CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

cezaevinde ilaçları verilmeyince beyin kanaması geçiren Ekrem Çiçek yoğun bakımda

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tansiyon ilaçlarının iki hafta geciktirilerek verilmemesi sonucu beyin kanaması geçiren ve vücudunun sağ tarafı felç olan 58 yaşındaki hasta tutsak Ekrem Çiçek, kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde 39 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

ekrem çiçek
Tüm çağrı ve başvurulara rağmen serbest bırakılmayan hasta tutsaklar her gün ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir yıl 3 aydır tutuklu olan 58 yaşındaki Ekrem Çiçek, tansiyon ilaçlarının 2 hafta geciktirilmesi nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Yüksek tansiyon ve Hepatit C hastası olan Çiçek, geçirdiği beyin kanaması sonucu da vücudunun sağ tarafı felç oldu. Çiçek’in kaldırıldığı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde 39 gündür tedavisi sürerken, doktorları şuurunun yeni yeni açıldığını ve gidip geldiğini belirtti. Hayati riski daha atlatamayan Çiçek’in iyileşmesi durumunda da doktorları, kendi ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılayamayacağını belirtirken, gerekli raporları verebilmesi için yoğun bakımdan çıkmasının beklenildiği ifade edildi.

Babasının sağlık durumu hakkında bilgi veren kızı Remziye Çiçek, babasının beyin kanaması geçirdiği ilk günden daha iyi olduğunu, ancak şuurunun tam olarak açılmadığını söyledi. Babasının tahliye edilebilmesi için avukatlar üzerinden gerekli başvuruların yapılmasını beklediklerini dile getiren Çiçek, henüz bu konuda avukatlardan bir yardım almadıklarını belirterek, babasının cezaevine gönderilemeyeceğini, çünkü hiçbir şekilde ihtiyaçlarını karşılayamayacağından bakıma muhtaç olduğunu söyledi.

‘Babamızın eski halinden umudumuzu kestik’

Babası Ekrem Çiçek’in yoğun bakımdan çıksa dair, eskisi gibi olamayacağını bildiklerini ifade eden Çiçek, “Babam iyileşse dair bu haliyle kesinlikle cezaevinde kalamaz. Babamızın eskisi gibi olmayacağını biliyoruz. Bizde eski halinden umudumuz kestik zaten. Hiçbir şekilde konuşamıyor. Bazen ancak gözünü kısa süreliğine açabiliyor. Bir avukatın cezaevine gelerek yasal işlemleri başlatmasını bekliyoruz” diye belirtti.

2 Temmuz 2014, Özgür Gündem

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.571 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: