Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Lorin, Özgür ve Mülkiye, bugün hapse girmeyecek, ama..

Satmış olduğu kitaplar dağdaki PKK’lilere götürüldüğü için anlamsız bir hapis cezasına çarptırılan Mülkiye Demir Kılınç’ın, 6 aylık ikiz bebekleriyle birlikte 19 Mayıs’ta (bugün) cezaevine girme ihtimali vardı. Eşi Ahmet Kılınç’ın verdiği bilgiye göre, Adli Tıp değerlendirilmesi beklendiği için Mülkiye ve bebekler bugün cezaevine girmeyecek. Ahmet Kılınç şöyle anlatıyor:

13 Mayıs  ta savcılığa yaptığımız erteleme talebimizde, birinci gerekçemiz 5275 sayılı kanunun 16/4 maddesine istinaden ikiz bebeklerin göz önünde bulundurulmasına yönelikti. Savcılık bu talebimizi reddetti. Savcılığın yorumuna göre bebeklerin 6 aylık aylık olmaları yeterliydi. Bu konudaki itirazlarımız, yasanın geniş yorumlanmasına dair isteklerimiz kabul görmedi.

Erteleme talebindeki ikinci gerekçemiz 5275 sayılı kanunun 16/2, 3 ve 6 ya istinaden eşim Mülkiye’nin yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı 1 sene ertelemeye yönelikti. Savcılık, eşimin sağlık sorunlarına dair Haseki hastanesinden alınan sağlık kurulu raporunun Adli tıp tarafından değerlendirilmesini istedi. İnfaz ya da erteleme kararı, Adli tıp raporu değerlendirildikten sonra verilecek. Bu durum bize en azından 1 ay kazandırır. Bu süre bize bir teselli değil ama en azından bebeklerimizin 6 aylık kontrollerini dışarıda yapabileceğimize sevindik.
 
     Şu an Adli tıbbın “cezaevinde kalması sağlığı açısından uygun değildir” raporu vermesine dair umudumuz yok çünkü Mülkiye’yi bebeklerden ayrı olarak tek başına değerlendirecek. Adli tıbbın önceden verilen ve verilmeyen raporları incelendiğinde böyle bir sonuç çıkarıyoruz.
     Beklentimiz 5.yargı paketi içerisinde Mülkiye ve ikiz bebeklerini cezaevine girmekten kurtaracak yasaların olması ve bu yasaların adli tıp raporunu savcılık değerlendirmeden yürürlüğe girmesine yönelik. 
     Bizim yaşamak zorunda bırakıldığımız bu süreç: yargı ve infaz sistemindeki bazı eksiklerin giderilmesine yol açarsa bu büyük bir mutluluk kaynağı olacaktır.
    Sevgi ve saygılarımla Ahmet KILINÇ

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 19 Mayıs 2014 by in Genel Mahpus Hakları and tagged , , , , .

Sayaç

  • 247.614 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: