CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Her iki böbreği iflas eden hasta mahpus Askeri Şahin tedavi edilmiyor

Böbrekleri iflas eden hükümlü serbest bırakılmıyor

DİYARBAKIR (DİHA) – Yaklaşık 6 yıldır cezaevinde olan ve iki böbreği de iflas eden Askeri Şahin isimli adli hükümlünün, “cezaevi koşullarında enfeksiyon kapabileceği” nedeniyle böbrek nakli yapılmıyor. 53 kiloya kadar düşen ve hayati tehlikesi bulunan Şahin doktor raporlarına rağmen serbest bırakılmıyor.

Ağır cezaevi ve tecrit koşullarında tutulan hasta tutsakların durumu her geçen gün daha da kötüye giderken, İHD’nin 24 Ocak’ta Adalet Bakanlığı’na sunduğu rapora göre, cezaevlerinde 247’si ağır 647 hasta tutsak bulunuyor. 2015 yılının ilk 3 ayında yetkililerin vurdumduymaz tavrı nedeniyle 6 hasta tutsak cezaevinde yaşamını yitirirken, geçen sürede İHD’nin hasta tutsak raporuna 198 hasta tutsak daha eklendi. Yaklaşık 6 yıldır cezaevinde bulunan adli tutuklu Askeri Şahin de acil tahliye edilmesi gereken hükümlülerden. Cezasının dolmasına 6 ay kalan Şahin, 1,5 yıl önce iki böbreğinin de iflas etmesi sonucu haftanın 3 günü Dicle Üniversitesi Diyaliz Ünitesi’nde tedavi görüyor. Hipertansiyon hastası olmasının yanı sıra 7 Ekim 2014 tarihinde kalp krizi geçiren ve Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anjiyo ameliyatı olan Şahin, doktorların cezaevi koşullarının hayati tehlike oluşturduğu yönündeki raporlarına rağmen serbest bırakılmıyor.

‘Böbrek nakli yapılamıyor’

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan ancak cezasının bitmesine az bir süre kala Diyarbakır Açık Cezaevi’ne gönderilen Şahin yaklaşık 15 aydır açık cezaevinde tutuluyor. Geçirdiği hastalıklar nedeniyle 54 kiloya kadar düşen Şahin için nakledilmesi beklenen böbrekler bulunmasına rağmen, cezaevi koşullarının böbrek nakli sonrası hayati tehlike taşıması nedeniyle doktorlar böbrek nakli yapamıyor.

Adli tıp kurumu rapor vermedi

Diyalize giren bir hastanın en az 1,5-2 saat dinlenmesi gerektiğini ancak kardeşi Şahin’in diyalizden çıktığı gibi tekrar cezaevine götürüldüğünü söyleyen hükümlü Şahin’in ağabeyi Abdurrahman Şahin, “Tüm bu hastalıklar yüzünden zor koşullarda hayata tutunmaya çalışan kardeşim iki kere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Ancak ATK, kardeşimin tüm bu hastalıklarına rağmen rapor vermedi” dedi. Nakil için uygun koşul oluştuğu durumda tüm aile bireylerinin böbreklerini vermeye hazır olduğunu dile getiren Şahin, “Doktorlar böbrek nakli yapıldıktan sonra kardeşimin kaldığı cezaevinin koşulları yüzünden enfeksiyon kapıp hayatını kaybedebileceğini ve bu yüzden nakil yapamadıklarını söylüyolar. Her gün eriyen kardeşime böbrek nakli yapılabilmesi için cezasının ertelenmesi en büyük isteğimizdir” şeklinde konuştu.

DİHA 17.04.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 274.605 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: