CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Öldürücü bir kördüğüm: Heyet tahliye diyor, Abdullah Kalay neden hâlâ hapiste?

Hasta Tutsak Abdullah Kalay %30 oranında çalışan kalbine, günde kullandığı 10 çeşit ilaca rağmen tahliye edilmiyor. 4 Temmuz 2014 tarihli Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyet raporu bir kez daha, Kalay’ın cezaevinde yaşayamayacağını, tahliye edilmesi gerektiğini belirtiyor. Ama, anlaşılmaz bir şekilde Abdullah Kalay hâlâ hapishanede.

Daha önce, Abdullah Kalay’ın ağırlaşan durumu neticesinde 30 Aralık 2013 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyeti tarafından bir rapor hazırlanmıştı. Raporda “Cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı” ibaresi vardı. Bu rapora istinaden Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Kalay’a, 24 Ocak 2014 tarihli bir tane Kardiyoloğun bile bulunmadığı kurul raporunda “ağır hastalık, sakatlık ve kocama hali değerlendirilmediği”  ve “hastalıklarının ilerlemesi veya vasfının değişmesi durumunda son sağlık durumunu gösterir sağlık kurulu raporunun gönderilmesi ile yeniden değerlendirme yapılabileceği” mütalaa edilmişti.

Abdullah’ ın hastalıklarının ilerlemesinin tek bir anlamı vardır: Ölüm. Ocak 2014’ ten bu yana Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu’ na yapılan itiraz ile Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığına yapılan başvurular hâlâ neticelenmedi. Kişilere özel yasaların bir gecede çıkarılabildiği ülkemizde, Abdullah Kalay ve diğer hasta hasta tutsakların durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Abdullah, haftada en az bir gün gittiği üniversite hastanesinden,4 Temmuz 2014 tarihli “tahliye edilmesi” yönünde kanaat belirten yeni bir heyet raporu ile gene hapishaneye döndü.  

Abdullah’ın “Biz hasta tutsaklar için yaptığınız her çalışma hayat kurtarma amaçlıdır.”  sözleriyle İnsanlık adına, yaşam hakkı adına yaptığınız çalışmalara teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Abdullah Kalay’ın yaşadığı sürece dair daha geniş bilgileri ve mektupların sitemizde bulabilirsiniz.

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.257 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: