CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Gülser Yıldırım’dan Bakan Bozdağ’a: ATK’yı yeniden düzenleyecek misiniz?

maricopa medical center

HDP hasta tutukluların tahliye edilmemesine tepki göstererek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a neden hukuksal düzenleme yapılmadığını sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, hasta tutukluların tahliye edilmemesine tepki göstererek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yıldırım, Ocak 2014 ayı itibarıyla cezaevlerinde 247’si ağır hasta olmak üzere toplamda 649 hasta tutsağın bulunduğuna dikkat çeken Yıldırım, sadece bu yıl 198 hasta tutsağın listeye eklendiğini belirterek;

“Barış ve Müzakere süreçleri devam ederken ve toplumda belli oranda bir normalleşme yaşanırken hasta mahpusların tahliyesi ilgili herhangi önemli bir gelişmenin olmaması ve neredeyse her hafta değişik cezaevlerinden cenazelerin çıkması kamuoyunda ciddi bir rahatsızlık yaratmakta ve barış sürecini ciddi risklerle yüz yüze getirmektedir” dedi.

Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları sordu:

* Adli Tıp Kurumu’nun çoğu kez ‘cezaevinde kalabilir’ şeklinde raporlar verdiği mahpusların kısa bir süre sonra yaşamını yitirmesini nasıl karşılıyorsunuz? Bu konu bağlamında Adli Tıp Kurumunun yeniden düzenlenmesine dair bir çalışmanız mevcut mudur?

* Cezaevlerinde yaşanan bütün bu sorunlar politik olmaktan öte bir insanlık ve vicdan sorununa dönüşmüşken gün be gün içeride bedenleri çürüyen hasta mahpusların siyasi bir pazarlık konusu haline getirilmesi anlamlı bir barışa, diyaloğa ve müzakereye dair olumlu beklentileri zedelemez mi?

* Son bir ayda 4 hasta mahpusun (Lütfü Taş, Haşem Arduçlu, Abdulmecit Aslan ve Mehmet Canpolat) Adli Tıp Kurumunun verdiği ‘cezaevinde kalabilir’ raporları yüzünden yaşamını yitirmiş olması ile ilgili herhangi bir adli soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

* Bugüne kadar 82 hasta mahpusa Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde ‘cezaevinde kalamaz’ raporu verilmesine rağmen neden Adli Tıp Kurumu tarafından söz konusu raporlar geçersiz sayılmış ve tahliyeleri reddedilmiştir?

* Hasta mahpuslarla ilgili hukuksal süreçlerde bazen mahpusların lehine işleyen mevcut yasaların bile işletilmemesinin sebebi nedir?

* Barış ve Müzakere sürecinin başladığı günden beri kaç hasta mahpus tahliye edilmiştir? Barış ve Müzakere sürecinin başladığı günden bugüne kadar kaç hasta mahpus cezaevinde yaşamını yitirmiştir?”

Kaynak: IMCTV, 2 Şubat 2015

Fotoğraf: Tom Tingle, azcentral.com sitesinden alınmıştır.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.583 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: