CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Altı… 1, 2, 3, 4, 5, 6 hasta mahpus varmış… hmm evet gerçekten!

Sayı saymayı yeni öğrenen bir küçük çocuğa sormadık bunu. Zaten çocuklara “sence hapishanedeki yüz binden fazla insan içinde ağır hasta kaç kişi vardır?” filan diye sorular sorulmaz. Çocuklar bilmesin böyle şeyleri, işleri olmasın hapishaneyle filan.

Hapishanelerle epey bir işi olması gereken Adalet Bakanı söylemiş, sorumlu olduğu hapishanelerde, hasta mahpus sayısının “6” (“altı”) olduğunu. Ve de bunu insani bir konu olarak gördüklerini. Valla biz de öyle bir konu olarak görüyoruz ve bu haberi aşağıda paylaşıyoruz.

Bakan Bozdağ, tahliye edilen veya cezası ertelenen hasta mahpusların sayısının, tahliye edilmeyenlerden fazla olduğunu söylemiş. Bu doğru olabilir. Ve umarız öyledir. Onu bilemiyoruz zira bu konuda kamuoyuyla, sivil toplumla paylaşılan bir veri yok bakanlık tarafından.

Fakat tahliye edilmeyen, ama sağlık durumu tahliye edilmesini gerektiren, zaten çoğu da hapishanede oldukları için hastalanmış olan mahpusların sayısının 6’dan çok olduğunu biliyoruz. Sayalım mı?.. Abdullah Kalay, Fatma Tokmak, Gıyasettin Sevmiş, Hasan Aslan, Mehmet Emin Özkan, Cengiz Sinan Halis Çelik, Nesimi Kalkan, Ayfer Ayçiçek, Kemal Gömi, Ekrem Çiçek, Kemal Özçelik, Dilek Öz, Süreyya Bulut, Neşet Kara…. … … (verdiğimiz isimlere dair bilgiyi bu sitede bulabilirsiniz.)

Adalet Bakanı Bozdağ’ın tahliye edilmeyen hasta tutsak sayısı sadece 6!

HAKKARİ (DİHA) – İnceleme ve temaslarda bulunmak üzere Hakkari’ye gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 600’ün üzerinde hasta tutsağı görmezden gelerek, cezaevlerinde rapor alıp tahliye edilmeyen 6 kişinin olduğunu iddia etti.

Çeşitli temaslar için Hakkari’ye gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakkari Valilik binası önünde karşılanandı. Ardından Hakkari Adliyesi’ne geçen Bozdağ, önce hakim ve savcılar ardından Hakkari Barosu ve cezaevini ziyaret etti. Bozdağ, Vali Yakup Canbolat’ın, kent ile ilgili bilgilendirmesinin ardından ziyaretinin amacına dair bilgi vererek, basının sorularını yanıtladı. Yaptığı ziyaretle, Adalet Bakanlığı’na bağlı olan cezaevleri, bakanlık ve adliyelerin durumu ile idari konularda inceleme ve değerlendirmeler yapma imkanı bulacağını belirten Bozdağ, “Hükümetin Hakkari’de yürüttüğü yatırım ve projeler hakkında bilgi alacağız. Bu yatırımları yerinde göreceğiz. Hakkari’nin sorunlarının takipçisi olacağız ve yatırımların hızlandırılması için gerekli temaslarda bulunacağız. Özellikle gençlerin spor yapmalarını sağlayacak yatırımlarla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la görüşeceğiz. Üniversitede devam eden çalışmalarla ilgili de bilgi alacağız” dedi

Uzun hükümlülük sürecine ilişkin ‘Bu konuda bir çalışmaya ihtiyaç yok’

Ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bozdağ, Türkiye’de verilen cezaların ve uzun hükümlülük sürelerinin batıyla uyumunun sağlanması konusunda yasal düzenleme yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya, “Cezalarla alakalı gündemimizde bir çalışma yok. Bizim sistemimizde adli para cezaları, süreli cezalar, müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet cezaları var. Esasında cezalar batıyla uyumlu nitelikte cezalar ancak infazlarla ilgili farklılıklar olabilir. Ceza nitelikleri veya isimlerinin batıyla uyumlu olduğunu ifade etmek isterim. Bu konuda bir çalışma yok, çalışmaya da ihtiyaç olduğu kanaatinde değiliz” şeklinde cevap verdi.

Cezaevlerinde hasta tutukluların durumuna ilişkin yönlendirilen soruya, hükümetin 2012 yılında Meclis’ten yasa çıkardığını bu durumda olup da rapor almak kaydıyla cezalarının ertelenmesine ve tutukluların tahliyesine imkan veren düzenleme yaptıklarını savunan Bozdağ, çok sayıda kişinin ya cezasının ertelendiğini ya da tahliye edildiği iddia etti. Bazı maddelerin uygulamasında çeşitli sorunlar yaşandığını ifade eden Bakan Bozdağ, Haziran ayında çıkarttıkları yargı paketi ile bu maddede bir değişiklik daha yaptıklarını savundu.

‘Bölgede farklı rakamlarla ifade ediyorlar’

Tahliye edilmeyi bekleyen 600’ün üzerindeki hasta tutsağı görmezden gelen Bakan Bozdağ, hasta tutsak sayısını ise 6 olarak verdi. Bozdağ, “Bunu bölgede farklı rakamlarla ifade ediyorlar. Rapor alanlarda Adli Tıptan rapor onaylanmıyor ya da güvenlik nedeniyle bazı sorunlar çıktığı için 6 kişi tahliye olamadı. Tahliye olan ya da cezasının infazı ertelenenlerin sayısı daha yüksek. Bu konuya biz insani sorun olarak bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ Hakkari’deki ziyaretlerinin ardından Yüksekova ilçesinde temaslarda bulunmak üzere kentten ayrıldı.

(ny/ns/avt)

Kaynak: DİHA, 24 Eylül 2014

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 30 Eylül 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 272.487 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: