CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Karaciğer nakli bekleyen Gıyasettin Sevmiş hala cezaevinde!

  
23 Ağustos 2014

İSTANBUL (DİHA )– İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu tarafından düzenlenen “F oturma” eylemlerinin 127’incisinde genetik Wilson hastalığı bulunan ve karaciğer nakli bekleyen hasta tutsak Gıyasettin Sevmiş’in sağlık durumuna dikkat çekilerek özgürlüğü istendi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri “F Tipi” oturma eylemlerinin 127’incisinde de Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Tecrit öldürür, F Tipi hapishaneler kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartı açılan eylemde, hasta tutsakların fotoğrafların bulunduğu “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsan haklarıyla insan” “Hapishanede ölüm istemiyoruz” yazılı dövizler taşındı. “Tecrit işkencedir”, “Tecritti kaldırın ölümleri durdurun” ve “Susma suça ortak olma” sloganlarının atıldığı eylemde karaciğer nakli bekleyen hasta tutsak Gıyasettin Sevmiş’in sağlık durumuna dikkat çekildi.

Haftanın basın açıklamasını yapan sanatçı Ümit Dolu, hasta tutsakların serbest bırakılması için hükümetin ön koşul ve şart aramadan insani olanı yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Fakat bunun yerine getirilmediğini belirten Dolu, insan hakları savunucuları olarak hasta tutsakların tedavileri için gerekli koşulların oluşturulmasını ve ağır hasta tutsakların da serbest bırakılmasını istediklerini söyledi. 2007 yılından bu yana tutuklu olan ve genetik bir hastalık olan Wilson hastalığı sebebiyle siroz olan hasta tutsak Gıyasettin Sevmiş’in sağlık durumuna dikkat çeken Dolu, cezaevi koşulları ile birlikte Sevinç’in hastalığının ilerlediğini karaciğer, böbrek ve beyninde de ciddi tahribatlar oluştuğunu söyledi. Şu an Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sevmiş’in sevk edildiği Diyarbakır Üniversite Hastanesi’nde ise ölçüm cihazı çalışmadığı için tedavi edilmeden geri gönderildiğini söyledi. Sürekli kilo kaybeden ve karaciğer nakli bekleyen Sevinç’in bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini belirten Dolu, hasta tutsaklar Engin Aydın, Enver Uçar, Enver Özkartal, Erdal Şahin, Eyüp Işık, Eşref Işık, Emriye Erdinç, Erhan Figan ve Erdal Şahin’in de durumlarına da dikkat çekerek hasta tutsakların serbest bırakılması için hükümete çağrıda bulundu.

(sa/çk/avt)

http://www.diclehaber.com/tr/news/content/view/416529?from=3392673384

23 Ağustos 2014

* Mahpusun adı 23 Ağustos tarihli tüm haber kaynaklarında Gıyasettin Sevinç olarak geçmekte, ancak durumunu öteden beri izleyip yayınladığımız bu kişinin Gıyasettin Sevmiş olduğunu düşünerek bu haberde düzeltiyoruz.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.489 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: