CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpus Hayati Kaytan tehdit edildi

Hasta Mahpus Hayati Kaytan tehdit edildi

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri artarken, Sincan 2 Nolu Cezaevi Müdürü İsmail Gül’ün ağır hasta tutsak Hayati Kaytan’ı cezaevi savcısı ile görüşme yaptığı sırada, “Savcı bey burada olmasaydı senin ağzını burnunu kırardım” diyerek tehdit ettiği belirtildi.

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan tutsaklara yönelik hak ihlalleri, kötü muamele ve keyfi uygulamalar artıyor. Hükümetin Kürt hareketine yönelik tutumu nedeniyle artmaya başlayan hak ihlalleri tutsakları isyan noktasına getirdi. Cezaevi yönetimleri, tutsakların en küçük insani taleplerini dahi yönetmenlikleri gerekçe gösterilip reddediyor. Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan PKK’li tutsaklar, cezaevi yönetiminin, personelin ve jandarmanın keyfi, insan onuruna yakışmayan uygulamalarının her gün arttığını belirtiyor. Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve cezaevi 1’nci müdürünün keyfi tavırlarının 1980’deki Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları aratmadığı kaydediliyor.

PKK’li tutsaklar, cezaevinde yaşadıkları hak ihlalleri ve kötü muameleleri DİHA’ya gönderdikleri mektupla anlattı.

Sincan Cezaevi’nde Azadiya Welat, İMC ve kitaplar yasak!

PKK’li tutsaklar, son zamanlarda cezaevi yönetiminin tutsaklar üzerinde baskı kurduğunu, buna karşı direnç gösterdiklerinde ise cezaevi yönetiminin keyfi disiplin cezalarına ve yasaklarına maruz kaldıklarını belirtti. PKK’li tutsaklar, cezaevinde her şeyin yasak olduğunu belirterek, “Hükümlü-tutukluya verilmesi uygun görülen yumuşak metalden oluşan çatal ve çay kaşığı yasak, kitaplar verilmiyor. Kürtçe mektuplarımız tercüman yok diye verilmiyor, Azadiya Welat gazetesi içeri alınmıyor. İMC TV’de yasak denilerek haber alma özgürlüğümüz kısıtlanıyor. Üst aramalarında onur kırıcı bir tarzda gerçekleştiriliyor, karşı çıktığımızda ise fiziki müdahalelere ve sözlü hakaretlere maruz kalıyoruz. Cezaevi yönetimi savcı yerine girip dergi ve kitaplarımız için ‘Örgüt propagandası içeriyor’ gerekçesi ile toplatılıyor ya da vermiyor” ifadelerini kullandı.

Cezaevi müdürü, PKK’li tutsak Kaytan’a, ‘Ağzını burnu kırarım’

PKK’li tutsaklar, dışarıdaki atmosferin ve “diktatörlüğe” yol açacak “İç güvenlik paketi”nin içeride de cezaevi yönetiminin uygulamalarına yansıdığını vurgularken, Sincan Cezaevi’nde yıllardır müdür olan İsmail Gül’ün özel olarak provokatif davranışlar içine girdiği belirtildi. PKK’li tutsaklar, “Yıllardır cezaevinde olan arkadaşımız Hayati Kaytan, beyninde tümür olduğu için hayati tehlikesi bulunduğu ve sorunları konuşmak için cezaevi savcılığı ile görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşme sırasında 1’nci Müdür Gül, odaya girip görüşmeyi engelledi ve ‘Burası benden sorulur’ diyerek, Hayati Kaytan arkadaşımıza hakaret etti. Yine Gül’ün arkadaşımıza, ‘Savcı bey olmasaydı ağzını burnunu kıracaktım’ diyerek tahrik ve provokatif davranışlar sergiledi” denildi.

PKK’li tutsaklar son olarak, yaşadıkları insan hakları ihlallerini konusunda kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaparken; insan hakları kuruluşlarını da, cezaevindeki ihlalleri incelemeye davet etti.

DİHA 08.05.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.455 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: