CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kırıklar 1 ve 2′ Nolu F Tipi hapishanesinde çift kelepçe uygulaması

Kırıklar 1 ve 2’Nolu F Tipi cezaevlerindeki tutsaklar hastanedeki bekleme salonundan, polikliniklere götürülünceye kadar çift kelepçeli uygulamaya maruz kalıyor.

İzmir Kırıklar 1 ve 2’Nolu F Tipi cezaevlerindeki tutsaklar hastaneye götürüldükten sonra, bekleme salonundan muayene olacağı polikliniğe götürülünceye kadar çift kelepçeli uygulamaya maruz kalmaya başladı.

Tutsakların ellerine takılan kelepçeden sonra koluna giren askerin bileğine de ikinci bir kez daha kelepçelenen tutsaklar, durumu kabul etmeyerek slogan atarak, tedaviyi reddediyor. Cezaevi idaresi ise durumu “yeni gelen askeri üst yetkilisinin talimatı” olarak meşrulaştırırken, bu uygulamadan kaynaklı bir aydır tedavi olamayan tutsaklar, ilaçlarını dahi alamıyor.

Cezaevinde bulunan ağır hasta tutsakların bu uygulamadan kaynaklı tedavi olamadığını ve daha fazla etkilendiğini kaydeden tutsaklar, bu keyfi uygulamanın son bulmasını ve kamuoyuna bu konuda duyarlı olma çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin ANF’ye konuşan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYD-DER) Eşbaşkanı Neriman Birlikler, yaşanan çatışmalı sürecin cezaevlerine kin, nefret ve şiddet olarak yansıdığını belirtti.

Koşulların her geçen gün daha fazla ağırlaştığını söyleyen Birlikler, “Bütün cezaevlerinde eş zamanlı başlamış gibi şiddet, işkence ve hak gaspları başlamış durumda. Antalya L Tipi’nde yaşanan işkence, Amed zindanlarındaki sürgünler ve bu sürgünler sırasın da uygulanan insanlık dışı muameleler. Yeni başlayan yayın ve görüş yasakları. Gelişen savaşın cezaevlerine yansımasıdır” diye konuştu.

Kırıklar 1 ve 2’Nolu cezaevlerinde başlayan bu uygulamanın insanlık onuruna aykırı olduğuna dikkat çeken Birlikler, ağır hasta tutsakların tedavi koşularının zaten olmadığını ve bu uygulamayla da ilaç dahi almakta zorlanacaklarını söyledi. Birlikler, acil bir kamuoyu oluşturup, uygulamadan vaz geçilmesi için çalışma başlatacaklarını belirtti.

ANF 08.09.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.226 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: