Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ayfer Ayçiçek cezaevine dönemez!

ayfer ayçiçekGebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulmakta olan Ayfer Ayçiçek için, arkadaşları 18 Temmuz 2014’te Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği CİSST’a başvurarak yardım istemişlerdi. 2007’de tutuklanan ve Silifke Cezaevi’nde tek kişilik hücrede ağır koşullarda kalan Ayçiçek’in, daha önce kaldığı Alanya Cezaevi’nden arkadaşları ile ailesinin de belirttiği üzere 2-3 aydır normal dışı davrandığını, şüphe, öfke ve kurguları kırıp dökme gibi şiddet eğilimlerinin ve içine kapanmanın, bağırmanın, uykusuzluğun izlediği bu davranışların kendisine ve çevresine zarar verecek düzeye geldiğini belirten koğuş arkadaşları, cezaevi doktoru ve psikoloğunun Ayfer Ayçiçek’in mutlaka tedavi görmesi gerektiğini söylediğini aktardılar. Ancak Ayçiçek bunu kesinlikle kabul etmiyordu, Alanya Cezaevi’nden Gebze Cezaevi’ne getirilmesinde olduğu gibi zorlamalar onun durumunu ağırlaştırıyordu. Arkadaşları, Ayfer Ayçiçek’in acilen tedavisi için cezasının infazının durdurulmasını ve ona hassasiyetle yaklaşılmasını talep ettiler. Bu talep üzerine CİSST, ilgili resmi insan hakları kurumlarına başvurularda bulundu. Süreç devam ederken, Ayfer Ayçiçek’in koğuş arkadaşlarından yeni bir mektup aldık. Arkadaşları, Ayçiçek’in durumunun ağırlaşması üzerine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldığını belirterek, ruhsal durumu böyle olan birinin cezaevine geri dönmemesi için çaba gösterilmesini istiyorlar. Dün basına da yansıyan son durumu aşağıda paylaşıyoruz.

Ayfer Ayçiçek cezaevine geri gönderilmemelidir. Bunun hiç kimseye faydası yoktur. Ayrıca, ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerin hapsedilmek yerine tedavi edilmesi gerektiği, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin tavsiyeleri arasında yer almaktadır. Aklın ve vicdanın gerektirdiği gibi ve yasaların da öngördüğü şekilde, Ayfer Ayçiçek’in hapis cezası ertelenmelidir.

İlgili haber:

Adana’da 2007 yılında tutuklanan ve 8 ay boyunca tek kişilik hücrede tutulan ve ardından değişik cezaevlerine sevk edilen hasta tutsak Ayfer Ayçiçek, Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsakların girişimleri sonucu Bakırköy Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. Cezaevi arkadaşları tarafından gönderilen mektupta, Ayçiçek’in ruhsal sağlığının hiçbir şekilde cezaevinde kalmaya uygun olmadığına dikkat çekilerek, kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuldu. Siyasi tutuklulara yönelik ceza ehliyetinin olmamasının göz önünde bulundurulmadığına işaret edilen mektupta, “Mevcut durumda diğer hasta arkadaşlarımıza olan yaklaşımları da biliyoruz. Tüm bu pratiklerimizden de yola çıkarak Ayfer arkadaşımızın cezaevinde kalması hiçbir biçimde vicdani değildir. Bu süreç içerisinde Ayfer arkadaşımızın Adli Tıp Raporu alabilmesi ve hastaneden çıktıktan sonra cezaevine değil de, tahliye olması için tüm kurum ve kuruluşlar harekete geçmelidir” sözlerine yer verildi.

Özgür Gündem, 12.08.2014 08:17

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 264.784 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: