CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Erzurum Hapishanelerinden başka tabut çıkmasın

Uluslararası İşkence Mağdurlarına Destek Günü dolayısıyla Erzurum E ve H tipi hapishaneleri önünde basın açıklaması gerçekleştiren İHD Erzurum Şubesi, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Erzurum’da hasta mahpuslar Hüseyin Zeytin, Mehmet Darga, Fikret Güzelaydın, Filit Tiltay, Mustafa Ömer Polatlı ve İsmail Karataş’ın durumları özellikle acil!

Erzurum İHD hasta tutsaklar eylemi

İnsan Hakları Derneği Erzurum Şubesi, Uluslararası İşkence Mağdurlarına Destek Günü dolayısıyla, Erzurum E ve H tipi hapishaneleri önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “232 hasta mahpus 232 tabut olasın. Derhal serbest bırakılsın” pankartı açan İHD üyeleri, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Erzurum E ve H tipi hapishaneleri önünde basın açıklamasını okuyan İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül, bugünün Uluslararası İşkence Mağdurlarına Destek Günü olduğunu hatırlatarak, “İşkenceye sıfır tolerans ilkesi gereği işkence ve diğer zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamele ve cezaların önlenmesi ve ortadan kaldırılması yönünde sahip olduğumuz kararlılığı bir kez daha buradan teyit ediyoruz” dedi.

Geçmiş yıllara nazaran işkence vakalarında azalma olduğunu ancak hapishanelerde hasta tutukluların durumlarında iyileşme olmadığını vurgulayan Aygül, “14 hasta mahpus rapor beklerken cezaevlerinde yaşamını yitirmiştir. Adli Tıp Kurumu 10 kişiden birisine rapor vermektedir. Adalet Bakanlığına ve İnfaz savcılıklarına 460 kişi rapor için başvuruda bulunmuş, 417 kişinin başvurusunun reddine karar verilmiştir. Derneğimizin verilerine göre bugün itibari ile hasta mahpus listesinde 232’si ağır olmak üzere toplam 642 hasta mahpus bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Aygül, Erzurum’daki hapishanelerde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Şu an önünde bulunduğumuz cezaevinde de veda hakkına erişemeden 2009 yılında tüm başvuruları sonuçsuz kalan 40 yaşında yaşamının 15 yılını cezaevlerinde geçiren kanser hastası, İsmet Ablak 19 Temmuz 2009 tarihinde Erzurum H Tipi Cezaevinde yaşamını yitirdi.

Yine Bu cezaevinde 2011 yılında yine kendisinin, ailesinin ve Derneğimizin tüm başvuruları ve çabaları karşılıksız kalmış ve 50 yaşında 16 yılını cezaevlerinde geçiren, kanser hastası Mehmet Aras, 18 Aralık 2011 tarihinde bu cezaevinden yaşamını yitirerek ayrılmak durumunda kalmıştır.

Erzurum H Tipi Cezaevinde derneğimize ulaşan verilere göre, çeşitli hastalıkları bulunan 19 Hasta mahpus bulunmaktadır. Bunlardan özelikle Hüseyin Zeytin, Mehmet Darga, Fikret Güzelaydın, Filit Tiltay, Mustafa Ömer Polatlı ve İsmail Karataş’ın durumları ağır olup, acilen tahliye edilmeleri gerekmektedir.”

Aygün, doktorların 3 ay ömrünün kaldığını belirttiği Hüseyin Zeytin için girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını ifade etti, “Bugün bu hapishanede bir yaşam hakkı ihlali olmasın diye buradayız” şeklinde konuştu.

HAPİSHANELERDEN ÖLÜMLER ÇIKMASIN

Hasta tutukluların serbest bırakılmasıyla ilgili olarak Adli Tıp Kurumu, ilgili savcılıklar ve Terörle Mücadele Şubeleri’nin keyfi davrandıklarına dikkat çeken Aygül, hapishanelerde hasta mahpuslarla ilgili taleplerini ve topladıkları imzaları yarın Meclis’e ve Adalet Bakanlığı’na yapacakları yürüyüşle teslim edeceklerini belirtti. İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül, şöyle konuştu:

“Hasta mahpusların sesi, çığlığı duyulmuyor. Dört duvar arasında, tecrit koşullarında kimsesiz ve yalnızlar. Bürokrasi, sevk, adli tıp, etik olmayan uygulamalar hepsi birer işkence. Hasta mahpuslar hastalıklarına ve yalnızlığa terk edilerek ölümleri bekleniyor. Seslerini duyalım, duyuralım. Bu sessizliği parçalayalım. Buradan AKP hükümetine, Adalet Bakanlığına sesleniyoruz. Hasta mahpuslara yapılan bu işkenceye son verin. Hapishanelerden ölümler çıkmasın…”

26 Haziran 2o14, etha.com.tr

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.516 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: