CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

NİHAYET! Felçli mahpus Salih Tuğrul tahliye edildi

Kendine bakacak durumda olmayan, vücudunun büyük bölümünü kullanamayan mahpus Salih Tuğrul, çok uzun çabalar sonucunda, bugün Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Çoktan yapılması gereken bir tahliyenin öyküsüdür. Her satırında sinirlenecek şeyler var ama netice itibarıyla, geç de olsa, sağlığı yerinde olmayan bir insanın artık hapishanede olmayışı çok sevindirici.

Haberi Dicle Haber Ajansı’ndan aktarıyoruz:

DİYARBAKIR (DİHA) – 17 yıldır Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 58 yaşındaki felçli yatalak tutsak Salih Tuğrul tahliye edildi.
Adli Tıp Kurumu’nun bile “cezaevinde kalamaz” dediği felçli yatalak tutsak Salih Tuğrul, avukatlarının başvurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla tahliye edildi.

Tuğrul’un tahliyesine ilişkin yapılan son başvuru üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi tarafından tanzim edilen 9 Eylül 2014 tarihli raporda, hastalığını 5275 sayılı yasanın 16/6 maddesi kapsamında değerlendirildiği mütala edildi. Verilen bu rapor üzerine savcılık tarafından “infazının geri bırakılmasına toplum güvenliği açısından tehlike oluşturup, oluştırmadığı”nın araştırılması için Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne müzakere yazıldı. Fakat ailesinin Mersin’de yaşıyor olması nedeniyle müzaere yazısı Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne iletildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen 22 Eylül 2014 tarihli araştırma tutanağı ile hükümlünün cezasının infazının ertelenmsi halinde toplum güvenliği bakımında tehlike oluşturacağının bildirilmesi üzerine Başsavcılık, 23 Eylül 2014 tarihli kararı ile Tuğrul’a dair tahliye talebinin reddine karar verdi.
Ancak bahse konu kolluk araştırma tutanağında 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu’n 6545 sayılı yasanın 79 maddesi ile değişik 16/6 maddesinde belirlenen “infazın geri bırakılmasının toplum güvenliği açısından ağır ve somut tehlike oluşturup, oluşturmayacağı” hususunun değerlendirilmediğinin avukatların itirazı üzerine anlaşılması üzerine, bu hususun açıklığa kavuşturulması amacıyla Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan 23 Eylül 2014 tarihli yazıya bianen verilen yanıtta, “Tuğrul’un cezasının infazının ertelenmesi halinde toplum güvenliği bakımından ağır ve somut oluşturacağına dair harhangi bir veri elde edilmediği” bildirildi.

Gelen bu yanıt üzerine Başsavcılık, “açıklanan nedenlerle maruz kaldığı ağır bir hastalık veya engellilik nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremediğinden ve infazın geri bırakılmamasının toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağı değerlendirildiğinden hükümlü Salih Tuğrul’un infaz edilmekte cezasının iyileşinceye kadar ertelenmesine” karar verdi.

24 Eylül 2014. http://www.bestanuce1.com/haber/132766/hasta-tutsak-salih-tugrul-tahliye-edildi-yenilendi#sthash.3qSCxA4x.dpuf

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.527 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: