CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Beyincik uzaması’ hastası mahpusa ayak mantarı ilacı verdiler!

 

‘Beyincik uzaması’ hastası mahpusa ayak mantarı ilacı verdiler!

 

En doğal hakları olan yaşam hakları ellerinden alınan hasta tutsaklara yönelik cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri devam ediyor. Tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde yaşadığı sağlık sorunları dolayısıyla gittiği cezaevi doktorunun ayak mantarı ilacı verip gönderdiği Zafer Yıldız isimli tutsağa, sonrasında gittiği devlet hastanesinde “beyincik uzaması” hastalığı teşhisi konması, cezaevlerinde hasta tutsaklara nasıl yaklaşıldığını bir kez daha gözler önüne serdi.
Cumhuriyet Savcılığı, Adli Tıp Kurumu (ATK) ve Adalet Bakanlığı üçgeninde her geçen gün daha fazla ölüme yaklaşan hasta tutsaklar, serbest bırakılmamalarının yanında, tutuldukları cezaevlerinde hak ihlallerine uğramaya devam ediyor. Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutsak Zafer Yıldız’ın tedavi sürecinde yaşadıkları da, cezaevi yönetimi ve doktorların hasta tutsaklara olan sorumsuz yaklaşımını gözler önüne seriyor.

Yaşadığı sorunlara ilişkin DİHA’ya mektup gönderen ve İHD hasta tutsak listesinde yer alan Yıldız, yaklaşık 8 ay önce “baş ağrısı, göz kararması ve denge kaybı nedeniyle düşme” gibi sorunlarla cezaevi revirine gitti. Yıldız’ı kontrol eden cezaevi doktoru, sadece kulaklarına bakıp “Kulakların iltihap tutmuş” diye bir takım ilaçlar yazarak, Yıldız’ı hücresine göndermek istedi. Doktorun kendisine olan yaklaşımını “ideolojik” olarak değerlendiren Yıldız, doktora “Film, emar ve farklı tetkikler yapılıp tespiti öyle koysaydınız. Bunca şikayete rağmen sadece kulağa bakıp, tespit edip ilaç yazıyorsunuz” diye itiraz etti ancak doktor, “Canın bana emanet ben bilirim” diyerek Yıldız’ı hücresine geri gönderdi.

‘Canın bana emanet’ dedi, ayak mantarı ilacı gönderdi!

Aradan geçen 2 gün sonunda “canın bana emanet” diyen doktor, Yıldız’ın ciddi şikayetleri için hücresine ayak mantarı ilacı ve ağrı kesici ilaç gönderdi. Bunu üzerine Yıldız , sevkini devlet hastanesine istedi. Devlet hastanesinde yapılan ve Yıldız’ın daha önce cezaevinde talep ettiği film, e-mar ve kulak tetkikleri sonucunda, Yıldız’ın kulaklarında her hangi bir sorun olmadığı ortaya çıktı. Ancak, cezaevi doktorunun ayak mantarı ilacı ile tedavi etmek istediği Yıldız’a devlet hastanesindeki doktorlar “chiari tip malformasyonu” yani “beyincik uzaması” tespiti koydu.

Sevk edilmiyor

Tedavisinde moral ve motivasyonun oldukça önemli olduğu Yıldız, hastalığını öğrenmesiyle birlikte 2 yıl önce sürgün edildiği Edirne F Tipi Cezaevi’nden yeni açılan Şırnak ve Siverek cezaevlerine sevki istendi. Ancak, Adalet Bakanlığı cezaevlerinin yeni açılması ve Yıldız’ın elinde bulunan sağlık raporlarına rağmen, Yıldız’ın dilekçesini “cezaevlerinde yer yok” gerekçesiyle reddetti.

‘Yöneticiler yüzünden hastalığım ilerliyor’

Hasta tutsak Yıldız, yaşadığı hak ihlallerine şu ifadelerle tepki gösteriyor: “Adalet Bakanlığı, zindan iradesi ve doktorların zihniyeti aynı olmalı ki, 8-9 aydır oyalama, hastane gidiş-gelişlerde geciktirme, tedavilerde (doktor odasında) personelin müdahalesi, EM’yi 3 buçuk ay geciktirme ve yanlış teşhis edip uzatılması gibi durumlar bende var olan hastalığı ilerletiyor. Yarın diğer gün başıma bir şey gelirse bunun sorumlusu kim diye düşünüyorum. 8-9 aydan fazladır hastalığım böyle devam edip ilerlemektedir. Cezaevi idaresi ve Adalet Bakanlığı’nın tutumundan dolayı yarın, diğer gün ne olacağı beli değil.”

DİHA 23.07.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.392 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: