CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kalp ve tansiyon hastası Kemal Özçelik kalp spazmları geçiriyor

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan kalp hastası tutsak Kemal Özçelik’in sağlık durumuna dikkat çekerek özgürlüğünü istedi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta yaptıkları “F oturma” eyleminin 129’uncusunda yine Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. “Tecrit öldürüyor, F Tipi cezaevleri kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” yazılı pankartların açıldığı eylemde, “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar yalnız değildir”, “Kemal Özçelik serbest bırakılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” sloganları atıldı. Hasta tutsakların fotoğraflarının da açıldığı bu eylemde, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 53 yaşındaki kalp hastası tutsak Kemal Özçelik’in sağlık durumuna dikkat çekildi. Eylemde açıklama yapan İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Ümit Efe, bir ülkenin demokratik olduğunu ve insan haklarına önem verdiğini anlamak için o ülkedeki cezaevlerine bakılması gerektiğini kaydetti. AKP hükümetinin, kendisine muhalif olan kesimleri susturmak için çeşitli yöntemler denediğini belirten Efe, muhalif olanların cezaevlerine atılarak yok edilmeye çalışılmasının da bu politikalardan birisi olduğunu söyledi.

Özellikle siyasi tutsakların, ihtiyaçlarının “güvenlik” gerekçesi ile çoğu zaman karşılanmadığını belirten Efe, “Tecrit koşullarının oluşturduğu ortam her gün bir mahpusun ölümüne veya ölüm sınırına gelerek yaşamdan kopartılmasına sebep olmakta” dedi. Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) rapor alabilmek için bazen aylarca bazen de yıllarca mücadele eden tutsakların, “toplum güvenliği” gerekçesi ile tahliye edilmediğine değinen Efe, “Ağır hasta mahpusların hiçbir gerekçelendirmeye meydan bırakmadan serbest kalmalarını sağlayacak koşulları bir gecede hayata geçirebileceklerini biliyoruz” diye konuştu.

Hastalığı giderek ağırlaşıyor

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Kemal Özçelik’in durumuna dikkat çeken Efe, Özçelik’in 20 yıla yakın süredir cezaevinde olduğunu ve bacağından üç damarın alınarak kalp damarı yerine takıldığını belirtti. Özçelik’in ağır şeker ve tansiyon hastası olduğu bilgisini de veren Efe, şöyle devam etti: “Şubat 2013’te bulunduğu Erzurum H Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ 2 Nolu F Tipi’ne sürgün edilir. Onunla birlikte sürgün sevkle getirilen diğer hasta mahpuslara ve kendisine çıplak arama işkencesi yapılarak ağır şekilde darp edilir” dedi. Kemal Özçelik’in darp edildiği sırada cezaevi doktorunun “Hayati riski olabilir onu darp etmeyin” diye uyarıda bulunduğunu belirten Efe, Özçelik’le birlikte kalan arkadaşlarının Özçelik’in durumuna ilişkin 18 Ağustos’ta mektup gönderdiğini belirterek, gönderilen mektuba hastalığının giderek ağırlaştığını ve kalp spazmları geçirdiğini aktardı.

Özçelik’e özgürlük talep eden Efe, diğer hasta tutsaklar, Ferda İldan, Ferhat Tağay, Ferhat Mendali, Ferzende Kaya, Fesih Coşkun, Fesih Nardan, Fırat Yağmakan, Faysal Kurt, Fırat İşgeren, Fahrettin Şahin ile Fahrettin Kara’nın da sağlık durumuna dikkat çekerek tüm hasta tutsakların tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti.

DİHA – Mardinarena, 6 Eylül 2014

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.516 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: