaması..

Sık sık hak ihlalleriyle gündeme gelen Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde 15 Ağustos’tan bu yana süresiz dönüşümlü açlık grevinde olan tutsaklara, hastaneye götürülürken çift kelepçe uygulamasının dayatıldığı ortaya çıktı. TAYD-DER İzmir Şubesi’ne gönderilen mektupta, uygulamanın cezaevinin bölük komutanı tarafından dayatıldığı ve uygulamaya karşı çıkanların tedavilerinin engellendiği belirtildi.

İzmir Kırıklar Cezaevi’nde 15 Ağustos’tan bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve sivil katliamların durdurulması talebiyle süresiz dönüşümlü açlık grevine giren PJAK ve PKK’li tutsaklara yönelik baskılar her geçen artıyor. İzmir Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan PKK’li tutsak Turgut Koyuncu, Tutuklu Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TAYD-DER) İzmir Şubesi’ne yolladığı mektupta, cezaevinin dış güvenliğinden sorumlu bölük komutanının özel uygulamaları ve provokasyonlarıyla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

‘Ya uygulamayı kabul edin ya da hastalığa katlanın’

Ttutsakların tedavi olmak için cezaevinden hastaneye götürülecekleri sırada ellerindeki kelepçenin yanı sıra bir de kollarından askere kelepçelendiklerini anlatan Koyuncu, mektubunda şunları aktardı: “Yaklaşık bir buçuk aydır hastaneye giden arkadaşlarımıza çift kelepçe uygulaması dayatılmaktadır. Daha önceleri doktor muayenesine giderken tek kelepçe takılıyordu. Ancak bölük komutanının emriyle bir buçuk aydır rencide edilecek şekilde çift kelepçe uygulaması dayatılıyor. Bu uygulamayı kabul etmediğimiz için bize, ‘Ya çift kelepçe uygulamasını kabul eder tedavi olursunuz ya da hastalığınızın sonucuna katlanırsınız’ deniliyor. Ağır hasta arkadaşlarımızın birçoğunun tedavisi bu şekilde bilinçli olarak engelleniyor.”

‘Hasta tutsakların tedavileri engelleniyor’

Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mazhar Güler ise mektubunda, “Çift kelepçe uygulamasına karşı arkadaşlarımızın tedavisi engelleniyor. Yapılan insanlık onuru ile bağdaşmayan bir şeydir ve bu yüzden kabul etmiyoruz. Ağır hasta tutsakların başına gelebilecek olumsuz herhangi bir durumdan sorumlu Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlardır. Tedavi hakkımızın engellenmesi, sağlık hakkımızın elimizden alınması nedeniyle mağdur oluyoruz. Uygulamanın nedenlerini sorduğumuzda ise yetkililerden net bir bilgi alamıyoruz. Kimi genel bir uygulama olduğunu söylüyor, kimi ise değişen askeri personele bağlı bir uygulama olduğunu söylüyor” diye yazdı.

DİHA 14.09.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: