CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Acil ameliyat edilmesi gereken ağır hasta mahpus Songül Bağatır üç aydır ameliyat edilmiyor..

Tedavi için Şırnak’tan Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen ağır hasta tutsak Songül Bağatır, acilen ameliyat edilmesi gerekirken 3 aydır tedavi olmayı bekliyor.

Daha önce Batman, Diyarbakır, Urfa, İzmir, Alanya ile Siirt cezaevlerine sürgün edilen ve son olarak Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden, acilen sırt ve boyun kısmında ileri dereceye ulaşan fıtık nedeniyle ameliyat için Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ne getirilen ağır hasta tutsak Songül Bağatır’ın (45) 3 aydır tedavi edilmeyi bekliyor. Boyun ve sırtındaki fıtığın yanı sıra akciğerlerinde su toplanan Bağatır’ın şiddetli baş ağrısı sonrasında burnundan kan aktığı belirtiliyor. Şuana kadar 3 kez mide kanaması geçirdiği belirtilen Bağatır’ın yakalandığında askerlerce yapılan işkence sonucu koltuk altı bezleri yırtılmış ve kol ile el sinirlerinde de hissizlik olduğu kaydedildi.

‘3 aydır ameliyat edilmiyor’

Bağatır’ın kardeşi Mehmet Bağatır kardeşinin Şırnak’tan Van’a acilen ameliyat edilmesi için getiriliğini; ancak 3 aydır ameliyat edilmediğini dile getirerek, “Son dönemde özellikle hasta tutsaklar üzerinde baskılar giderek arttı. Ne iç hukukta ne de uluslararası hukukta, hiçbir yerde bunun yeri yoktur. Tamamen hukuksuz bir şekilde zorla tutulmaktadırlar. İlla tabutlarını mı çıkaralım? Bu büyük bir insan hakkı ihlalidir ve buna bir önce son vermeleri gerekir” dedi.

‘Tek başına yaşamını idame ettiremiyor’

Ablasının tek başına yaşamını idame edemediğini ifade eden Bağatır, ATK’nin keyfi bir şekilde hasta tutaklara “Cezaevinde kalınabilir” raporunu verdiğini söyledi. Bağatır, “Kardeşim ağır hasta tutsaktır. Cezaevinde bulunan arkadaşları olmazsa tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu işkence dönüşüyor onlar için. Her seferinde bürokrasiye takılıyor ve tahliye edilmiyor. ATK, hukuksuz bir şekilde hasta tutsakları içerde tutuyor. ATK’nin keyfi tutumu siyasal iktidarın direktifleri doğrultusunda hareket ettiğini gösteriyor. Bu işkenceyi artık ailelere çektirmesinler ve buna son versinler” diye konuştu.

‘Hasta tutsaklara karşı insanlık suçu işleniyor’

Hasta tutsakların serbest bırakılmayıp tedavi şartlarının daha iyi koşullarda yapılmasına izin verilmemsinin bir insanlık suçu olduğunu söyleyen Bağatır, “Kardeşim gibi yüzlerce ağır hasta tutsak şuan cezaevlerinde. Bunlar hemen serbest bırakılmazlarsa yarın çok geç olabilir. Bari bu insanlar son günlerini ailelerinin yanında, sevdikleriyle geçirsinler. İdamlık bir mahkûmun bile son arzusu kabul ediliyor. Bu da buna benziyor” ifadesinde bulundu.

DİHA 27.08.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.630 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: