CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Çıplak aramayı kabul etmeyen hasta mahpus M.Zeki Karataş tedavi edilmiyor

Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan şeker ve sara hastası tutsak Mehmet Zeki Karataş’a cezaevi reviri ve hastane sevk işlemleri sırasında çıplak arama uygulamasının dayatıldığı, bunu kabul etmediği için de tedavisinin yapılmadığı belirtildi. Yeğen Abdullah Karataş, amcasının hayatından endişe ettiklerini belirtti.

Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde tutulan hasta tutsaklara yönelik devam eden ve işkenceye dönüşen hak ihlali, keyfi uygulama ve baskılara her gün bir yenisi eklenirken, bu kez Afyonkarahisar Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi hasta tutsağa yönelik hak ihlali ile gündeme geldi. Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan şeker ve sara hastası eski BDP Adana İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş’a, kelepçeli muayenenin yanı sıra hastaneye sevk sırasında çıplak arama uygulaması dayatıldı. Uygulamayı kabul etmeyen Karataş’ın tedavisinin yapılmadığı aktarıldı. Geçen hafta cezaevinde amcası ile görüşen yeğen Abdullah Karataş, amcasının durumunun gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini belirterek, 4 yıldır cezaevinde tutulan amcasının hastalığına rağmen hastaneye sevk edilmediğini kaydetti.

Revir ve hastane için çıplak arama dayatılıyor

Bir yıl önce amcasının Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Dinar T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini söyleyen yeğen Karataş, bu cezaevinde amcası ile birlikte 5 siyasi tutsağın tutulduğunu ifade etti. Cezaevi reviri ve hastaneye sevk işlemleri sırasında amcasına çıplak arama uygulamasının dayatıldığını vurgulayan yeğen Karataş, uygulamayı kabul etmeyen amcasının tedavisinin yapılmadığını söyledi. Cezaevinde daha önce bu tür uygulamaların olmadığını belirten yeğen Karataş, konu hakkında İHD’ ye başvurduklarını ifade etti. Aile olarak bu uygulamaları kabul etmeyeceklerini kaydeden yeğen Karataş, amcasının hayatından endişe ettikleri belirtti.

Görüşe gittiklerinde gardiyanlar tarafından didik didik arandıklarını ve kadınların ise özel arandığını dile getiren yeğen Karataş, cezaevindeki uygulamayı insanlık dışı olarak değerlendirdi.

Konu ile ilgili görüşmek istediğimiz cezaevi yetkilileri ise uygulamaya ilişkin bilgi verecek yetkilinin olmadığını belirtti.

DİHA 17.08.2015

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.523 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: