CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Hadi Elçiçek’in ilaçları ödenek yok gerekçesiyle verilmiyor

1999 yılında 36 yıl ceza alarak tutuklanan Hadi Elçiçek 16 yıllık cezaevi tutsaklığında kanser ve kalp hastalığına yakalandı. Ağır hastalıklarına rağmen yaşam mücadelesini sürdüren Elçiçek’in 15 yıldır düzenli olarak kullandığı ilaçlar ise son 4 aydır Adalet Bakanlığı ödenek vermedi gerekçesiyle tutuklu bulunduğu Eskişehir M Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi tarafından verilmiyor.

Türkiye ve Kürdistan’daki cezaevlerinde tüm siyasi tutsaklar üzerinde artan baskı ve işkence politikalarının yanı sıra cezaevlerindeki hasta tutsakların da tahliyeleri engellenirken, asgari tedavileri de yapılmıyor. Hasta tutsakların acil ilaç ihtiyacı ise Adalet Bakanlığı ödenek vermediği gerekçesi ile verilmiyor. Eskişehir H Tipi Kapalı cezaevinde tutulan hasta tutsak Hadi Elçiçek (47), 16 Şubat 1999 yılında Siirt şehir merkezinde hakkında ihbar olduğu gerekçesi ile gözaltına alınarak, 17 gün gözaltında işkenceye maruz kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkemede “Örgüt üyesi olmak, örgüt adına suç işlemek, örgüt propagandası yapmak” ve daha birçok suçlama ile yargılanarak 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezaevinde kanser oldu, sürgün edildi!

Tutuklandıktan sonra Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Elçiçek, cezaevinde kanser hastalığına yakalandı. 10 yılı aşkın bir süre tutsak edildiği Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kanserle mücadele eden Elçiçek, burada kalp rahatsızlığına da yakalandı. Uzun süre tedavisi yapılmayan Elçiçek, 2010 yılı başlarında Mersin Silifke M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Sürgün edildiği Silifke M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp rahatsızlığı devam eden Elçiçek, hastaneye kaldırılarak kalp ameliyatı geçirdi. Geçirdiği kalp ameliyatı nedeniyle sürekli ilaç tedavisi görmek zorunda kalan Elçiçek, 2012 yılında başlayan açlık grevlerine katıldığı gerekçesi ile bu defa da Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

Hasta tutsağın ilacına ödenek yok!

Yaklaşık 3 yıldır tutulduğu Eskişehir M Tipi Kapalı Cezaevi’nde ilaç tedavisi devam eden Elçiçek’in 4 aydır ihtiyacı olan ve 15 yıldır kullandığı Beloc Zok ilaçlarının kendisine verilmediği öğrenildi. Elçiçek’in görüşüne giden kardeşi Ramazan Elçiçek (36), abisinin hastalığının her geçen gün daha da ağırlaştığını aktardığını belirtti. 4 aydır gerekli ilaçların abisine verilmediğini aktaran Elçiçek, cezaevi yönetiminin ağabeyine “Adalet Bakanlığı ödenek çıkarmadı” dediğini aktardı. Kardeşinin cezaevinde ölüme terk edildiğini vurgulayan Elçiçek, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, hasta tutsaklar üzerindeki politikalara son vermesini istedi.

Elçiçek, konu ile ilgili olarak İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunarak, hukuki yardım talebinde bulundu.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.523 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: