CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Amasya E Tipinde de ilaçlar hasta mahpuslara toplu verilmiyor…

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’ye Amasya E Tipi cezaevi’nden gönderilen bir mektup, hapishanedeki sağlık uygulamalarının sorunlarını ortaya koydu. Mektupta, hapishane revirinden alınan ilaçların tane tane verilmesi nedeniyle, ambalajlarının revirde açıldığı, bunun da hijyeni riske soktuğu anlatıldı. Mektupta ayrıca, “Hastaneye sevk edilen tutsaklara acil durumlarda bile kelepçelimuayene dayatılıyor. Askerlerin ve doktorların tavrı nedeniyle kelepçesiz muayene olamıyoruz” ifadeleri yer aldı.

‘Keyfi kimlik sorgusu’

Amasya E Tipi Cezaevi’nden Sercan Ahmet Arslan isimli tutuklu tarafından CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’ye gönderilen mektup, cezaevlerindeki uygulamaları gözler önüne serdi. Mektupta, “12 Eylüldöneminin uygulamalarından biri” olarak anlatılan, kimlik sorulması uygulamasının keyfi olduğu belirtilerek, “Gardiyanların hepsi bizi ismimizle çağıracak kadar tanımaktadır, bu dayatma keyfidir. Siyasi tutsakların kimlik uygulamasını kabul etmediğini bilen idare sohbet ve spor hakkını gaspetmenin yolu olarak bu dayatmayı kullanıyor” denildi. Mektupta, sağlık hakkına ilişkin ihlaller ise şöyle sıralandı:

“Hapishane revirinden aldığımız ilaçların en basit olanları dahi tane tane, günlük veriliyor. Bazılarının ambalajı kutu olduğundan açılarak veriliyor. Bu da ilaçların hijyenini riske sokuyor, korunmasını engelliyor. Tasarruf bahanesiyle her gün sular kesiliyor. Kalabalık koğuşlarda biriktirilen sularla ihtiyaçlar gideriliyor. Hastaneye sevk edilen hiçbir siyasi tutsak tedavi olamıyor. Acil durumlarda bile kelepçeli muayene dayatılıyor. Oysa ki kelepçe insanlık onuruyla bağdaşmaz. Fakat askerlerin, doktorların tavrı nedeniyle kelepçesiz muayene olamıyoruz. Özellikle de Amasya Devlet Hastanesi göz doktoru, kelepçeli tedavi olmak istemeyen, askerin dışarı çıkmasını isteyen tutsaklara bağırıp çağırarak kötü muamele ediyor. Hatta askerle haber göndererek, kelepçe çıkarmak isterse getirmeyin diyor.”

Kitaba ilginç yasak

Mektupta ayrıca hakkında toplatma kararı olmayan “Sınıf Kini” isimli kitabın sakıncalı olduğu gerekçesiyle cezaevine alınmadığı ve bu duruma yapılan itirazın da reddedildiği belirtildi.

memurlar.net 06.09.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.208 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: