CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Zerdeşt Oduncu’nun durumu: bakanlık gözü gibi bakıyormuş ona…

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kendini yakan tutsağın tedavisindeki aksaklıklarla ilgili soru önergesinin yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, “normal vatandaşın ulaşması zor olan tedavilere dahi kolaylıkla ulaşabiliyor” yanıtı verdi.

ANKARA- Cezaevlerinde hasta tutsakların maruz kaldığı hak ihlalleri Adalet Bakanlığı tarafından bir kez daha göz ardı edildi.

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın 14 Mart 2014 tarihinde Tekirdağ Cezaevi’nde bedenini ateşe veren Zerdeşt Oduncu ile ilgili soru önergesine Adalet Bakanlığı’ndan yanıt geldi. HDP’li Ata, Oduncu’nun tedavisinde aksaklıklar yaşandığını, bu konuyla ilgili cezaevi personeliyle ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise soru önergesine ilginç bir yanıt gönderdi. Bozdağ, Oduncu’nun herhangi bir engelleme olmaksızın sağlığa erişim hakkını kullandığını, hatta normal vatandaşın hastalığı sırasında ulaşması zor olan tedavilere dahi kolaylıkla ulaşabildiğini öne sürdü. Bozdağ, olay nedeniyle personel hakkında açılan idari soruşturmada disiplin cezası verilmesine yer olmadığına, adli soruşturmada ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini açıkladı.

Kaynak: 6 Kasım 2014, etha, teşekkürler @nisanalc

 

Zerdeşt Oduncu’ya ne olmuştu? (23 Şubat 2014 tarihli haber, Besta Nûçe)

TEKİRDAĞ (DİHA) – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye getirilişinin yıl dönümünde bedenini ateşe veren Zerdeşt Oduncu isimli siyasi tutsak, kaldırıldığı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde adeta ölüme terk edildi. Anne Selma Oduncu, ancak savcılık izni ile görebildiği oğlunun tutulduğu odaya girdiğinde gözlerine inanamadı.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu bulunan Mardin Derik nüfusuna kayıtlı Zerdeşt Oduncu (22), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümünde, 12 Şubat’ta bedenini ateşe vermişti. Cezaevi idaresi tarafından Oduncu’nun ailesinden gizlenen olay, cezaevinde bulunan arkadaşlarının aile görüşü sırasında yaşanan olayı ailelerine anlatması üzerine ortaya çıktı. Oduncu’nun Mardin’de yaşayan ailesi ise ancak kendilerine telefonla haber verilmesiyle olaydan haberdar oldu. Aldıkları bu bilgi üzerine hemen cezaevini arayan aileye çocuklarının kendisini yaktığı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığı söylendi. Bunun üzerine Mardin’den apar topar Tekirdağ’a gelen Oduncu’nun annesi Selma Oduncu, burada oğlu ile görüşmek istemesine rağmen görüştürülmedi. Ancak savcılık izni alması sonrası gidip, oğlunu gördüğünü durumunun iyi olmadığını ifade eden anne Selma Oduncu, oğlunun adeta ölüme terk edildiğini söyledi.

‘O kendini yakmış ben ne yapabilirim ki’

Anne Oduncu, izin alması görmek üzere oğlunun konulduğu odaya girdiğinde şu manzara ile karşılaştığını anlattı: “İçeri girdiğimde hiç iyi görünmüyordu. Yanında hiçbir refakatçi yoktu. İdrar torbası patlamıştı ve temizlenmemişti. İki gün yatağın altında patlayan idrar torbası ile yatmıştı.” Doktorlara çocuğuna neden bakılmadığını sorduğunda ise bir doktorun kendisine ‘O kendini yakmış ben ne yapabilirim ki’ karşılığını verdiğini belirten anne, “Bu yapılanlar vicdana sığmaz. Oğlum ölüme terk edilmiş durumda. Bulunduğu yatak bile temizlenmiyor. Bana bunu söyleyen doktoru bir daha görmedim. Zaten oğlumu ondan sonrada muayene etmediler. Sadece birkaç tane stajyer hemşire gelip pansuman edip, gidiyor. Onun dışında yaptıkları bir şey yok” dedi.

‘Oğluma sahip çıkılmaz ise oğlum yaşamını yitirir’

Yanına gittiği oğlunun “eylemim başarısız oldu onun için benden moral beklemeyin” dediğini de aktaran anne Oduncu, olayın nasıl gerçekleştiğini ise şu sözlerle aktardı: “Gece geç saate kalkıp tuvalete girmiş ve kapıyı üstüne kilitlemiş. Ondan sonra bedenini ataşe vermiş. Biraz yandıktan sonra artık kurtulamam diyerek slogan atmaya başlamış. O sırada koğuşta bulunan iki arkadaşı slogan sesini duyup gelip kapıyı kırmışlar ve söndürmeye çalışmışlar. O ise bu sırada ‘Müdahale etmeyin’ diye bağırmış ve daha sonra bayılmış.”

Anne Oduncu, sağlık durumu iyi almayan oğlu için doktorların ‘sadece yaşıyor’ dediğini ifade ederek, oğluna sahip çıkılmasını istedi.

Zerdeşt Oduncu’nun ölüme sevki (21 Ağustos 2014, Besta Nûçe)

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren ve vücudunun dörtte üçünde ağır yanıklar oluşan Zerdeşt Oduncu’nun kaldığı Maltepe L Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilerek tek kişilik hücreye alındığı ortaya çıktı. Günde 3 defa yaraları arkadaşları tarafından pansuman edilen ve 15 günde bir uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gereken Oduncu’nun cezaevinde kalmaması gerekirken tek kişilik hücreye alınması Oduncu için işkence anlamına geliyor.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu sırada PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren ve vücudunun dörtte üçünde ağır yanıklar oluşan Zerdeşt Oduncu’nun tedavisinin yapılamadığı gibi kaldığı Maltepe L Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilerek tek kişilik hücreye alındığı ortaya çıktı. Bedenini ateşe vermesinin ardından hastanedeki tedavisi sonrası ‘hastaneye sevklerinin yapılabilmesi’ için Maltepe 1 No’lu L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Oduncu, burada günde 3 defa yaraları pansuman edilmesi gerekirken revire çıkartılmadı. Arkadaşları tarafından pansuman edilen ve 2 ay boyunca hastaneye sevk edilmeyen Oduncu’nun, sevk edildiği tek kişilik hücrede yaralarının tedavisini nasıl yapılacağı ise bilinmiyor.

‘Cezaevinde kaldığı yetmiyor bir de tek kişilik hücreye alınıyor’

Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukat Fatma Özdemir’den alınan bilgilere göre Oduncu, 20 Temmuz’da kaldığı Maltepe L Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilerek tek kişilik hücreye alındı. Cezaevini arayarak Oduncu’nun tekli hücrede mi yoksa 3 kişilik hücrelerde mi kaldığını öğrenmek istediklerini belirten avukat Özdemir, ceza infaz memurunun kendilerine “Biz de sağlık durumunu biliyoruz ama Adalet Bakanlığı tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının infaz koşullarının gerçekleştirilmesi talimatı var” denildiğini söyledi. Oduncu’nun yaralarının mikrop kapma tehlikesi altında olduğunu belirten Özdemir, “Zaten Maltepe’de dahi tedavisi yapılmadı. Cezaevi müdürü tarafından ‘tek kişilik hücreye alınırsın’ şeklinde tehdit ediliyordu. Şimdi tek kişilik hücreye alınarak ölüme terk ediliyor. Tedavisinin dışarıda yapılması gerekirken cezaevinde olduğu yetmiyormuş gibi bir de tek kişilik hücreye alınıyor” dedi. HDP’li milletvekillerinin durum hakkında Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşeceğini belirten Özdemir, kendilerinin de Oduncu’nun infazının durdurulması için gerekli başvuruları yapacaklarını söyledi.

Durumu Adalet Bakanı’na sorulmuştu

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, 5 Temmuz’da Oduncu’ya ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yazılı soru önergesi vermişti. Yıldırım, önergesinde Oduncu’nun kaldırıldığı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini vurgulamış ve “Şu anda İstanbul Maltepe 1 No’lu L Tipi Cezaevinde bulunan ve vücudunun dörtte üçü yanıklarla ve yaralarla kaplı olan Oduncu’nun tedavisi ciddi anlamda aksamakta ve Oduncu’nun sağlık durumu gittikçe kötüleşmektedir” demişti. Yıldırım, Bakan Bozdağ’a “Daha önce sağlıklı bir tedavi sürecinden geçsin diye Kartal Devlet Hastanesi’ne yakın olan Maltepe Cezaevine sevki yapılan Oduncu’nun haftada en az bir kez doktor kontrolünden geçmesi gerekirken neden bu kontroller düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılmamaktadır? Günde üç kez pansuman edilmesi gerekirken pansumanın sağlık görevlilerinden ziyade koğuş arkadaşı tarafından yapılmasının izahı nedir? Vücudunun enfeksiyon kapma riskinin çok yüksek olduğu belirtilen Oduncu’ya banyo yaptırılmamasının gerekçesi nedir? Bu uygulama ile bir tür psikolojik baskı mı uygulanmaktadır? Vücudunun büyük bir kısmından sürekli akıntı ve kanama olduğu halde merhemlerinin geç gelmesi, havasız ve rutubetli bir ortamda kalıyor olması hastanın yaşama riskini ciddi anlamda tehlikeye düşürmektedir. Bu konuyla ilgili bakanlık düzeyinde her hangi bir girişiminiz olmuş mudur? Oduncu’nun tedavisinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için sağlık ve tedavi koşulları daha uygun olan Metris Cezaevi’ne sevk edilmesi ile ilgili her hangi bir girişiminiz olmuş mudur? Ya da yakın bir tarihte böyle bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?” sorularını yöneltmişti.
Kaynak: http://www.bestanuce.eu/haber/125487/hasta-tutsak-zerdest-oduncu-olume-sevk-edildi&dil=tr

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.156 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: