Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

76 yaşında, 19 yıldır hapiste ve 4 kalp krizi geçirdi, Mehmet Emin Özkan ne zaman tahliye edilecek?

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp krizi geçiren 76 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Emin Özkan, hastanenin verdiği yeniden kalp krizi geçirebileceği anlamına gelen risklidir raporuna rağmen serbest bırakılmıyor. Sandalye üzerinde, mamayla beslenen Özkan’ın kızı Sema Özkan: “Kendi yasa ve raporun görmeyen devlet, zaten yoktur. “

2014-07-27-76-yasindaki-hasta-tutsak-serbest-birakilmiyor

Cezaevlerinde rehin tutulan hasta tutsakları serbest bırakılmaları için hiçbir tıbbi rapor göz önünde tutulmayan Türkiye’de, cezaevi koşullarında ölüme terk edilen hasta tutsakların aileleri tüm başvurularına rağmen serbest bırakılmıyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde fenalaşan ve ardından kalp krizi geçiren 76 yaşındaki ağır kalp hastası tutsak Mehmet Emin Özkan, bir hafta önce kaldırıldığı Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan efor testi ardından cezaevine geri gönderildi.19 yılını değişik cezaevlerinde geçiren Özkan, en son Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutulan oğlu Nevzat Özkan ve yoldaşları tarafından ihtiyaçları karşılanıyor.

‘Nerede hasta tutsaklar için yasa?’

Son dönemde babalarının 4 kez kalp krizi geçirdiğini aktaran Özkan’ın kızı Selma Özkan, “Nerede hasta tutsaklar için yasa” şeklinde sitem etti. Erbakan için çıkarılan özel yasayı hatırlatan Özkan, babaları gibi yüzlerce hasta tutsak için neden özel yasaların çıkarılmadığını sordu. Babalarının verilen onlarca rapora rağmen halen tutuklu kalmasına bir anlam veremediklerini belirten Özkan, devlet verdiği raporlarını bile hasta tutsaklar şahsında tanımadığını dile getirdi.

‘Risklidir’ raporuna rağmen…

Babalarının kalp krizi sonrası verilen raporda yeniden kalp krizi geçirebilir anlamına gelen “Risklidir’ raporuna rağmen cezaevinde tutulmaya devam ettiğini belirten Özkan, “Kendi yasa ve raporun görmeyen devlet, zaten yoktur. Yetkililer artık hasta tutsakları görsün. İçinde bulunduğumuz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de hiç kimseye inancımız kalmadı. 30-40 yıldır bizi kandıranlar cumhurbaşkanı olsa ne yazar. Ama bugüne kadar kandırıldık ancak bugünden sonra kimse bizi uyutamaz” dedi.

‘Bu ülkede birazcık adalet varsa…’

Babalarının artık geri kalan zamanın ailesiyle geçirmesini isteyen Özkan, “Cezaevinde ölü mü, yaşıyor mu haberimiz yok. Artık babamız bu halde cezaevinde tutulamaz. Bu ülkede birazcık adalet varsa babamızı ve tüm hasta tutsakları serbest bırakırlar. Nedir bu çektiğimiz işkence ve zulüm. Buradan başbakan ve cumhurbaşkanı ve bölgedeki seçilmişlere sesleniyorum, sadece babam değil bütün hasta tutsaklar serbest bırakılsın. 100’e yakın hasta tutsak eriyor” çağrısında bulundu.

‘Bayramlarımız adliye ve cezaevi koridorlarında geçiyor’

Özkan’ın eşi Emine Özkan ise, eşi ve 2 oğlunun cezaevinde olduğu ve maddi durumların iyi olmadığını belirtti. Eşinin 20 yıldır cezaevinde kaldığı süre zarfından 7 avukat tutuklarını açıklayarak, “Artık söyleyecek bir şey kalmadı. Hesaplarına geldi mi bizi serbest bırakırlar. Onlarca kez Türkiye Adalet Bakanlığı’na kadar gittik. Ama bir şey anlayamadık” dedi.

Cezaevlerinin kapısı açılmayana kadar barış gelemeyeceğini dile getiren Özkan, “Eşim sandalye üzerinden mama ile besleniyor. Artık çocuklarımla ne yapacağımı şaşırdım. Sırtımızı halkın duvarına dayamışız. Bayramlarımız adliye ve cezaevi koridorlarında geçiyor. Bakın halimiz budur” şeklinde konuştu.

DİHA

27 Temmuz 2014, Mardinarena

One comment on “76 yaşında, 19 yıldır hapiste ve 4 kalp krizi geçirdi, Mehmet Emin Özkan ne zaman tahliye edilecek?

  1. hapisteler
    12 Ağustos 2014

    Reblogged this on Hapiste Yaşlı.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 264.870 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: