CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Canlı kalkan Cenap İlboğa hapishanede tedavi edilmiyor” iddiası

 

“Canlı kalkan Cenap İlboğa hapishanede tedavi edilmiyor” iddiası

Devletin Tendürek provokasyonunda askerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan MEYADER Temsilcisi Cenap İlboğa, tedavisi tamamlanmadan tutuklanarak götürüldüğü cezaevinde ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Ağabeyi ile görüşen Turgay İlboğa, her tarafı yara içinde olan ağabeyinin tek başına cezaevinde kalamayacağının doktorlar tarafından da rapor edilmesine rağmen serbest bırakılmamasına tepki gösterdi.

Ağrı’nın Diyadin ilçesi kırsalındaki Tendürek Dağı’nda 11 Nisan günü düzenlenecek olan şenliğin hazırlıklarını yapmak için gittikleri alanda askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan ve yaklaşık bir aylık tedavinin ardından 5 Mayıs günü çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Cenap İlboğa’nın sağlık durumunun kötü olduğu öğrenildi. Cezaevindeki ağabeyini ziyaret eden Turgay İlboğa, ağabeyinin halinin kendisini kahrettiğini dile getirdi. Ağabeyinin tedavisinin yapılmadığını, bir haftadır götürüldüğü revirde sadece pansuman yapılarak koğuşuna geri götürüldüğünü aktaran İlboğa, “Doktor alaycı bir tavırla pansuman yapıp geri gönderiyor. Doktorların ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen insanlık dışı bir şekilde tutuluyor. Cezaevinin ağır koşullarında enfeksiyon kapma riski oldukça fazla. Zaten mahkemeye tekerlekli sandalye ile getirildi. Tek başına kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor, arkadaşlarının desteği ile ne kadar sürdürebilir” dedi.

‘Her tarafı yara içinde’

Tedavisi tamamlanmadan cezaevine gönderilen ağabeyinin sağlıklı beslenmesi gerektiğini, ancak bu koşulların cezaevinde imkansız olduğunun altını çizen İlboğa, ağabeyinin tutuksuz yargılanması talebinde bulundu. Ağabeyinin suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu dile getiren İlboğa, “Bizler adalet istiyoruz, hukuk istiyoruz. Revirde doktorun verdiği ilaçlar yan etki yapıyor. Ağabeyimin ağzı yüzü şişmiş her tarafı yara içindedir. Ben dünden beri abimi o halde görünce şok oldum. Bir doktor heyetinin cezaevine gidip ağabeyimin durumunu görmesini istiyorum. Cezaevi idaresi de hastaneye sevk etmiyor. Kaç kere dilekçe vermişse de hastaneye götürülmemiş” diye konuştu.

Aile olarak yaşanan durumdan endişe duyduklarını dile getiren İlboğa, “Tüm yetkililere sesleniyorum ağabeyimi serbest bıraksınlar. Tutuksuz yargılansın. Hayatından endişeliyiz kendi başına yaşayamaz. Tüm duyarlı kamuoyunu bize destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

DİHA 13.05.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.459 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: