CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Mahpus Mehmet Adıyaman Burhaniye T Tipi hapishanesi revir doktorunun uygulamaları protesto etmek için istifa ettiğini bildirdi

 

Sınırda bekletilen cenazelerin verilmemesini protesto etmek ve tecridi kınamak için 26 gün önce dönüşümsüz açlık grevine giren Mehmet Adıyaman ve Halil Korkut’a yönelik cezaevi yönetiminin baskıları had safhaya ulaştı. Korkut sürgün edilirken, cezaevi doktoru tutsaklara yapılan uygulamayı protesto ederek istifa etti.

Burhaniye T Tipi Kapalı cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar Mehmet Adıyaman ile Halil Korkut sınırda bekletilen cenazeler ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen tecridi protesto etmek amacıyla 26 gün önce başlattıkları süresiz açlık grevini sürdürüyorlar. Eyleme başladıkları andan itibaren cezaevi idaresinin baskısına maruz kalan tutsaklardan biri Eskişehir H tipi cezaevine sürgün edildi.

Yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin düşüncelerini DİHA’ya gönderdiği mektupla anlatan Mehmet Adıyaman, 26 gündür açlık grevinde tüketilmesi zorunlu olan limon, tuz ve şekerin cezaevi idaresi tarafından kendilerine bilinçli bir şeklide verilmediğini anlattı.

‘Cezaevi doktoru kirli uygulamalara ortak olmamak için istifa etti’

Cezaevinde bulunan doktorun uygulanan bu insanlık dışı uygulamalarına ortak olmak istemediğini belirten Adıyaman, doktorun bu politikaları protesto ederek istifa ettiğini, bu yüzden cezaevinin uzun süredir doktorsuz olduğunu ve cezaevi yönetiminin uzun süre daha cezaevinde doktor olmayacağı yönünde kendilerine bilgi verdiğini anlattı.

Mektubun devamında Adıyaman, “Daha açlık grevinin birinci gününde sözlü ifadeye çağırıldım. İkinci gününde ise Disiplin Kurulunun verdiği ceza ise ‘iletişim cezası’ verildi” bilgisini verdi. Adıyaman ayrıca aynı zamanda kendisine iletişim cezası verildiğini ve kimse ile irtibat kuramadığını da sözlerine ekledi. Cezaevi yönetiminin keyfi tutumlarından dolayı sağlık sorunlarının nüksettiğini belirten Adıyaman, “Tek başıma ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanıyorum ama cezaevinde doktor olmayışı ve sorumsuz yaklaşımlar yüzünden tedavi göremiyorum” ifadelerini kullandı.

DİHA 11.09.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.228 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: