CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İki eli olmayan mahpus Engin Aktaş ” Ellerini neden kullanmıyorsun” denilerek darp edildi

Her iki eli de olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş, durumunu belgeleyen sağlık raporu olmasına rağmen Silivri 9 Nolu Cezaevi girişinde X-Ray cihazından geçerken “Ellerini kullanıp kemerini çıkartamadığı” gerekçesiyle cezaevi müdürü ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldıktan sonra “Süngerli oda”ya konuldu.

Devreye konulan savaşı Kürdistan kentlerinde sivil katliamlarıyla sürdüren AKP, cezaevlerinde ise dışarıda yürüttüğü savaşı siyasi tutsaklara işkence ile devam ettiriyor. Her iki kolu da olmayan ve hayatını tek başına idame ettiremeyeceğine dönük ATK raporu bulunan hasta tutsak Ergin Aktaş’ın, Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi girişindeki X-RAY cihazından geçerken elleri olmadığı için çıkartamadığı kemeri nedeniyle cezaevi müdürü ve gardiyanlar tarafından darp edildiği ortaya çıktı. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Raziye Öztürk’ten alınan bilgilere göre, her iki kolunu da kaybettiği bir patlama nedeniyle, savunma dahi yapamadığı bir yargılama sonucu 28 yıl hapis cezası verilen ve ATK tarafından tek başına yaşamına sürdüremeyeceği yönünde raporu bulunan Ergin Aktaş, geçtiğimiz hafta sevk edildiği hastane dönüşü cezaevi girişinde cezaevi müdürü tarafından darp edildi.

‘Neden ellerini kullanamıyorsun’ işkencesi !

Daha önce de hastaneye sevkleri sırasında ellerini kullanamadığı için cezaevi giriş ve çıkışlarında kemer ve ayakkabılarını çıkartmadığı için sorun olan Aktaş, cezaevi giriş çıkışlarında ayakkabı ve kemerini çıkartamayacak durumda olduğunu belirten rapor almak için hastaneye sevkini istedi. Hastaneye sevki gerçekleştirilen ve talebi doğrultusunda rapor alan Aktaş, cezaevi girişi sırasında yine aranmak istendi. Ayakkabı ve kemerini çıkartamayacağını ve bu yönde raporu da bulunduğunu belirten Aktaş, bu kez insan sağlığına zararlı ışınlar yayan X-RAY makinesine sokularak makinenin içinden geçirilmek istendi. Aktaş’ın duruma tepki göstermesi üzerine cezaevi müdürü aranarak cezaevi girişine çağırıldı. Cezaevi müdürüne de durumunu anlatan ve raporunu sunan Aktaş, önce “Sen çıkartamazsan biz çıkartırız” diye sözlü tacize ardından da cezaevi müdürü ve gardiyanların fiziki saldırısına uğradı.

Önce işkence sonra süngerli oda

Aktaş, gördüğü işkence yetmezmiş gibi bu kez de “Süngerli oda” diye tabir edilen cezaevindeki tecrit ve işkence odasına atıldı. Gördüğü şiddetin etkisi ile süngerli odada baygınlık geçiren Aktaş, gördüğü işkenceyi kanıtlamak ve tedavi olmak için revire çıkmak istediğinde ise “Doktor yok” denilerek reddedildi. Avukat Öztürk, cezaevine yaptığı ziyaret sırasında yaşananları öğrendiğini durumla ilgili cezaevi müdürü ile görüşmek için talepte bulunduğunu fakat bu talebinin de reddedildiğini söyledi.

Konu ile ilgili iddiaları sormak için aradığımız cezaevinde telefona çıkan bir memur ise “Konu ile ilgili bilgi vermemiz yasa gereği yasak. Savcılık yoluyla yapılacak başvuru sonrası bilgi alabilirsiniz” diyerek telefonu kapattı.

Ergin Aktaş kimdir ?

Her iki elini de kaybettiği bir patlama nedeniyle, savunma dahi yapamadığı bir yargılama sonucu 28 yıl hapis cezası verilen hasta tutsak Ergin Aktaş (26), tüm yaşamsal ihtiyaçlarını başkalarının yardımıyla karşılayabilmesine rağmen tahliye edilmiyor. İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun, 12 Temmuz 2013 ve 30 Nisan 2014 tarihli raporlarıyla hakkında iki kez “Hayatını yalnız idame ettiremez” dediği Aktaş için savcılık nezdinde yapılan tahliye başvurularının her ikisi de emniyetten gelen “Toplum güvenliği için tehlikelidir” görüşüyle reddedilerek, tahliye edilmedi. Aktaş için savcılığa yapılan ceza ertelemesi talebinin reddedilmesi üzerine bu karara ilişkin yargılandığı Erzurum 2.Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz da skandal bir kararla reddedildi. İtirazı değerlendiren mahkeme, ATK raporları ile birlikte mevcut fiziksel ve ruhsal sağlık durumunu görmezden geldiği Aktaş için yapılan tahliye başvurusunu, yine ATK raporundaki tespit ve değerlendirmeler yerine dosyasında yer alan “Teşebbüste bulunduğu” suçlamaları gerekçe göstererek, reddetti. Aktaş, hala Silivri 9 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

DİHA 01.09.2015

3 comments on “İki eli olmayan mahpus Engin Aktaş ” Ellerini neden kullanmıyorsun” denilerek darp edildi

 1. hapisteler
  01 Eylül 2015

  Reblogged this on Hapiste Engelli.

 2. hapistecocuk
  01 Eylül 2015

  Reblogged this on Hapiste Çocuk.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

 • 276.225 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: