Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Cezaevinde kanserin 4. evresinde, Murat Ekin tahliye edildi

Murat Ekin’in acil tahliyesi için daha önce çağrı yapmıştık, bu kez işler daha da uzamadan Ekin tahliye edildi, iyi haber… Ama orada hastalığın tespitinde yaşanan hayati gecikmenin , geciktirmenin hesabı da verilmeli, sorumlular hakkında işlem yapılması için başvurumuzun arkasındayız! HSG

Hapishanede tedavisi geciktirilen ve 4. evre akciğer kanseri teşhisi konulan Murat Ekin tahliye edildi.

DİHA’nın haberine göre, tedavisi için Bolu’dan Ankara Sincan Cezaevi’nde sevk edilen Ekin için Ankara İnfaz Savcılığı tahliye kararı verdi.

Adli Tıp Kurumu (ATK), Ankara Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve bir süredir Numune Hastanesi’nde tedavi gören Ekin için infazın ertelenmesi yönünde karar vermişti.

ATK’nın kararının ardından Ankara İnfaz Savcılığı, Ekin’in infazının ertelenmesine ve tahliye edilmesine karar verdi. Kararın ardından Ekin cezaevinden tahliye edildi.

Doktor “faranjit” deyip gönderdi

Sivil toplum örgütleri, kanser teşhisi konulan mahpus Murat Ekin ile ilgili “Hapishanelerde bir ölüm daha istemiyoruz” başlığıyla geçen hafta açıklama yapmıştı.

Açıklamaya göre, Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ekin’in rahatsızlıklarıyla ilgili tedavi olma girişimleri yetkililerce beş ay boyunca engellendi. Ekin şu anda 4. evre kanser hastası.

Ekin STÖ’lere yazdığı mektupta durumunu şöyle anlatmıştı:

“Ağır akciğer hastasıyım. Üç ay önce sesim kısıldı, uzun süre düzelmedi. Cezaevi doktoru ‘faranjittendir’ dedi. Düzelmeyince tekrar gittim. ‘Burnundaki tıkanıklıktan olabilir’ dedi. Devlet hastanesine kulak-burun-boğaz bölümüne sevk edildim.”

“Buradaki muayenede ‘sol ses tellerimin hiç çalışmadığı, akciğerimde ciddi bir sorun olduğu’ tespiti yapıldı. Göğüs hastalıkları uzmanı muayene etti ve akciğer tomografisi çekildi. 2 Nisan 2014’teki tomografi sonucuna göre sol akciğerimde nodüller var ve ayrıca 1,5 cm büyüklüğünde bir kitle (kist) var.”

“Bolu İzzet Baysal Üniversite Hastanesi’ndeki tomografimi inceleyen doktor ‘kanser olabilir, biyopsi yapılması gerekir’ demesine rağmen, hastane ‘işlerimiz yoğun’ gerekçesiyle biyopsi için randevu vermedi.”

“Sevkimi Ankara Numune Hastanesi’ne yaptırdım. Numune de beni sanatoryum hastanesine sevk etti. Göğüs hastalıkları uzmanı beni muayene etti ve beni hastaneye yatırmak istedi fakat mahkum koğuşu doluydu. Kan alıp çeşitli randevular verip Bolu’ya geri yolladı.”

“Biyoskoskopi, biyopsi, beyin emarı ve radyoloji için randevularım var. Yani en az dört defa Ankara’ya gidip gelmek zorundayım. 10 gün içinde 4-5 defa Bolu’dan Ankara’ya ring ile götürülüp getirileceğim. Hastanede ring içinde kelepçeli bir şekilde bekletiliyorum. Hastalığıma bu tetkikler sonucunda teşhis konulacak. Dışarıda olmuş olsaydım tüm bu işlemlerin hepsi 10-15 gün içinde yapılabilirdi.”

Ekin’in arkadaşlarının yazdığı 10 Haziran tarihli bir başka mektupta Ekin’e kanser teşhisinin konulduğu belirtildi. Doktorlar hastalığının 3. aşamada olduğunu ve umut olmadığını söyledi. Bu son mektuptan sonra Murat’ı ziyaret eden avukat ve aileler ise hastalığın 4. aşamaya geçtiğini iletti. (AS)

24 Haziran 2014, Bianet

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 25 Haziran 2014 by in Tahliye Edilen Hasta Mahpuslar and tagged , , , .

Sayaç

  • 247.737 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: