CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpus Mehmet Öztekin iki ayda otuz kilo verdi.

Cezaevinde iki ayda 30 kilo verdi

Türkiye’de hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinde ağır sağlık sorunları yaşayan hasta tutsaklardan biri de Mehmet Öztekin. Hepatit B hastası olmasına rağmen Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Öztekin, günden güne eriyor. Tedavisi için başka bir cezaevine nakli istenen Öztekin’in, talebinin kabul edilmemesi hayati risk oluştururken, Öztekin son 2 ayda 30 kilo verdi. 85 kilodan 55 kiloya düşen Öztekin, sürekli kusma, vücudunda morarma, şişme, gece uyuyamama, yemek yiyememe gibi sağlık sorunları yaşıyor.

Bir de disiplin!

Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde “Duvar delmek” ve “Devlet malına zarar vermek” iddiaları ile hakkında disiplin soruşturması başlatılan Öztekin, olayla ilgisi olmadığı koğuş arkadaşları tarafından da açıkça dile getirilmesine rağmen cezalandırılmak isteniyor. Cezasının bitmesine bir yıl kalan ve bu sayede yarı açık cezaevine nakledilerek tedavi imkanı yakalayacak olan Öztekin’in, bu durumunu bilen baş gardiyan Fatih Ö. tarafından kasten hedef alındığı da ileri sürülüyor. Öztekin’e cezaevi yönetimi tarafından “Ancak bağımsızların içerisinde kalmayı kabul edersen seni sevk ederiz” dayatmasında bulunduğu da ileri sürülüyor.

Acil tedavi şart

Öztekin’in ilçe cezaevine nakledilmesini isteyen annesi Ayşe Yangeç, oğlunun daha önceki hali ile şimdiki hali arasında çok fark olduğunu söyledi. Oğlunun bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan anne Yangeç, “Oğlumun serbest bırakılmasını istiyorum. Hastalığı giderek ağırlaşıyor. Hayatı tehlikede. Tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.
Bir hükümlüye af

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiyi ilk kez kullanarak kanser tedavisi gören bir hükümlüyü affetti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Adli Tıp Kurumu’nca saptanan sürekli hastalık hali nedeniyle hükümlü Mustafa Akcanlı’nın cezasını kaldırmışlardır” denildi. 1961 Denizli doğumlu hükümlü Akcanlı, 4. evre kanser hastası ve kemoterapi görüyor.

 

10 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalıyorlar


Şirnex’te (Şırnak) aralarında İHD, Baro, TTB, SES ve Eğitim Sen’in de bulunduğu sivil toplum örgütlerinin Şırnak T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı rapor, Şırnak Barosu Adli Yardım Bürosu’nda düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Şırnak Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı İdris Tanış, raporun cezaevi yetkilileri, tutsaklar ve Şırnak Devlet Hastanesi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlandığını söyledi. Rapordaki en dikkat çekici noktanın ağır hasta tutsakların yaşadığı hak ihlalleri olduğunu ifade eden Tanış, “Ağır hasta tutsakların, rapor işlemlerinin tamamlanmadığı ve geciktirildiği, askeri güvenlik gerekçesi ile hastaneye sevklerin çok geciktirildiği veya hastaların hastaneye sevk edilmediği, hastaneye sevk sırasında sağlık koşulları açısından elverişli olmayan ring araçlarının kullanıldığı tespitleri yapıldı” dedi. Cezaevindeki 10 kişilik koğuşlarda 20 kişinin kaldığının da tespit edildiğini belirten Tanış, iç mektupların bile 15 gün gibi uzun bir sürede ulaştırıldığını kaydetti. Raporu, Adalet Bakanlığı, TBMM, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı ve siyasi partilere göndereceklerini aktardı. ŞIRNEX

Özgür Gündem 27.03.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Mart 2015 by in Hapishanede Hasta Hakları, Hapisteki Hastalar and tagged , , .

Sayaç

  • 276.466 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: