CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpus Hasan Aslan kürtçe çevirmen sağlanmadığı için tedavi edilemiyor..

Cezaevinde geçirdiği 23 yılın neden olduğu hastalıklarla pençeleşen 80 yaşındaki siyasi tutsak Hasan Aslan, ağır cezaevi koşullarında adeta ölüme terk edildi. Aslan, Türkçe bilmediği için götürüldüğü hastanede derdini dahi anlatamazken, ailesi Aslan’ın son günlerini aralarında geçirmesini istiyor.

Çözüm süreci masasında her defasında hasta tutsakları pazarlık konusu yapan AKP, başlattığı topyekun savaş konseptinin ardından hasta tutsakları da işkenceli ölüme terk etti. Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1992 yılında “örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanan ağır hasta 80 yaşındaki Hasan Aslan, günden güne eriyor. Daha önce Diyarbakır, Ceyhan, Midyat, Ordu, Şırnak ve en sonunda Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Aslan’ın astım, mide kanaması, işitme, görme bozukluğu, el ve ayaklarında şişme gibi rahatsızlıkları bulunuyor. Tek başına yaşamını idame ettiremeyen Aslan’ın günlük ihtiyaçları cezaevindeki arkadaşları tarafından sağlanıyor.

Göz göre göre ölüme terk edildi

Türkçe bilmeyen Aslan, tedavi ve muayenelerinde ise kendisini ifade edemediği için tedavisi durmuş durumda. Cezasına tamamlanmasına halen 6 yıl kalan Aslan’ın Mardin’in Midyat ilçesinde ikamet eden ailesi ise maddi durumları olmadığından dört ayda bir ancak görüşebiliyor. Göz göre göre ölüme terk edilerek hastalığı günden güne ağırlaşan Aslan’ın, tutuklandığında daha doğmamış torunu 20 yaşındaki Felek Aslan ise dedesinin son günlerini artık kendileriyle geçirmesini istiyor.

‘Bu işkence son bulsun’

Maddi durumlarının kötü olduğundan dolayı şimdiye kadar sadece iki kez dedesini cezaevinde gördüğünü belirten Aslan’ın torunu Felek Aslan, kendilerine ve dedesine yaşatılan zulmün bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. Aslan, “Dedem 80 yaşında cezaevinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Hastadır zaten. Arkadaşları olmasa bir gün bile ayakta durmaz. Bu işkence son bulsun. Kime zararı olacak bu yaşta birinin. Neyinden korkuyorlar?” diye tepki gösterdi.

‘Nenemin öldüğünü söyleyemedik’

Dedesinin işkenceli bir ölüme terk edildiğine dikkat çeken Aslan, “Bu işkenceye artık son versinler. Dedem cezaevine girdiğinden beri amcamlarım öldü ama söyleyemedik. Nenem geçen yıl öldü ama söyleyemedik çünkü hasta dayanamaz diye söyleyemedik. Çıksın artık. Bıraksınlar artık. Son günlerini torunları arasında geçirsin. Bundan doğal daha ne olabilir ki. Artık dedemizi evimizde görmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Türkçe bilmiyor, derdini nasıl anlatsın?’

Aslan, “Türkçe bilmiyor, derdini nasıl anlatsın dedem? Dedemin ne okuması var ne de yazması. Dolayısıyla doktorların yanı gittiğinde derdini dile getiremiyor. Kendisini ifade edemiyor. Dolayısıyla tedavisinde teşhiste tam anlamıyla yapılmıyor. Tedavisi şuanda durmuş. Zaten cezaevi şartı da hastalığını daha ilerletiyor. Kendisinin serbest bırakılıp tedavisinin daha iyi bir yerde kendimizce yapmak istiyoruz” dedi.

‘Birileri sesimizi duysun’

Kamuoyuna ve sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda buluna torun Aslan, şunları söyledi: “Birileri artık sesimiz duysun. Daha önce de milletvekillerine ve kurumlara gittik. Bize yardımcı olacaklarını söylediler, ama kimse bize daha dönmedi. Ama duysunlar artık sesimizi. Bu insanlık dışı uygulamaya son verilsin. Bize yardımcı olsunlar.”

DİHA 20.08.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.209 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: