CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Amasya E Tipi Hapishanesinde birçok hak ihlalinin yanında sağlıkla ilgili de ciddi ihlallerin yaşandığına dikkat çekti

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Amasya E Tipi Hapishanesinde birçok hak ihlalinin yanında sağlıkla ilgili de ciddi ihlallerin yaşandığına dikkat çekti

ÖHD Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonunu, Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda, tutsakların cezaevi idaresi tarafından yaklaşık bir aydır zorunlu olarak “cezaevi-hükümlü kimliği taşıma ve gösterme” uygulamasına maruz kaldığı ve bu uygulamaya uyulmadığı taktirde ise tutsakların tüm haklardan men edilerek fiili tecride maruz kalındığının altı çizildi. Cezaevinde daha önce baş gardiyan olarak bulunan Ünal Kalleci’nin, cezaevi revirinde görevlendirilmesi ile tutsakların sağlık hakkının keyfi olarak engellendiği kaydedilen raporda, vücut bütünlüğünün korunmasına yönelik ağır hak ihlallerinde sorumluluğu bulunan ilgililer hakkında gerekli idari ve cezai işlemlerin yürütülmesi istenildi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu, Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan M. Emin Yıldırım, M. Zahir Özbek, Şahin Tanrıverdi, Abdurrahman Dinç, Ahmet Okun, M.Hanifi Eser, Nevzat Demir ve Seyfettin Yaşa ile gerçekleştirdiği görüşmeyi raporlaştırdı. Yapılan yazılı açıklama ile yayınlanan raporda, cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili TUHAD-FED tarafından komisyonun bilgilendirildiği belirtilerek, avukatların cezaevine giderek tutuklu ve hükümlülerle görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı. Cezaevindeki D-5 ve D-8 koğuşunda kalan tutuklularla yapılan görüşmede, yaklaşık son bir aydır cezaevi idaresi tarafından zorunlu olarak “cezaevi-hükümlü kimliği taşıma ve gösterme” uygulamasının getirildiği kaydedilen raporda, koğuş dışındaki tüm alanlarda ortak sohbet alınından sosyal faaliyet alanına, telefon görüşmelerinden ziyaretçi görüşlerine gidiş gelişlerde cezaevi idaresi tarafından kartın kullanımının zaruri kılındığı uygulamaya uyulmadığı takdirde ise, tüm haklardan men edilerek fiili tecride maruz kalındığının altı çizildi.

Uygulamanın keyfi olduğu değerlendirilen raporda, “Tutsaklar, uzun süredir cezaevinde bulunduklarını, küçük ve az nüfuslu olan cezaevi idaresi ve gardiyanlar tarafından zaten tanındıklarını, böyle bir uygulamanın amacının tecrit ve teşhir edilme, askeri düzen kurma ve tek tipleştirme amaçlı olduğunu belirtmişler bu nedenle bu keyfi ve onur zedeleyici uygulamayı kabul etmediklerinden dolayı haklarında hiçbir disiplin cezası olmadan tecrit edildiklerini aktarmışlardır” denildi.

Tutsaklar işkence ve onur kırıcı uygulamalara maruz kalıyor

Daha önce tutsakların bu kimlikleri taşımadığı zaman bunun sorun yapılmadığı ve sadece belli zamanlarda görevlilerce bu konuda tutanak tutulduğu ancak herhangi bir hak sınırlandırılmasına dönüştürülmediği aktarılan raporda, sağlık anlamında da uzun süreden bu yana ağır ihlallerin yaşandığına dikkat çekildi. Tutsakların revire çıkma taleplerine uzun aradan sonra cevap verilip çıkarıldıkları kaydedilen raporda, etkili bir tedavi olmadığı gibi ilaçlarında geç temin edildiği yada hiç temin edilmediği belirtildi. Raporda, tutsakların sevk edildikleri Amasya Devlet Hastanesi’nde de kelepçeli tedavinin dayatıldığına işaret edilen raporda, bu nedenle tutsakların sağlık haklarının ciddi ve keyfi bir şekilde ihlal edildiği, kötü muamele, işkence ve onur kırıcı uygulamalara maruz kaldıkları ifade edildi.

Ünal Kalleci isimli memurdan tutsaklara kötü muamele

Tutsakların Amasya Cezaevi’nde kısa süre önceye kadar da baş gardiyan olarak bulunan Ünal Kalleci isimli infaz memurunun kötü uygulamalarına maruz kaldığı vurgulanan raporda, şunlar aktarıldı: “Keyfi aramalar yaptığı, aramalar esnasında sürekli olarak mahpuslara yönelik provokatif hareketlerde bulunduğu ve mahpusların yaşamını zorlaştırdığı beyan edilmiştir. Ünal Kalleci isimli gardiyanın son dönemlerde revirde görevli olduğu ve görevini kötüye kullanarak mahpusların revire çıkışlarını engellediği, mahpuslara sürekli olarak zorluk çıkarttığı, ilaç teminini geciktirip ya da tamamen engellediği belirtilmiştir.”

Cezaevinde yaşananların ilgililer tarafından ciddi bir denetime tutularak sonlandırılması gerektiği kaydedilen raporda, “Öncelikle hiç bir yasal dayanağı olmayan ve salt provokatif amaçlı keyfi uygulanan ‘cezaevi-hükümlü kimliği taşıma’ uygulamasının hukuki dayanağı bulunmamakla, mahpuslara dayatılması ve uyulmaması halinde mahpusların ortak alan, sosyal etkinlik, spor, görüşme gibi haklardan yoksun bırakılması özgürlük hakkının ihlali, işkence, onur zedeleyici ve kötü muamele eylemeleri olup ağır hak ihlali oluşturmaktadır. Aynı zamanda ilgililer bakımından suç işlendiğinin göstergesidir” uyarısında bulunuldu.

‘Sorumlular hakkında gereken cezai işlem yürütülmeli’

Raporda sağlıkla ilgili yaşanan hak ihlallerine de değinilerek, revire geç çıkarılma, ilaçların temin edilmemesi ve kelepçeli tedavinin dayatılmasının vücut bütünlüğünün korunmasına yönelik ağır bir hak ihlali olduğu gibi hukuk ve insanlık onuruna da aykırı olduğu aktarıldı. Tutsakların dile getirdiği hak ihlallerinin ciddi bir araştırmaya tabi tutularak sonlandırılması, ilgililer hakkında gerekli idari ve cezai soruşturma yürütülmesi gerektiği ifade edilen raporda, Raporda, “Bu bağlamda, Cumhuriyet Savcılığı, İnfaz Hakimliği, TBMM’ye, Sağlık ve Adalet Bakalığı’na, TTB’ye ve kamu denetçiliğine başvuruda bulunulması, söz konusu ihlallerle ilgili işlemlerin başlatılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi elzemdir” denildi.

DİHA 6.7 . 2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.730 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: