CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kronik astım hastası, hepatit B taşıyıcısı Cesim Kahraman’ın mektubu

“23 yıldır cezaevindeyim, bu aldığım cezanın ağırlığı bir infazken sağlık sorunlarıma bu denli düşmanca yaklaşılmasına bir anlam veremiyorum. Bu konuda kurumunuzdan insani yardım talep ediyorum.”

Cesim Kahraman / F Tipi Cezaevi

Merhaba;

Ben 1963 Malazgirt Muş Okçihan köyünden dünyaya geldim. Evli iki çocuk babasıyım. Dışarıda ağır vasıta şoförlük yapıyordum.

1991 yılının başlarından bu yana cezaevindeyim. Aldığım ceza 36 yıldır, bunun yatarı 30 yıldır.

Sırasıyla rahatsızlıklarım şunlar: 1. Kronik astım, 2. faranjit, 3. Bronşit ve de Hepatit B taşıyıcısıyım. Barsak ve mide sorunlarını yaşıyorum. Ayrıca derin unutkanlık ve yakını görememe durumu var iki adet gözlük kullanıyorum. (biri uzak ve yakın iki gözlük)

İlk ne zaman hastalıklara yakalandığım kesin tarihini hatırlamıyorum tahminen 15 yılın üzerindedir ben bu hastalıkları yaşıyorum. Sayısını hatırlayamadığım kadar çok ilaç kullandım ve halen astım makinesine bağlı 5 daimi ilaç kullanmaktayım.

Geçmişte kaldığım değişik cezaevlerinde kimi revir çıkışlarında ve cezaevi ilgisizliklerini yaşadım. Ancak şu anda bulunduğum cezaevi revirine çıkma olsun gerekse cezaevi doktorunda herhangi bir sorun ve sıkıntım yok.

Hastane gidiş gelişlerinde herhangi bir sorun yok. Ancak gittiğim Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin doktorlarının istisnasız tümünün yaklaşımları tamamen ideolojik ve siyasi yaklaşımlardır. Bunun somut örneği adını yukarda yazdığım hastanenin verdiği heyet raporudur. Birkaç kronik hastalığımın olmasına rağmen heyetin verdiği raporda “herhangi bir hastalık tespit edilmedi” diye rapor vermeleridir.

Hasta haklarının tam neler olduğu bilgisine sahip değilim. Ancak en son yukarda ismini yazdığım hastanenin verdiği heyet raporunun tamamen tek yanlı bir haksızlık olduğu bilinciyle karşı itirazda bulundum. İlgili bakanlığa başvuruda bulundum yani bu konuda kabataslak bilgiye sahibim.

Hastalıklarım konusunda aldığım tek bilgi cezaevi revir doktorudur yani onun dışında herhangi bir bilgi alabilme imkanı olmadığı için, siyasi kimliğimin nedeniyle çokta verilen bilgilerin doğruluğuna çok rahat inandığımı söyleyemem.

Adalet Bakanlığının yeni Metris tedavi merkezi hakkında sağlıklı bilgiye sahip değilim. Ancak basından bana yansıyan duruma bakıldığında orası hakkında olumsuz bir kanıya sahibim. Ancak ona rağmen orada kapsamlı tedavi ve muayene olmayı isterim. Çünkü genel hastalıklarımın durumu ayrıca uzun yılların cezaevinde oluşum nedeniyle bünyesi kapsamlı bir hastanede tedavi ve muayene olmam gerektiğine inanıyorum.

Adı geçen 5275 sayılı yasadan detaylı bilmemekle birlikte kabataslak bilgi sahibiyim. Bu yasa bağlamında Adli Tıp Kurumu çerçevesinde kapsamlı durumumun araştırılması sağlık sorunumun ne düzeyde olduğunu bilmek isterim.

En başta tutsak insanlara “Cezaevi idareleri içerdeki insanların da insan olduğundan hareketle uluslar arası norm ve hukuka uyulması şarttır. Bugün Türkiye cezaevlerinde yaşananlara bakıldığında genel geçerli mantık ve uygulamalar kişiyi sözüm ona “terbiye” etmeye dönük merkezi bir devlet politikası olduğunda cezaevi idarelerine ve personele düşenin ise bunu uygulamak, bunun tersi davranışlara devletçe kabul görülmemektedir. Bu şu cezaevinden ziyade siyasi tutsaklara genelde devlet ve idarelerin bakışı budur.

Sivil toplum kuruluşlarının yegane görevi bana göre genel cezaevi idaresiyle mutlak cezaevi işleyişlerinde ve yönetmede söz hakkı sahibi olmalı ve bunu yasal güvenceye bağlama mücadelesi vermelidir. Ancak o zaman cezaevlerinde devletin bu faşizan zihniyeti geriletilebilir. Mevcut haliyle biz tutsaklar çıplak irade ve gücümüzle devlet baskısıyla karşı karşıyayız. Bu durumda sivil toplum kuruluşları mutlak anlamdan paylarını görebilmeliler.

Tüm yazılanların dışında 23 yıldır cezaevindeyim, bu aldığım cezanın ağırlığı bir infazken sağlık sorunlarıma bu denli düşmanca yaklaşılmasına bir anlam veremiyorum. Bu konuda kurumunuzdan insani yardım talep ediyorum.

Bilgilerinize sunarım.

F Tipi Kapalı Cezaevi

B1 – 39 /Bolu

30-04-2014

Cesim Kahraman

 

 

 

cesim Kahraman 2014-04-30-1291

cesim Kahraman 2014-04-30-2292Mektupları bilgisayar ortamına aktaran gönüllümüz Ayşegül’e teşekkür ederiz.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.254 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: