Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

5,5 aylık Lorin ve Özgür’ün %43 engelli annesi hapse girmemeli!

ozgur-ve-lorine-kiymayin-efendiler-1

Anneler gününde “Mülkiye’ye özgürlük. Özgür ve Lorin cezaevinde büyümesin” sloganıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen İnsan Hakları Derneği ( İHD) İstanbul Şubesi üyeleri, 19 Mayıs’ta hapse girmesi beklenen iki ikiz bebek annesi Mülkiye Demir Kılınç’ın durumunda dikkat çekti. Eylemde hazır bulunan ve  5,5 ay önce dünyaya getirdiği ikiz bebekleri nedeniyle cezanın infazının ertelenmesi için dilekçe veren  Mülkiye Demir Kılınç, bir şeylerin değişebileceğine yönelik umudunu kaybetmediğini vurguladı.
Mülkiye Demir, kitap sattığı gerekçesiyle PKK örgütüne yardım ettiği iddiasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı ve cezası Yargıtay tarafından onadı. Cezaevine girmeye hazırlanan çiçeği burnunda bir anne olan Mülkiye’nin durumuna dikkat çekmek için Galatasaray Meydanında bir araya gelen insan hakları savunucuları, bu hukuksuzluğun derhal  son bulmasını istedi. Kendisine armağan edilen papatya buketi ile eylemde hazır bulunan Mülkiye Demir Kılınç ve eşi Ahmet Kılınç’ı BDP İstanbul Kadın Meclisi ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da yalnız bırakmadı.

İŞKENCE GÖRDÜLER, HAPSE ATILDILAR
Eylemde ilk sözü İHD Avukatı Gülizar Tuncer aldı. Türkiye‘de annelerin sadece çocuklarıyla tutsak edilmediğini aynı zamanda hamileyken bile işkencelerden geçirildiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Tuncer, sistematik hale gelen bu işkencelerin yıllarca uygulandığını söyledi. Kılınç cezaevine girse de bebeklerinden ayrımlamaması gerektiğini vurgulayan Tuncer, Mülkiye’nin mücadelesini sonuna kadar desteklediklerini fade etti.

BU ÇIĞLIĞI ANKARA KAYITSIZ KALAMAZ!
Gülizar Tuncer’den sonra sözü CHP’’li vekil Melda Onur aldı. “Bütün anneler şahısına ben Mülkiye’den bunu yaşamak zorunda kaldığı için özür diliyorum” diyen Onur, “Affet  bizi anne dememiz lazım” dedi. Bu çığlığa Ankara ‘nın kayıtsız kalamayacağını  vurgulayan Onur, “Aile ve Sosyal Bakanlığı, Adalet Bakanlığı bunu çözebilir buna inanıyorum” diye konuştu.
“Bu sistemin geçmişten bu yana hep çocuklardan ve kadınlardan korkmuştur” diyen İHD İstanbul Şubesi Yöneticisi Cezmi Özdemir ise Özgür ve Melodi isimli 5.5 aylık bebeklerin bu  zihniyetin son mağdurları olduğunu söyledi. Özdemir herkesi Mülkiye Demir Kılınç’a sahip çıkmaya çağırdı.
Cezanın bir sene ertelenmesi için başvurduğunu hatırlatan Kılınç ise, “Bir sene ne değişecek diyebilirsiniz. Ancak en azından bebeklerimin cezaevinde değil de özgür bir ortamda emekleyip hayata adım atarlar” diye konuştu. Bir şeylerin değişebileceğine yönelik umudunu koruduğunu  ifade eden Kılınç, “Bir taraftan cezaevi için eşyalarımı toparlarken, diğer bir taraftan bu hukuksuzluğun son bulacağını umut ediyorum. Tek istediğim cezaevlerinde bebekler ve çocuklar için uygun koşulların yaratılması. İlla anneye ceza çektirecekseniz en azından cezaevi koşullarını biraz olsun düzeltin. Şu an sütüm kesildiği için bebeklerimi mama ile besliyorum ve içeriye cam biberon, oyuncak alınmadığını öğreniyorum. Bunlar bir anne için korkunç şeyler” dedi.

12 Mayıs 2014, Birgün / Zeynep Kuray

lorin-ve-ozgur-un-annesinden-cagri-4360068

Yargıtay tarafından 2 yıl 1 ay hapis cezası onanan ve geçtiğimiz günlerde İnfaz Savcılığı’na başvurarak cezanın ertelenmesini talep eden ikiz bebek annesi Mülkiye Demir Kılınç, anneler gününde Galatasaray Meydanı’ndaydı. Cezası ertelenmediği taktirde 19 Mayıs’ta 5.5 aylık ikiz bebekleri Lorin ve Özgür ile cezaevine girecek Kılıç’a eşi Ahmet Kılınç, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri destek verdi.

“TEK DÜŞÜNCEMİZ ÖZGÜR VE LORİN İLE YAŞANTIMIZA DEVAM EDEBİLMEK”

Galatasaray Meydanı’nda toplanarak anneler gününde basın açıklaması yapan Mülkiye Demir Kılınç, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, “2 tane dünyalar tatlısı bebeğim var. İlk anneler günüm mutluyum ama biraz buruk geçiyor tabi. Durumum hala belirsiz şurada 7-8 günüm kaldı. Eğer bir şey değişmezse ilk anneler günümün ilk haftasında cezaevinde olacağım” dedi. Eşine anneler gününde çiçek armağan eden Ahmet Kılınç ise, “Eşimin ilk anneler gününü böyle kutlayacağını aklımızın ucundan geçirmezdik. Umarım bundan sonraki süreç demokrasi ve insanlık adına çok daha iyi gider. Bütün annelerin çocuklarıyla güzel günler geçirdiği bir Türkiye hayal ediyorum. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, Adalet Bakanımızdan bu sese kulak vermelerini ve bundan sonraki sürecin çok daha olumlu geçmesini diliyoruz. Bundan sonraki tek düşüncemiz Özgür ve Lorin ile birlikte mutlu bir şekilde yaşantımıza devam edebilmek” diye konuştu. Sonucun istenildiği gibi olmadığı takdirde ikiz bebeklerin anneleriyle cezaevine gideceğini söyleyen baba Kılınç, “İlla ki çocuklarımızı cezaevine alalım diye değil bu bilimsel bir durum. Anneyi kaybetme korkusu 6 aylık çocuklarda 1 buçuk 2 sene boyunca geri dönülmez tahribatlardan kaynaklı biz çocukları çok olumsuz bir sağlık koşulu çıkmadıktan sonra yanımıza almaya bilim adamlarına danışarak karar verdik. Annesiyle cezaevine gitmeleri konusunda bilim adamlarıyla da konuşarak, tartışarak aldık bu kararı. Cezaevine anneleriyle birlikte girmeleri kararını aldık. Ateş düştüğü yeri yakar misali 30 aydır çektiğimiz çile inanılmaz düzeye ulaştı. Eşimin ilk 15 gün sonrası sütü kesildi” dedi.

“BU ÇOCUKLARI BEBEKKEN CEZAEVİNE SOKAMAYIZ”

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da, anneler gününde yanında olunması gereken birçok annenin olduğunu belirterek, “Biz bugün Mülkiye ile beraberiz, keşke hepsinin yanında olabilseydik. Keşke meydanlarda, cinayetlerde çocuklarını kaybeden annelerin yanında olabilseydik ama biz bugün bir annenin bebekleriyle cezaevine girmemesi için çırpınışının yanındayız. Bütün annelerin şahsına ben Mülkiye’den bunu yaşamak zorunda olduğu için özür dilerim. ’Affet bizi anne’ dememiz lazım. Ama ben bu sesin Ankara tarafından duyulduğunu düşünüyorum. Bu çocukları bebekken cezaevine sokamayız. Onun için ben Mülkiye’nin anneler gününü kutluyorum” dedi. Onur’un konuşmasını yaptığı esnada duygulandığı görüldü.

“BEBEKLERİMİ CEZAEVİNDEN NASIL SAĞLIKLI ÇIKARACAĞIMIN DERDİNDEYİM”

Onur’un ardından tekrar söz alan anne Kılınç, avukatları aracılığı ile cezanın ertelenmesi talebinde bulunduğunu belirterek, “Bir sene içerisinde çok şey mi değişir? Ama en azından bebeklerim emekleme sürecini, ilk adımlarını cezaevinde atmazlar , biraz daha büyürler diye ben o talepte bulundum. Bir taraftan cezaevine hazırlık yapıyorum, bir taraftan gerçekten bir şeylerin değişeceğine dair umudum, inancım var. Bir sene sonra hiçbir şey değişmeyecek ben yine bavul hazırlayacağım, hangi cezaevi bebeklerime ve bana daha uygun diye düşüneceğim. Daha 5 buçuk aylıklar. Onları oradan nasıl sağlıklı çıkartacağımın derdindeyim” dedi ve gözyaşlarını tutmadı.

Milliyet, 11 Mayıs 2014

Mülkiye Kılınç ve bebeklerinin cezaevine girmemesi için yapılan kampanya hızla büyüyor, katılmak ve duyurmak için tıklayın: http://www.change.org/tr/kampanyalar/%C3%B6zg%C3%BCrvelorin-bebekler-cezaevinde-b%C3%BCy%C3%BCmesin-l%C3%BCtfen-harekete-ge%C3%A7in-cbabdullahgul

İlgili haberler: http://t24.com.tr/haber/ikizleriyle-hapse-girecek-mulkiye-kilinc-adaletten-vazgectim-tek-derdim-cocuklarimi-hapisten-saglikli-cikarmak,256198

http://t24.com.tr/haber/mulkiye-kilinc-gozyaslari-icinde-gul-ve-esinden-yardim-istedi,257503

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.405 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: