CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ağır hasta mahpus Cengiz Sinan Halis Çelik’in sürekli sevklerle hayati tehlikesi artıyor

 

İHD’nin hasta mapuslar listesinde ağır hasta olarak ismi bulunan Epilepsi ve Mesane Kanseri olan  Cengiz Sinan Halis Çelik hastalığı nedeniyle Muğla cezaevinde İstanbul Metris R tipi cezaevine getirilmişti. Samatya Araştırma hastanesinde tedavisi başlanan ve mesene ameliyatı olan Çelik ameliyatınından 2 gün sonra Muğlaya sevk edilmek istenmişti. Ailesinin HDP grup başkanvekili İdris Baluken’i devreye sokması üzerine sevki durdurulmuştu. Ancak tedavisi yapılmadan Silivri L tipine sevk edilmişti.

Silivri Cezaevinde durumu iyi olmaması üzerine Silivri cezaevi müdürünün de durumunun kötü olması üzerine verdiği dilekçe nedeniyle tekrardan Metris R tipi cezaevine geri getirildi. Kardeşiyle görüşen Sevim Çelik kardeşinin durumunun iyi olmadığını  belirterek şunları söyledi. “Ben kardeşimi Silivri’de gördüğümde bende şu kanı oluştu. Devlet benim kardeşimi öldürmek istiyor. Silivri’de o hijyenik olmayan ortamda tutmaları, cezaevi müdürünün kardeşime epilepsi nöbetine müdahale etmek için doktorun olmadığını söylemiş ve dilekçe vermiş. Biz,  kardeşimin başlanan tedavisinin yapılmasını istiyoruz. Doktoruyla görüştüm, bana kanser tedavisinin uzun zaman aldığını ve her zaman için enfeksiyon kapma riski var. Devlet, hasta tutsakları öldürmeye karar vermiş. Bütün duyarlı kamuoyunu hasta tutsaklar konusunda sesini yükseltmeye davet ediyorum. Devlet bu tavrında vazgeçmezse biz ailesi olarak her türlü mücadeleyi geliştireceğiz” dedi.

20 yıldır tedavi edilmiyor!

Çelik’in düzenli tedavi gerektiren bu hastalığı tedavi edilmezken, 2010 yılında Adli Tıp Kurumu (ATK), “tek başına kalamayacağı ve kontrol altında tutulması gerektiğini” raporladı. Aynı ATK, Çelik’in 2014 yılında tedavi amaçlı getirildiği Metris Cezaevi’nde epilepsi hastalığının olmadığı yönünde tersi bir rapor dahi verdi.
20 yıldır cezaevinde tutulan Çelik, sırasıyla Erzurum E Tipi, Giresun E Tipi, Kırıkkale F Tipi, Sincan F Tipi, Tekirdağ F Tipi, Muğla E Tipi ve Metris R Tipi, Silivri L Tipi ve en son tekrardan Metris R tipine getirildi.

rojevekurdistan 14.07.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.392 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: