CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Çölyak hastası Nesimi Kalkan’ın tedavisi ihmal ediliyor

MARDİN (DİHA) – Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta olan Nesimi Kalkan’ın sağlık durumuna ilişken mektup gönderen cezaevindeki arkadaşları, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK hükümlüsü ağır hasta tutsak Nesimi Kalkan’ın (41) sağlık durumu, siyasi iktidar ve devlet kurumlarının yaklaşımı nedeniyle ciddiyetini koruyor. 19 yaşından bu yana cezaevinde olan Kalkan için, aynı cezaevinde bulunan arkadaşları kaleme aldıkları bir mektup ile duyarlılık çağrısında bulundu.
Siyasi tutsaklar adına Mikail Gözek tarafından kaleme alınan mektupta, 22 yıldır cezaevinde bulunan Kalkan’a 2007 yılında ömür boyu süren ve tıbbı tedavisi olmayan Çölyak hastalığı tanısı konulduğunu hatırlattı. Bu hastalığın ince bağırsaklardaki villusları (besinlerin kana geçmesini sağlayan bağırsak) öldürdüğünü belirten Gözek, hastalığın tedavisinin ise Türkiye’de temini zor olan özel üretim olan glutensiz gıdalarla beslenmek olduğunu vurguladı.

Hapiste Sağlık Girişimi’nden not: Çölyak hastalığı, sindirim sisteminin glutene karşı aşırı hassasiyet göstermesinden kaynaklanır ve beden bu maddeye, iç organları tahrip edecek şekilde tepki verir. Gluten buğday gibi tahıllarda bulunur, dolayısıyla çölyak hastaları ekmek, bulgur, un gibi Türkiye’de bir çok yemeğe katılan gıda maddelerinden uzak durmalı, hatta, hastalığın durumuna göre, bunların pişirildiği kaplarda pişen glutensiz yemeklerden dahi yememelidirler. Çölyak bu bakımdan cezaevinde olmayan insanlar için de zor bir hastalıktır, ancak dışarıdakiler gıdalarına dikkat ederek sağlıklarını koruyabilirken hapishanedekiler bu olanaktan mahrumdur.

Doktorların Kalkan için glutensiz beslenme diyetini tam ve düzenli uygulamaması halinde başta lenforma, siroz ve kolon kanseri olmak üzere farlı hastalıklara yakalanacağını söylediğini aktaran Gözek, yeni bir düzenlemeyle kullanması gereken ilaçların 8 aydır karşılanmaması üzerine Kalkan’ın iç organlarında ağır hasarların oluştuğunu belirtti. Gözek, tek başına yaşamını idame ettiremeyen arkadaşlarının iç karıncık bölgesinde meydana gelen bir yırtılma nedeniyle hastaneye kaldırıldığını kaydederek, doktorların bu konuda gecikilmeden yapılacak ameliyat ile Kalkan’ın daha rahat bir ortama alınması gerektiğini söyledi.

‘Hükümetin politikaları her gün bir arkadaşımızın ölümüne yol açıyor’

Hükümettin hasta tutsak arkadaşlara yönelik çözümsüz ve ölüme terk etme politikalarının her gün bir arkadaşlarının ölümüne yol açtığını hatırlatan Gözek, yaşananların devam eden çözüm süreci ruhuyla çeliştiğini belirterek şu çağrıda bulundu: “Hiçbir şekilde kabul edilemez bu oyalama ve ölümleri bekleme politikası. Nesimi Kalkan arkadaşımız, geri kalan süresini ailesi ile geçirmesi tedavi ve ameliyatını biran önce yapabilmesi için devletin öldürücü bürokrasisi sistemine takılmadan bırakılması bekliyoruz.”

(ee/öç/mö)

3 Eylül 2014, dicle haber ajansı

Nesimi Kalkan’ın bu haberde kullandığımız fotoğrafı güncel değildir… HSG

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Eylül 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , , , , .

Sayaç

  • 272.400 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: