CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Karaciğer naklini cezaevinde beklemek: Gıyasettin Sevmiş

Cezaevlerinde tutulan 202’si ağır olmak üzere 620 hasta tutsağın tahliye edilmesine ilişkin yasal bir zemin oluşturulmaması aileleri endişelendiriyor. Bu tutsaklardan biri olan ve doktorların “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen Gıyasettin Sevmiş, cezaevi koşullarında karaciğer nakli bekliyor.

İnsan hakları savucularının yaptığı araştırmaya göre Türkiye ve bölge cezaevlerinde 202’si ağır olmak üzere 620 hasta tutsak, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle her an ölümle karşı karşıya yaşam mücadelesi veriyor. Cezaevi koşullarında tedavi edilemeyen ve tahliye edilmesi gereken hasta tutsaklar, bürokratik işlemler silsilesinde kurumdan kuruma sevk edilirken, doktorların “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen adli makamlar tarafından tahliye edilmiyor. Siroz ve dokularda bakır birikimine yol açan bir hastalık olan Vilson hastası olan Gıyasettin Sevmiş de “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ağır hasta tutsaklardan sadece biri. 2007 yılında Hakkari’de gözaltına alınan Sevmiş, “Örgüt yöneticiliği ve örgüte yardım yataklık etmek” iddiasıyla 18 yıl 9 ay cezasına mahkum edildi.

‘Kardeşimin her an ölüm haberi gelebilir’

Van, Gümüşhane ve en son Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen ve Vilson hastalığının ilerlemesi nedeniyle karaciğer nakli olması gereken Sevmiş”in kardeşi ablası Sebiha Sevmiş, kardeşinin cezaevi koşulları nedeniyle hastalandığını söyledi. Yetkililerin hasta tutsakların durumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirten Sevmiş, “Kardeşimin her an ölüm haberi gelebilir” dedi. Kardeşinin hastalığının ilerlemesinden dolayı temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda olduğunu belirten Sevmiş şöyle devam etti: “Kardeşim ve diğer hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmazsa tabutlar çıkacak. Devlet ‘biz hasta tutsakların tahliyeleri için yasal zeminler çıkaracağız’ diyor ama yasal zeminleri tahliye için değil, cezaevinden çıkarılacak tabutlar içindir.”

Kardeşinin görüşüne gelmekte dahi zorluk yaşadıklarını dile getiren Sevmiş, maddi olarak da mağdur olduklarını ve ziyarete gidemediklerini ifade etti.

12 Mayıs 2014, Dicle Haber Ajansı

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Temmuz 2014 by in Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 273.254 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: