CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hüküm Özlü Engelli Binali Camgöz’ün tahliye hikayesi

prison-window

Erzurumlu, 1983 doğumlu Binali Camgöz, 16,5 yıl ceza almış, ancak cezası Yargıtay tarafından onaylanmamış “hüküm özlü” bir mahpustu düne kadar… Belden aşağısı tutmayan, yüzde 78 engelli Binali Camgöz, avukatı Aysun Fakı Sönmez’in çabalarıyla, cezaevinde tek başına yaşaması mümkün olmadığı için tahliye edildi.

Binali Camgöz, davanın soruşturma aşamasında tutuklu yargılanırken, bir devlet hastanesinden alınan, cezaevinde tek başına yaşayacak durumda olmadığını gösteren raporla tahliye edilmişti. Dava karara bağlanıp Camgöz’e 16,5 yıl hapis cezası verildiğinde yeniden cezaevine kondu. Bu aşamadan sonra, hakkında verilen hüküm Yargıtay tarafından onaylanıp kesinleşmediği için Camgöz, hasta ve kendine bakamayacak durumdaki kişilerin tahliyesini düzenleyen kanunların kapsamı dışında kalıyordu. (Bu konu, hapiste sağlık girişimi olarak vurguladığımız konulardan biri, hükmü kesinleşmiş mahpuslar için tahliyeyi mümkün kılan kanunların, tutuklu ve hüküm özlülere uygulanamaması, sanki bu ülkede yargılamaların çok uzun sürmesi ve tutuklu yargılama gibi ciddi insan hakları ihlalleri yaşanmıyormuş gibi…)

Bu noktada, avukat Aysun Fakı Sönmez, Binali Camgöz’ün tahliye yasasından faydalanabilmesi için, 1,5 yıl ceza almış olduğu başka bir dava sonucunu temyize götürmeme kararına vardı, bu sonucun temyiz edilmemesiyle dava Yargıtay’a gitmemiş, dolayısıyla hüküm kesinleşmiş oldu.

Binali Camgöz’ün böylece “hüküm özlü” ara kategorisinden “hükümlü” kategorisine geçmesiyle, İnfaz Savcılığı’na başvuru yapılarak sağlık durumu nedeniyle hükmün geri bıraktırılması istendi. Bu başvuruyla devlet hastanesinden, Camgöz’ün cezaevinde tek başına yaşayamayacağına dair rapor alındı. Ardından savcı, Adli Tıp Kurumu’ndan onay istedi, ATK’ya başvuruldu. Camgöz’ün ailesi ve avukatı tüm aşamalarda işlemlerin hızlı yürümesi için işi takip etti, bastırdı. Tüm çabalar sonucunda, infaz savcılığına yapılan başvurudan 8 ay, cezaevi sürecinin başlangıcından 1 yıl 20 gün sonra, Binali Camgöz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tahliye edildi. Kendisinin, çabalayan herkesin gözü aydın… Bu sürecin, cezaevinden çıkmaya çalışan tüm mahpus ve mahpus yakınlarına umut olmasını dileriz, ve elbette, bu kadar uzun sürmemesini, gereken düzenlemelerin yapılmasını!

2008’de silahla yaralanan ve bunun sonucunda belden aşağısı felç olan Binali Camgöz, tahliye olur olmaz ailesinin, çocuklarının yanına gitmiş, şimdi yakınlarıyla hasret gideriyor. Camgöz tahliye edilirken yurtdışına çıkış yasağı da konmuş kendisine, ve 15 günde bir imza vermesini gerektiren bir denetimli serbestlik düzenlemesine tabi (elbette bu da, engelli bir insanın hayatını zorlaştıracak, onun özel durumunu dikkate almayan bir düzenleme olmuş…).

Bu haberin yapılmasını sağlayan ve izin veren Aysun Fakı Sönmez’e, Asya Kaçar’a ve Binali Camgöz’e teşekkür ederiz.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.502 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: