Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Dilek Öz, hapishanede kanserle karşı karşıya

dilek_oz_mart_2010_001Dilek Öz’ün hapishanede çekilmiş eski bir fotoğrafını, görülmüştür.org’dan aldık.

Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde 9 Mayıs günü gerçekleşen bir cezaevi ziyareti sırasında, yeğeni Arda’ya sıkıca sarılmış gülümsüyordu. 20 yıllık tutsaklığa rağmen gülümsemekten vazgeçmemişti. Onun tutsaklığı onlarca yıldır değişmeyen çarpık ve hukuksuz bir adalet sisteminin de özeti gibiydi. Cezaevine girdiğinde 22 yaşında, genç bir üniversite öğrencisiydi. Bugün 41 yaşında ve ölümcül bir tehlike altında.

Uzun tutsaklık ve cezaevlerindeki kötü yaşam koşullarının hasta ettiği yüzlerce tutsaktan biri olan PKK hükümlüsü Dilek Öz, ileri derecede astım hastası. Öz için verilen hastane raporunda kapalı yerde kalmasının hayati risk içerdiği belirtiliyordu. Rahatsızlıkları bununla da sınırlı olmayan Dilek Öz rahim duvarındaki polip kist kalınlaşması nedeniyle geçirdiği iki ameliyatın ardından, şimdi de rahim kanseri olma riskiyle karşı karşıya.

Dilek Öz, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde okurken arkadaşlarını görmek üzere gittiği Ankara’da gözaltına alınmıştı. Ankara Terörle Mücadele Şubesinde 20 gün boyunca çok ağır işkencelerden geçirilen Öz, İstanbul’da Gayrettepe Terör İle Mücadele Şubesi’ne götürüldükten sonra hiçbir somut delil bulunmamasına rağmen, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından PKK örgütüne üye olma iddiasıyla tutuklanmıştı.

BİR İTİRAFÇININ İFTİRASIYLA ÇALINAN HAYAT

Adli Tıp Kurumu tarafından işkence gördüğü rapor ile belgelenen ve iş göremez raporu verilen Öz hangi delile dayandırılarak tutuklandığını bilmese de daha sonra pişmanlık yasasından yararlanan A.S. isimli itirafçının kendi yaptığı eylemleri onun üzerine yıktığını öğrenecekti.

A.S. yeni bir hayata başlamak için soluğu yurtdışında alırken, Öz 1998 yılında yer almadığı eylemler nedeniyle müebbet hapse çarptırıldı. 9. Ceza Dairesi mensubu bir hakimin tüm itirazlarına rağmen, cezasının jet hızıyla onaylanması, Öz için uzun yıllar sürecek bir esaretin başlangıcı olmuştu.

Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları uzmanı doktorun Öz için 2013 yılında verdiği, ileri derecede astım hastası olduğunu ve kapalı yerde kalmasının hayati risk içerdiğini belirten raporu da Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi yönetimi tarafından kaybedilmiş. Bu konuda suç duyurusunda bulunan Öz’e henüz bir cevap verilmemiş. En son rahminde polip teşhis edilen Öz, iki kez ameliyat olsa da bugün rahim kanseri riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

SADECE DGM’LER, ÖYM’LER DEĞİL, İNTİKAMCI ZİHNİYET DEĞİŞMELİ !

DGM’lerin haksız ve hukuksuz bir şekilde verdiği cezalar sonucunda yıllardır cezaevlerinde yattıklarını vurgulayan Öz, “Biz DGM’lerde yargılandık. Askeri darbenin yarattığı mahkemelerdi bunlar. DGM’ler kaldırıldı, yerini ÖYM’ler aldı. Onlar da kaldırıldı, ancak biz hala içerdeyiz” diye konuştu.

Bu ülkede değişmeyen tek şeyin intikamcı zihniyet olduğunun altını çizen Öz, bu yüzden yüzlerce insanın neredeyse cezaevlerinde unutulduğunu belirtti.ANF

11 Mayıs 2014 / YüksekovaHaber

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.760 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: