CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

ACİL: Kolon kanseri Hüseyin Zeytin’in en fazla 3 ay ömrü var, hemen tahliye istiyoruz!

BASINA VE KAMUOYUNA

 HASTA MAHPUSLAR ÖLÜME TERK EDİLMESİN.

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan kolon kanseri Hüseyin Zeytin’in durumunun daha da kötüleştiğini doktorların en fazla üç aylık ömrü kaldığını ve her an ölebileceğini belirten cezaevindeki arkadaşları İHD Erzurum Şubesine mektup yazarak Hüseyin Zeytin için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaparak bir ölümün daha yaşanmaması gerektiğini dile getirdi.

mum-ihd

Hüseyin Zeytin’in En Fazla 3 Ay Ömrü Var

Hüseyin Zeytin’in durumunun daha da kötüleştiğini boşaltma yollarından kanamaların olduğuna dikkat çekerek doktorların Zeytin’e en fazla 3 ay ömür biçtiğini vurgulayan arkadaşları, “Hüseyin Zeytin Arkadaşımız 10 gün öncesine kadar kemoterapi ve ışın tedavisi gördü. Bu tedaviden sonra aşırı derecede kilo kaybı ve buna bağlı olarak ishal durumu ve boşaltma yollarında kanamalar yaşanmaktadır. Hüseyin Zeytin arkadaşımız an be an gözümüzün önünde erimekte. Doktorlar bu şartlar altında her an ölebilir ve haliyle en fazla üç aydan fazla yaşayamaz demişler”  diye belirtti.

Arkadaşları, kamuoyuna ve sivil toplum kuruluşlarından Zeytin’in son günlerini ailesiyle birlikte geçirmesi için duyarlılık çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin İHD Erzurum Şubesi Cezaevi Komisyonu ile yaptığımız görüşmede Şube Yöneticisi Erdal Özakçil şunları belirtti;

Başta Erzurum H Tipi Cezaevinde bulunan Hüseyin Zeytin ile ilgili ve diğer ağır hasta mahpuslara ilişkin yapılan tüm çalışmaların, yazışmaların ve kamuoyu oluşturma çalışmalarının yetersiz kaldığı endişesiyle her an cezaevlerinde ölümlerin yaşanacağına dikkat çekmek istiyoruz.  Hüseyin Zeytin’in kızının şubemize yapılan başvurusu üzerine ilgili mahpus ile avukat aracılığıyla görüşülmüştür. Hüseyin Zeytin’in verilmiş raporlarına ulaşılmış, hakkında şubemize yazılan mektuplar değerlendirilmiş ve bir an önce tahliyesi için böylesi bir açıklama gereği duyduk.

Tüm çabalarımız boşa çıkıyor ve bu vicdanlarımızı sızlatıyor.

14 Mayıs 2014’te Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması üzerine BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane tarafından Hüseyin Zeytin ile ilgili yazılı soru önergesi verilmiştir. Söz konusu soru önergesinde;

1- Hüseyin Zeytin hakkında hastane sağlık kurulu raporu bulunmakta mıdır? Raporda cezaevi koşullarında kalabileceği ve tedavisinin de bu koşullarda yapılabileceği belirtilmiş midir?

2- Hüseyin Zeytin’in tahliye koşullarının oluşması hangi şarta bağlıdır?

Kolon kanseri tedavisi gören bir kişinin cezaevi koşullarında kalabileceğine dair raporların tarafsız, gerçekçi ve hasta haklarına uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

4- Hasta tutuklu ve hükümlüler hakkında acil olarak başlatacağınız bir çalışma var mıdır?

şeklinde sorulara halen bir cevap alınamamıştır.

Daha önce 24 Mayıs 2014’te Dicle Haber Ajansında KCK Dicle davasından tahliye olan Kürt siyasetçi Hüseyin Zeytinin tahliyesine ilişkin Erzurum H tipi cezaevi önünde basın açıklaması yapmıştı. Yine aynı tarihte Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi Ankara’da yaptığı oturma eyleminde Hüseyin Zeytin ve Murat Ekin’in sağlık durumlarına dikkat çekerken Cumhurbaşkanından hasta tutsakların serbest bırakılması için somut adımların atılmasını talep etmişlerdi. Tüm bunlara rağmen Ağır Hasta Mahpuslar ölüme terk ediliyor. Tüm hasta mahpusların özgürlüklerine kavuşması için bu konunun takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Ayrıca yakında yapacağımız eyleme ilişkin bilgi verecek olursak; İHD İstanbul Şubemiz 23 Haziran 2014’te İstanbul’dan başlayıp cezaevlerini ziyaret ederek Ankara’ya yürüyecektir.  26-27 Haziran 2014’te Ankara’da Hasta Mahpuslara Özgürlük için toplanan imzalar tüm İHD şubeleri ve Genel Merkezinin katılımıyla Adalet Bakanlığına ve TBMM yürüyecek ve toplanan imzalar ile hasta mahpuslara ilişkin dosyaları vereceğiz.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.572 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: