CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İmdat beni öldürecekler!

Son dönemde bir tutuklunun öldürülmesi, bir tutuklunun ise şüpheli ‘intiharı’ ile gündeme gelen Tekirdağ Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde bu kez de Abdulmuttalip Arslan adlı tutuklunun “Öldürüleceğim sesimi duyun” feryadı yükseldi.

1 yıl önce Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne getirilen Arslan, cezaevindeki bir arkadaşının yakını aracılığıyla insan hakları örgütlerine gönderdiği mektupta siyasi kimliği nedeniyle cezaevi yönetimi tarafından özellikle  ülkücü çetelerin  bulunduğu bir koğuşa konulduğunu ve koğuştaki diğer mahkumlar tarafından ölümle  tehdit edildiğini söyledi.

‘GARDİYANLAR ÖLDÜRÜN TALİMATI VERDİ’

Mektubunda Temmuz ayında Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde Nihat Yılmaz adlı tutuklunun öldürülmesine de değinen Arslan, “Daha önce de bir Kürt mahkumu başka bir mahkuma öldürttüler. Burada da amaçları beni faşist bir mahkuma öldürtmek. Görevli başgardiyanlar Hayrullah ve Emre isimli şahıslar işbirliğinde oldukları mahkumlara ‘Bunu susturun, işini bitirin’ ‘Siz böyle mi koğuş yönetiyorsunuz’, ‘Bunun işini bitirin’ diyorlar. Can güvenliğim yok. Feryadımı duyurun” dedi.

Arslan’ın ağabeyi Galip Arslan’da kardeşinin açlık grevine başladığı ve ölümle tehdit edildiğini duymasının ardından cezaevi yöneticileri ile görüşmek istediğini bu sebeple aradığı Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde telefonlara bakan görevli memurun ise sürekli olarak “Bilgi veremeyiz” diyerek telefonu yüzüne kapattığını söyledi.  Ağabey Arslan, kardeşinin ölüm tehditleri aldığına dair 28 Temmuz’da Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçeye ise yanıt alamadığını belirterek yetkililere duyarlılık çağrısında bulundu.

AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Mektubunda koğuşunun değiştirilmesi talebiyle defalarca cezaevi yönetimine, savcılığa ve Adalet Bakanlığı’na dilekçeler yazdığını belirten Arslan, hiçbir yanıt alamayınca 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren açlık grevine başladığını söyledi. Dilekçelerine herhangi bir yanıt vermeyen cezaevi yönetiminin açlık grevine girdiği için kendisi hakkında  disiplin soruşturması başlattığını anlatan Arslan, kendisine karşın düşmanca bir tavrın geliştirildiğine dikkat çekerek, 15 gün önce Şengal halkıyla dayanışmak için kendisine ait televizyon ve elbiselerin ailesine iletilmesi için verdiği dilekçenin dahi işleme sokulmamasını örnek olarak gösterdi. (Tekirdağ/DİHA)

www.evrensel.net, 11 Eylül 2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Eylül 2014 by in Genel Mahpus Hakları and tagged , , , , .

Sayaç

  • 272.243 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: