CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Fatma Tokmak’ın tıkalı olan 4 kalp kapakçığının iflas ettiği açıklandı

Hasta mahpus Fatma Tokmak’ın tıkalı olan 4 kalp kapakçığının iflas ettiği açıklandı

Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan kalp hastası Fatma Tokmak’ın, sağlık durumunun ağırlaşması üzerine sevk edildiği hastanede tıkalı olan 4 kalp kapakçığının iflas ettiği belirlendi. Doktorlarının “Cezaevi koşullarında ameliyat etsek bile yüzde 90′ yaşayamaz” dediği Tokmak, kamuoyuna “Duvarların ardından kalanlar için vicdanlarınız harekete geçsin” çağrısında bulundu.

Ağır hastalıklarına ve toplumdan serbest bırakılmaları yönünde yapılan çağrılara rağmen cezaevi duvarları arasında tutulmakta ısrar edilen hasta tutsaklara dair olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Bu hasta tutsaklardan biri olan Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde kalan kalp hastası Fatma Tokmak’ın sağlık durumu kritik bir aşama geldi. Geçtiğimiz hafta sağlık durumunun ağırlaşması üzerine Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’ne kaldırılan Tokmak’ın, yapılan tetkikler sonucu tıkalı olan 4 kalp kapakçığının iflas ettiği belirlendi.

Doktorlar: Yaşama şansı yüzde 10

Kalp kapakçıkları iflas ettiği için günde iki kez makineye bağlanan Tokmak, iğnelerle ayakta kalabiliyor.

Doktorlarının acil ameliyata alınması gerektiğini belirttiği Tokmak’ın mevcut tutukluluk koşullarında ameliyat edilmesi halinde bile yaşam şansının yüzde 10 olduğu ve ameliyatı sonrası en az bir ay yoğun bakımda tedavi altında tutulması gerekiyor. Tokmak için ‘Acil ameliyat edilmeli, bu şekilde iğnelerle yaşamını sürdürmesi gittikçe zorlaşıyor’ diyen doktorlarına göre, Tokmak’ın cezaevi koşullarında tedavi ve yaşam şansı çok az.

Cezaevi ‘5 günden fazla hastanede tutamam’ diyor

Doktorların ameliyat sonrası en az bir ay yoğun bakımda kalması gerektiğini bildirdiği Bakırköy L Tipi Kapalı Kadın Cezaevi yetkililerinin ise ameliyat sonrası Tokmak’ın en fazla 5 gün hastanede tedavi görmesine izin verilebileceğini ilettiği öğrenildi.

‘Vicdanınız harekete geçsin’

Sağlık durumu hayati noktaya varan annesini dün ziyaret eden oğlu Azat Tokmak, annesinin içinde bulunduğu durum nedeniyle kamuoyuna şu mesajı ilettiğini söyledi:
“Yaşamımı kendi başıma sürdüremez hala geldim ve bu adaletsizliği görmüyorlar. Sadece kendim için söylemiyorum, benimle aynı durumda olan ve huzurlu bir ölüm isteyen onlarca arkadaşım var. Duvarların ardından kalanlar için vicdanlarınız harekete geçsin.”

Fatma Tokmak kimdir?

Fatma Tokmak, 1996 yılında küçük yaştaki oğlu Azat’la birlikte işlemediği bir suç iddiası ile İstanbul’da gözaltına alındı. Gözaltında kendisi ve küçük oğlu akıl almaz işkencelere maruz kalan Tokmak, ardından tutuklandı. 9 yıl boyunca cezaevinde kaldı. Türkçe bilmeyen ve Kütçe ifade vermek isteyen Tokmak’ın ifadesi alınmadan müebbet hapis cezası verildi. Cezaevindeyken yaşadığı işkencenin de etkisiyle ağır kalp hastalığına yakalandı. Hastalığı da dikkate alınarak mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere 2006 yılında serbest bırakıldı. Tokmak, dışarıda yaşlılara ve hastalara bakıcılık yaparak geçimini sağladı, çocuğu ile kendisine yeni bir hayat kurdu. Ancak suçluluğunu kanıtlayacak hiçbir delil olmamasına rağmen mahkemenin verdiği müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmesi üzerine tekrar cezaevine girdi. Cezaevinde kaldığı süre içerisinde de Fatma Tokmak’ın kalp hastalığı giderek ağırlaştı.

DİHA 08.05.2015

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.453 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: