CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hayati tehlikesi yüksek olan hasta mahpus Yılmaz Kahraman ameliyat edilmiyor

 

Türkiye’de devreye sokulan savaş politikalarıyla beraber hasta tutsaklar üzerindeki baskılar da arttı. Birçoğu ölüm sınırında olan hasta tutsakların çoğu tedavi adı altında ya daha kötü hapishanelere sevk ediliyorlar ya da tedavileri erteleniyor. Hasta tutsaklardan biri olan Yılmaz Kahraman, beynindeki tümör nedeniyle görme sorunu yaşıyor ve tedavi edilmediği gibi tedavi adı altında başka cezaevlerine gönderilerek ölüme terk edildi. Tek başına kalamayan, duvarlara tutunarak ancak yürüyebilen Kahraman, Kırıkkale Tıp Fakültesi tarafından “acilen ameliyat edilmesi gerekiyor” kararına rağmen yaklaşık 6 aydır ameliyat edilmiyor.

Türkiye’de ağır hasta tutsaklardan biri olan ve Kırıkkale Cezaevi’nde kalan PKK’li tutsak Yılmaz Kahraman, beynindeki tümör ölümcül sınıra yaklaşırken aynı zamanda görme yetisini de etkiliyor. Kırıkkale Tıp Fakültesi tarafından “ameliyat edilmesi gerekiyor” kararı verilmesine rağmen Kahraman, ameliyatı yapacak doktorun yurtdışında olduğu gerekçesiyle ameliyata alınmadı.

Adeta süründürülüyor

Ailesi ve TUHAD-FED tarafından yapılan girişimlerden sonra bu kez de ameliyat cihazlarının bozuk olduğu belirtilerek Kahraman’ın ameliyatı geciktirildi. Kahraman en son, ameliyat için Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi’ne sevk edildi, ancak buraya getirilen Kahraman, tekli hücreye konuldu. Gözleri görmeyen ve zaman zaman dengesini yitiren Kahraman’ın hem avukatları hem de kendisinin “2 Nolu F Tipi’ne gönderin, gönderilsin” talebi cezaevi yönetimi tarafından reddedildi. Görüşe ya da revire çıktığında duvarlara tutunarak yürüyebilen ancak, buna rağmen tek başına tutulan Kahraman’ın, en son Adli Tıp’a gönderilmek üzere Metris R Tipi’ne sevki çıkarıldı.

Çabalar sonuç vermiyor

Konuya ilişkin bilgi veren Ankara TUHAD FED yöneticisi Mehmet Baytekin, bütün girişimlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, “Meclisteki milletvekilleriyle görüştük, onlarda Adalet Bakanlığı’yla görüştüler. Bu seferde sevkini Metris R Tipi’ne çıkardılar. Adli Tıp Kurumu’na gönderecekler, zaten Adli Tıp Kurumu taraflı bir kurum siyasi davrandığı için bu tutsağı bırakmıyor. İnfazını ertelemiyor. Nitekim 3-4 aydır ölümcül bir hastalığı olmasına rağmen çeşitli bahanelerle ordan oraya sürüyorlar. Avukatı hem ceza infaz kurumu savcılığıyla görüştü hem de Adalet Bakanlığı’yla görüştü. Bir türlü sonuç alamıyoruz. Bu siyasi tutsağın durumu şu an çok kritik. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu.

Baytekin, yine tedavi amacıyla Yılmaz Kahraman’ın bir çok hasta tutsak gibi başka cezaevine sürgün edildiğini belirterek, “Metris R Tipi’ne sevki çıkmış ama daha gitmedi. Bu gün yarın Metris R tipi Cezaevi’ne gidecek. Zaten R tipleri toplanma kamplarına benziyor. Bu tutsağın acilen ameliyat olması lazım. Biz infazın ertelenmesini istemiyoruz” dedi.

‘Hasta tutsak koğuşu tadilatta diye hastalar tutsaklar tedavi edilmiyor’

Cezaevi idarecileri ve hükümetin elinden geldiğince her türlü durumu hasta tutsaklara karşı kullandığını ifade eden Baytekin, “Şu an Numune Hastanesi’ndeki mahkum koğuşu tadilatta ve bu tadilatın ise altı ay süreceği söyleniyor, bu gerekçeyle siyasi tutsakları burada ameliyat etmiyorlar. Zaten izbe bir yer. Hastalar başka bir serviste kalabilir” diye konuştu.

DİHA 07.08.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: