CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpus Cengiz Halis Çelik’in kardeşinden hastana de kötü muamele iddası

Hasta Mahpus Cengiz Halis Çelik’in kardeşinden hastana de kötü muamele iddası

Metris R Tipi Cezaevi’nde bulunan kanser hastası Cengiz Halis Çelik’in ablası Sevim Çelik, kardeşinin gördüğü kemoterapi tedavisi için gittiği İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir doktorun “Sen teröristsin” söylemi ile karşılaştığını belirtti. Doktorun kardeşine, “Umurumda değilsin. Bir teröristin ilaçlarını görmek istemiyorum” diyerek vurulması gereken iğneyi masaya fırlattığını söyleyen Çelik’in bu iddialarını yönelttiğimiz bir hastane yetkilisi ise “Günde binlerce şikayet geliyor hastanemize. Hangi birini araştıralım” yanıtını verdi.

Ağrı’da, 1996 yılında yaşanan bir çatışmada yaralı olarak yakalanan ve 18 yıldır tutuklu olan PKK’li Cengiz Sinan Halis Çelik’in sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Epilepsi hastası ve ileri derecede mesane kanseri olan hasta tutsak Çelik, ilerleyen hastalığından dolayı steril ortamda bulunması zorunlu olmasına rağmen cezaevinde tutuluyor. Erzurum E Tipi, Giresun E Tipi, Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi, Kırıkkale F Tipi, Tekirdağ F Tipi ve Muğla E Tipi cezaevlerinde kalan ve son olarak da tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne getirilen Çelik, tedavi koşullarının sağlanması bir yana doktorunun hakaret ve suçlamalarına maruz kaldı.

Doktor Hipokrat’ı unuttu!

Kanser tedavisi için 29 Nisan’da gittiği İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Servisi’nde, Operatör Doktor Reşit Soydan’ın “Sen teröristsin” söylemine maruz kaldığını belirten Çelik, yaşadıklarını görüşüne gelen ablası Sevim Çelik’e anlattı.

Durumu gün geçtikçe kötüye giden kardeşinin iğne vurmak için gittiği hastanede, doktorun “Cengiz sen cezaevinde hangi suçtan yatıyorsun?” sorusu ike karşılaşıp, kardeşinin de “siyasi” demesi üzerine sözkonusu doktorun “Yani sen teröristsin” dediğini aktardı.

Kardeşinin anlatımlarına göre, daha öncesi böyle bir söylem ve yaklaşım sergilemeyen doktorun bu kez bu şekilde tavır geliştirdiğini dile getiren abla Çelik, “Kardeşim, kendisine terörist diyen doktorun, daha sonra iğneleri ve tedavi ilaçlarını masaya fırlatarak, ‘Seni tedavi etmek istemiyorum. Bir teröristin ilaçlarını da görmek istemiyorum. İğneni yapmayacağım. Umurumda değilsin’ dediğini” ifade etti. Çelik, ayrıca doktorun kardeşini, “Sen PKK’lisin. Benim gözümde PKK, KCK, BDP, HDP hepsi teröristtir” şeklinde de suçladığını kaydetti.

‘Mahkemeye değil, hastaneye geldim!’

Kardeşinin ise bu söylemleri üzerine doktora, “Ben mahkemeye gelmedim. Benim tedavimi yapmak zorundasın” dediğini aktaran Çelik, doktorun kardeşinin tedavisinin yapmadan hastaneden ayrılması için uğraştığını ayrıca orada bulunan askerlerin de “Cengiz, tedavi olmayacaksan geri götürelim seni” diyerek kardeşini tedavi hakkından mağrum bırakmak istediğini dile getirdi. Abla, tüm bu yaşananlara rağmen kardeşi Çelik’in sedyeye uzanarak iğnesinin yapılmadan hastaneden ayrılmayacağını belirtmesi üzerinde doktorun sert bir şekilde acı çektirerek, kardeşine iğnesini yaptığını belirtti.

‘Konuşursak inkar edecektir’

Kardeşi ile yapmış olduğu görüşmenin ardından kendi doktoru ile görüştüğünü ancak, doktorun kendisine, “Bu durumun önüne geçmemiz mümkün değil. Doktorun inisiyatifine kalmış bir şey. Onunla konuşursak inkar edecektir” dediğini belirtti. Doktorun ardından bu kez hastane başhekimi ile görüştüğünü söyleyen Çelik, “Görüştüğüm başhekim ise ‘Bunun önüne geçmemiz için size önerimiz yasal işlem başlatın’ dedi. Aynı doktorun iğne ve tedaviye devam etmesinin bizler için kaygı verici olduğunu aktardım ancak yapabilecekleri bir şeyin olmadığını belirttiği söyledi” diye konuştu. Çelik, ayrıca kardeşinin gördüğü kemoterapi tedavisinde her hafta bir iğne olmak üzere kullanacağı 6 iğneden yalnızca 3’ünün verildiğine dikkat çeken Çelik, “diğer iğneler geciktirilirse kullanılan iğnelerin de bir anlamı olmayacaktır. Bedeni harap olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Düşe kalka sedyeye bindi’

Kardeşinin bu olaydan sonra 6 Mayıs’ta tekrar iğnesini vurmak için aynı hastaneye götürüldüğünde aynı doktorun yine orada bulunduğunu gördüğünü aktaran Çelik, kardeşinin o an yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Aynı doktor sert bir tavırla yaklaşmış. Üstelik iğnesi yapılınca biraz dinlenmesi gerekirken hemen cezaevine götürülmek istenmiş. Kemoterapiden dolayı kimseyle temasa geçemediği için düşe kalka sedyeye kendi çabaları ile binmiş. Yani karşılaştığı bu tavra rağmen tedavi sürecinin yarım kalmaması için hayatını riske atarak doktora iğnesini yapması için ısrarcı davranmış kardeşim.”

Karşılaştığı bu muamele ve yaklaşım dolayısıyla tutsak Cengiz, sözkonusu doktor hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurunda bulunurken, ailesi de hukuki yardım için İnsan Hakları Derneği’ne başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

‘Doktorların moralini bozarlarsa..!’

Dile getirilen iddiaları yöneltmek için telefonla ulaştığımız hastaneden bir yetkili ise skandal sözler sarf etti. Başhekimlik tarafından yönlendirildiğimiz hastanenin basın danışmanlarından olduğunu belirten yetkili kişi, “Günde binlerce şikayet geliyor hastanemize. Hangi birini araştıralım. Kanıt olsun araştıralım odalar da kamera mı var? Doktorların moralini bozarlarsa. Doktorlar günde kaç kişinin tedavisini yapıyor. Böylesi şikayetler çok geliyor. Bir duruma sinir oluyorlar. Zaten sonra yalan, yanlış şeyler söylüyorlar” yanıtını verdi.

DİHA 08.05.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.440 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: