CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ali Kurban’ın son durumu

Böbreği ancak %10 çalışan ağır hasta Ali Kurban’ın tahliye beklediğini daha önce de duyurmuştuk. Kurban için İHD tarafından 25 Ekim’de yapılan F oturmasında açıklanan sağlık durumu şöyle:

Eylemde ilk olarak konuşan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Yöneticisi Ümit Efe, hasta tutukluların durumuna dikkat çekerek, devletin sorumluluğuna işaret etti.

Basın açıklamasını Memik Horuz okudu. Horuz, hapishanelerde yaşanan tecrite değinerek, tutukluların sağlık ve yaşam hakkının korunmadığına ve devletin bu konudaki sorumsuzluğuna dikkat çekti. Yargı, yasama erkinin tecrit politikasına ek olarak hapishane yönetimi ve personelinin keyfi uygulamalarının yaşandığını ifade eden Horuz, tutukluların hapishane içerisinde ayrıca yaşam mücadelesi vermek zorunda kaldığını vurguladı.

Yüzde 94 engelli raporuna rağmen bırakılmıyor

Horuz, 21 yıl önce Diyarbakır’da tutuklandığı zaman 27 yaşında olan Ali Kurban’ın çok kez yaşadığı sürgün, açlık grevi ve sağlık sorunları sonrası şu an ağır hasta olduğunu belirtti. Artan sağlık sorunlarına rağmen tedavi edilmeyen ve ilaçları verilmeyen Kurban’ın 6 ay erteleme almasının ardından tekrar hapishaneye gönderildiğini belirten Horuz, tedavisi tamamlanmayan Kurban’ın durumunun giderek ağırlaştığını ve son olarak Mersin Silifke Hapishanesi’ne sürgün edildiğini ifade etti. Orada verem olduğu öğrenilen Kurban’ın diğer tutuklular tarafından dışlandığını belirten Horuz, hapishane yönetiminin buna uzun süre kayıtsız kaldığını ve son olarak tek kişilik hücreye konduğunu vurguladı. Horuz, Kurban’ın 12 yıldır Tüberküloz hastası ve  akciğerinin % 48 oranında, böbreklerinin % 90’ının çalışmadığını ifade ederek, şöyle devam etti: “Ali Kurban bir dizi hastalığına rağmen ve tüm vücudunun fonksiyon kaybı nedeniyle %94 olarak engelli verilen ve sürekli ibaresi olan hastane raporuna rağmen serbest bırakılmıyor.”

Açıklama ağır hasta tutukluların acilen serbest bırakılması talebiyle sonlandırıldı. Ardından eyleme katılan Ali Kurban’ın kızı Serpil Kurban konuştu.

Babası hapishaneye girdiğinde 10 yaşında olduğunu, şu an kendisinin 10 yaşında bir çocuğu olduğunu belirten Serpil Kurban, babasından ayrılalı 20 yıl olduğunu belirtti. “Artık yeter” diyerek tepkisini dile getiren Serpil Kurban, babasının en azından kendi yanlarında ölmesi için serbest bırakılmasını istedi.

26 Ekim 2014, Görülmüştür.org

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.128 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: