CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Aysel Doğan tahliye edildi

Hasta Mahpus Aysel Doğan tahliye edilidi

KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve yumurtalık kanserine yakalanan Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, devletin kendisini adı konulmamış bir ölüme mahkum ettiğini belirterek, “Ben yaşadığım sürece ve hasta arkadaşlarımız içeride tutulduğu sürece onlar için yaşamaya ve mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.

Kapatılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2011 yılında KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve cezaevi koşullarında yumurtalık kanserine yakalanan Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, avukatların sağlık sorunları nedeniyle yaptığı başvuru sonucunda tahliye edildi. Tahliye kararı, Zekai Tahir Burak Hastanesi’ndeki “mahkum koğuşunda” tutulan Aysel Doğan’a infaz savcılığı tarafından iletildi. Doğan, tahliye sonrası duygularını DİHA’ya anlattı.

‘Doktora bir hastalıkla gidiyorduk 40 hastalıkla dönüyorduk’

Tahliye kararının sevindirici bir haber olarak değerlendirilebileceğini; ancak hala cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsağın bulunduğunu hatırlatan Doğan, hastalığımın bir sebebinin de devletin zulüm politikalarının olduğunu söyledi. Doğan, “Devlet ve hükümet ölüm kararını yüzüme okumadan ölüme mahkum etmek istediler. Tedavilerimizi kısıtladığı yetmiyormuş gibi, tedaviler işkenceye dönüştürülüyordu. Elimize kelepçe takılarak doktora gidiyorduk. Her gittiğimiz doktorda ayrı bir uygulama ayrı bir tanımlama koyuyordu ve dolayısıyla bir hastalık için gittiğimizde kırk hastalıkla geri dönüyorduk” dedi. Söz konusu politikalar sonucunda hastalığının geç teşhis edildiğini belirten Doğan, bu yüzden devlet politikalarını protesto ederek bir süre sonra doktora gitmeyi reddettiğini dile getirdi.

‘Benim hastalığımın sebebi devletin kendisidir’

Yüzüne okunan tahliye kararının okunmamış ölüm fermanı olduğunu söyleyen Doğan, “Benim hastalığımın sebebi devletin kendisidir. Ben hasta olarak gelmedim. Ve biz hasta değiliz. Şunu da belirteyim ki hasta olmakla birlikte bedensel ve ruhsal bütünlüğümüzü asla ama asla kırmadılar, kıramayacaklar da. Ölüm bizim için yaşamın ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar yaşadığımızdır, ne kadar anlamlandırdığımızdır. Biz buna layık olmaya çalıştık bundan sonra da layık olmaya çalışacağız” diye konuştu.

‘Hasta tutsakların mücadelesi için yaşacağım’

“Hasta arkadaşlarım içeride olduğu sürece ve ben yaşadığım sürece, onların mücadelesini sürdüreceğim” diyen Doğan, “Her şeye rağmen özgürlüğe kavuşmak güzel bir şeydir. Başta önderliğime, halkıma, partime ve kadın yoldaşlarıma salamlarımı iletiyorum. Cezaevlerindeki tüm arkadaşlarımı çok ama çok seviyorum. Onlarla birlikte çıkıyorum, onlarla birlikte yaşayacağım” dedi.

DİHA 08.05.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.311 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: