CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Erzurum H Tipi Hapishanesinde ki mahpuslar revir doktorunun derhal görevden alınmasını istiyor

300’den fazla siyasi tutsağın bulunduğu Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde 18 ağır hasta tutsak bulunmasına rağmen sadece bir doktorun haftada 2 gün, yarımşar saat revirde bulunması tutsakları isyan ettirdi. Görevli doktorun, keyfi bir uygulama ile hastaları muayene etmediği, hastaneye sevk işlemleri için izin vermediği, hastaların daha önceden kullandığı ilaçlara bile reçete yazmadığı öğrenildi.
Hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde sorunlar bitmek bilmiyor. 18’i ağır hasta olmak üzere 300 tutsağın bulunduğu cezaevinde tek bir doktor görevli durumda. Cezaevinde bulunan tek doktorun ise sadece Pazartesi ve Perşembe günleri revirde yarımşar saat durduğu öğrenildi. Bu kadar kısa süre görev yapmasına rağmen tedavi için yanına gelen hasta tutsaklara, hakaretvari şekilde yaklaştığı belirtilen Z.K. isimli doktorun, tedavi yapmadığı gibi, durumları çok ciddi olmasına rağmen tutsakların sevklerine de izin vermiyor. Tutsakların ilaçlarını da keyfi olarak yazdırmayan Z.K., tutsakların ısrar etmesi üzerine ise haklarında tutanak tutuyor. Ölüm sınırında hastaların olmasına rağmen uzman doktorun bulunmadığı cezaevindeki tutsaklardan Selman Gülbahçe, İHD Erzurum Şubesi’ne mektup göndererek sorunun çözümü için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
Doktor haftada bir saat cezaevinde durmakta
Gülbahçe, “Ciddi sağlık sorunları ile yüz yüze kalmaktayız. Bu dakikalarla sınırlı sağlık hizmeti ile mevcudu 300’ü aşan bizlerin tedavi olmayacağımız aşikârdır. Ciddi sağlık sorunları ve ihmalkarlıklarla yüz yüze kalmaktayız” dedi.
‘Teşhis ve tedavi yapılmıyor’
Gülbahçe, gönderdiği mektubunda doktorun keyfi olarak tutsakların hastalıklarını teşhis etmediğine dikkat çekerek sağlık sorunları olan arkadaşlarının ise durumlarını giderek kötüye gittiği ifadelerine yer verdi. Mektupta, “Revirde görevli Doktor Z.K. muayene yapmamakta, şikâyetlerimizi dahi dinlememekte. Alaya alır bir şekilde değerlendirmeler yapmaktadır. Uzman hekim olmadığı gibi işin ehli de değildir. Hastaneye sevk ihtiyaç taleplerinde keyfice geri çevirmektedir. Kullanmamız gereken ilaçları keyfi bir şekilde yazmamakta ve ilaçları yazdırma ısrarımızda ise keyfi tutanaklar tutmaktadır. Hastalıklarımızın safhaları da bu yüzden gün geçtikçe ilerlemektedir” ifadelerine yer verdi.
Gülbahçe, mektubunun sonunda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak sorunun en kısa sürede çözülmesi ve Z.K. adlı doktorun keyfi muamelelerinden dolayı görevden alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

 

DİHA 21.08.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Ağustos 2015 by in Uncategorized and tagged , , .

Sayaç

  • 274.392 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: