CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Beslenme ihtiyacını dahi karşılayamayan Numan Baran sağlık raporu olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmiyor.

numan baran

NİLGÜN YILDIZ

SİİRT (DİHA) – Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Numan Baran isimli hasta tutsağın, beslenme ihtiyacını dahi karşılayamayacak duruma geldiği belirtiliyor. Elazığ Ruh Sağlıgı Ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi görmeye devam eden Baran, ailesinin tüm çabalarına rağmen “Sağlık raporu yok” gerekçesiyle tahliye edilmiyor.

İHD’nin verilerine göre Türkiye cezaevlerinde 247’si ağır olmakla birlikte 649 hasta tutsak sağlıklı koşullarda tedavi olmak için tahliye olmayı beklerken, hasta tutsak listesine günden güne yeni ismiler ekleniyor. İHD’nin Ocak ayı verilerine yeni eklenen Numan Baran’ın (25), 2011’in Nisan ayından bu yana tutulduğu cezaevinde psikolojisinin bozularak, geri dönülmez sağlık sorunları yaşamaya başladığı belirtiliyor. 2011 yılında yapılan genel seçilere bağımsız aday olarak katılan Kürt siyasetçiler hakkında verilen veto kararı sonucunda, Diyarbakır’da Halil İbrahim Oruç’un katledilmesini kınamak için yapılan bir eylemde gözaltına alınan ve hakkında “Örgüt üyeliği”, “Polise mukavemet” iddiasıyla açılan dava sonucunda 10 yıl 8 ay hapis cezası verilen Baran, 4 yıldır cezaevinde tutuluyor. Tutuklandığında, Dicle Üniversitesi Ergani Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü Öğrencisi olan Baran’ın, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir süre tutulduktan sonra hükümlü olarak gönderildiği Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı belirtiliyor. Soruna dair 2013 tarihinde tedavisi başlamasına rağmen kendisine halen rapor verilmediğini belirten Baran’ın ailesi, oğullarının en son Şubat ayında 2 hafta Elazığ’da hastanede tutulmasına rağmen, tahliye edilmediğine tepki gösterdi.

‘Ne yemek yiyebiliyor, ne de su içebiliyor’

Ekim 2013’ten bu yana Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavisi süren hasta tutsak Baran’ın annesi Haklime Baran (57), çocuğunun sürekli hastaneye götürülüp getirildiğini; ancak bir gelişmenin sağlanamadığını belirtti. Anne Baran, “Ne yemek yiyebiliyor, ne de su içebiliyor. Umutsuz ve konuşmuyor, kafasını kaldırmıyor” diyerek, oğlunun durumunun kendisine acı verdiği gibi endişelendirdiğini de dile getirdi.

‘Hastalığına rağmen sağlık raporu verilmiyor’

Oğlunun görüşlere arkadaşlarının yardımıyla götürülüp-getirildiğini belirten Baran, “Sağlık kuruluşları hastalığına rağmen rapor vermiyor” ifadesinde bulundu. Oğlunun tahliyesi için Cumhurbaşkanlığına ve savcılığa defalarca başvurduğunu belirten Baran, “Savcılığa yaptığımız başvuruda doktorların rapor vermesi gerektiği söyleniyor. Allah hakkımızı yanlarına bırakmasın. Hem zindanlarda çocuklarımızı hasta ediyorlar hem rapor lazım bırakılması için diyorlar hem de rapor vermiyorlar” diye konuştu.

Baran’ın hastalığı nedeniyle 5 ay boyunca görüşe çıkamadığını belirten anne Baran, “Bize görüş protestosu var diyorlardı meğer çocuğum çok hasta olduğu için görüşe çıkamıyormuş. Arkadaşları bizler üzülmeyelim diye hissettirmemişler. Temel ihtiyaçlarını bile karşılayamazken nasıl olurda çocuğumu ve onlarca hasta insanı zindandan bırakmazlar. Çocuğumu böyle gördükçe benim dayanacak gücüm kalmıyor” diyerek, hasta tutsakların rapor ve prosedürler beklenmeden bırakılması gerektiğine vurgu yaptı.

Hasta tutsak Baran’ın kardeşi Sevda Baran ağabeyinin, bir yaşlıyı darp eden polise tepki gösterdiği için gözaltına alınıp tutuklandığını dile getirerek, “Tutuklanmadan önce hiçbir akli sorunu yoktu, tutuklanma nedeninden de anlaşılabileceği gibi çok hassas düşünceliydi ve cezaevinde psikolojik sorunlar yaşamaya başladı” diye konuştu.

‘Demokratik çözüm süreci varsa ağabeyim bu hasta haliyle neden cezaevinde?’

“Tek talebim devletin çözüm süreci kapsamında gerekeni yapmasıdır. Bence çözüm süreci halkı tamamen oyalamaktır. Çünkü gözle görülür, elle tutulur bir şey yok ortada” diyen Baran, “Ortada bir demokratik çözüm süreci varsa benim ağabeyim bu hasta haliyle neden halen cezaevinde?” diye sordu.

DİHA 13.03.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Mart 2015 by in Hapisteki Hastalar and tagged .

Sayaç

  • 276.459 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: